Pomysł na artykuł zrodził się właściwie w momencie, kiedy musiałam załatwić badania lekarskie, by móc wystartować w zawodach jeździeckich. Aby wziąć w nich udział, lekarz sportowy musi podpisać książeczkę zdrowia sportowca. Do tego niezbędne są właśnie badania między innymi krwi i moczu, które są podstawą do ocenienia profilu nerek. Na profil nerkowy składa się badanie stężenia elektrolitów (sodu i potasu), mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego i badanie ogólne moczu. Właśnie te wszystkie badania wykonane razem pozwalają na rzeczywistą ocenę pracy nerek