Zachować spokój

stresJak zachować spokój w szalonym świecie? Stres jest naszą naturalną reakcją na trudną sytuację. Nie da się przed nim uciec. Czasem nam pomaga, ale częściej szkodzi. Dlatego warto nauczyć się radzenia sobie z negatywnymi emocjami. I o tym dzisiaj.

Czym jest stres? Jak nam szkodzi – jego konsekwencje? Antystresowy przyjaciel – czyli kto?

Człowiek nigdy nie żył w warunkach wolnych od stresu. Dzięki niemu nasi pradziadkowie mogli przetrwać, bo w sytuacji zagrożenia ich organizm mobilizował siły do ataku lub ucieczki.

Dziś potrafisz sobie radzić z chwilowymi okresami napięcia, które niekiedy działają pobudzająco. Jednak długo trwający stres to już poważny problem.

Bywa przyczyną obniżenia naturalnej odporności organizmu, źle wpływa na serce. Dlatego tak ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim na co dzień.

Nerwowa natura

Stres mobilizuje cały organizm do obrony przed zagrożeniem. Pod wpływem impulsów z mózgu – nadnercza wydzielają adrenalinę, kortyzol oraz inne hormony. Dostają się one do różnych części ciała, przygotowując je do szybkiego działania. Stres staje się wtedy czynnikiem dopingującym. Podnosi się wydajność, a to umożliwia lepsze przystosowanie się do sytuacji.

Następuje przyspieszenie akcji serca, co zapewnia lepsze ukrwienie mięśni i mózgu. Zwiększa się wydzielanie potu, co ochładza organizm oraz umożliwia zużycie nadmiaru energii. Wzrasta też napięcie mięśni, które są gotowe do natychmiastowej reakcji. Po rozładowaniu napięcia towarzyszącego stresowi szybko powinien wrócić spokój.

Dobry stres wzbogaca

Uczucie zagrożenia często jest bodźcem do pracy i zmusza do działania. Następuje wtedy przypływ energii, a do głowy przychodzą najlepsze pomysły. Pod wpływem napięcia człowiek sprawniej funkcjonuje. Poprawia się wtedy koncentracja i zwiększa wydajność. W związku z tym często osiągasz zamierzony cel.

Zły stres niszczy

Jednak, gdy stres jest nadmierny lub długotrwały, powoduje niepokój i niezdolność do rozsądnego działania. Niekiedy doprowadza do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Stres może wiązać się z sytuacją rodzinną, małżeńską, czy pracą zawodową, gdy na przykład pracodawca stawia wysokie wymagania.

Wtedy nie pozwala spokojnie zasnąć, ściska w żołądku, kołacze w sercu, usztywnia plecy, zapiera dech. Ciągłe narażanie się na nerwowe podnoszenie ciśnienia wpływa niekorzystnie na serce. Powstałe w naczyniach krwionośnych skrzepy grożą udarem mózgu lub zawałem serca.

Ciągłe napięte mięśnie to przyczyna bólów głowy i pleców. Człowiek narażony na permanentne stresy może nawet utracić kontrolę nad życiem. Dlatego najważniejsza jest sztuka opanowania negatywnych emocji.

Cierpliwy wygrywa

Stres pojawia się w chwili, gdy nasze dążenia i żądania są większe niż możliwość ich realizacji. A można przecież podzielić zadanie, a następnie stopniowo realizować kolejne jego elementy. Dobrze jest nauczyć się wartościowania spraw. Często zdarza się, że to samo wydarzenie u jednego człowieka spowoduje pojawienie się wszystkich oznak stresu, a druga osoba w ogóle na nie – nie zareaguje.

Dzieje się tak, ponieważ to nie sama sytuacja wywołuje stres, ale osobowość człowieka daje jej znaczenie. Bardziej podatne na stres są osoby żyjące w pośpiechu, rywalizujące. U osób o przeciwnych cechach rzadziej dochodzi do nasilenia stresu.

Potrzebny specjalista

Jeżeli zauważysz u siebie negatywne objawy stresu, np. przyspieszony oddech, zimny pot, trudności w zasypianiu, możesz starać się sam sobie pomóc.

Gdy jednak żyjesz w ciągłym stresie i nie jesteś w stanie sobie z nim poradzić, warto zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli należysz do osób wybuchowych, z pomocą terapeuty łatwiej Ci będzie pracować nad zmianą zachowania. Czasem bywa wskazane przyjmowanie środków uspokajających albo nasennych pod kontrola lekarza.

W konsekwencji stresu może dojść do przemęczenia, depresji, wypalenia. Najczęstszym skutkiem długotrwałych negatywnych emocji jest załamanie nerwowe. Powoduje ono nie tylko problemy psychiczne, ale także różne choroby, np. sezonowe infekcje, anginę, zawał serca.

Gdy winowajcą jest stres

Przewlekłe silne napięcie bardzo pogarsza Twoje samopoczucie i wpływa niekorzystnie na kondycję oraz Twoje zdrowie.

  • Wpędza Cię w zły nastrój
    W sytuacji stresowej oddychamy szybko i płytko, co prowadzi przede wszystkim do niedotlenienia mózgu. Jeśli stres długo się utrzymuje, pojawiają się trudności z koncentracją i pamięcią. Gnębi nas uczucie smutku, osamotnienia, a to pierwszy krok do depresji. Dzieje się tak wskutek działania kortyzolu produkowanego w czasie stresu. Jego wysoki poziom blokuje produkcję dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie
  • Zagraża zasłabnięciu
    Narażone są na to zwłaszcza osoby z nerwicą lękową.
  • Pogarsza pracę serca
    Hormony stresu mogą zwiększać ilość „złego cholesterolu” LDL we krwi. Jeśli jest go za dużo, przyspiesza odkładanie się na ścinach naczyń krwionośnych płytek miażdżycowych. Wzrasta wtedy ryzyko zawału serca. Długotrwały stres może też prowadzić do nadciśnienia i powodować zaburzenia krzepnięcia, a w efekcie tworzenie się zakrzepów i zaburzenia krążenia. Pojawiają się wtedy zagrożenia udarem mózgu.
  • Wywołuje problemy z miesiączkowaniem
    Długotrwały stres zaburza proces wydzielania estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. Wpływa to niekorzystnie na cykl miesiączkowy. Miesiączki pojawiają się nieregularnie. Zdarzają się cykle bezowulacyjne. Kobieta może mieć trudności z zajściem w ciążę.
  • Powoduje dolegliwości żołądkowe
    Układ pokarmowy reaguje na stres wzdęciem, zgagą, zaparciem albo biegunką. Długotrwałe napięcie bywa nawet przyczyną wrzodów żołądka. Żyjąc w stresie, powinniśmy unikać kofeiny, która dodatkowo potęguje uczucie rozdrażnienia. Gdy jesteśmy zrelaksowane, trawienie przyspiesza i jedzenie nie zalega w żołądku.
  • Prowadzi do refluksu
    Osoby narażone na przewlekły stres stają się bardziej podatne na rozwój uciążliwego schorzenia, jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy. Objawami choroby są zgaga, długo utrzymująca się chrypka, nudności i wymioty, np. podczas mycia zębów.
  • Wzmacnia objawy astmy
    W sytuacji stresowej oddech znacznie przyspiesza, u astmatyków jest on płytki i urywany. Dlatego mogą nasilić się trudności w oddychaniu.
  • Osłabia włosy i paznokcie
    Od silnych przeżyć można osiwieć nawet w jedną noc. Długotrwały stres często powoduje też wypadanie włosów oraz sprawia, że paznokcie stają się kruche i łamliwe.

Antystresowy przyjaciel

Warto przygarnąć do domu psa lub kota. Schroniska są pełne nieszczęśliwych zwierząt – z bolesną przeszłością.

Za odrobinę czułości, za stworzenie im ciepłego domu odwdzięczą się bezgraniczną miłością i wiernością. Ale to nie jedyna korzyść ze szlachetnej adopcji.

Naukowo dowiedziono, że przebywanie w towarzystwie zwierząt zmniejsza stany lękowe i redukuje stres. Nie ma nic przyjemniejszego niż powrót do domu, gdzie czeka na nas łaszący się pies lub ocierający się o nogi indywidualista – kot. Kojąco działa też mruczenie kota wygrzewającego się na kolanach właściciela. A pies zmusi do wyjścia na spacer, bez względu na pogodę :).

W drugiej części wpisu opiszę Ci o diecie na stres oraz domowe sposoby na uspokojenie.
Zapraszam –> http://www.adelia.com.pl/domowe-sposoby-na-uspokojenie/
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top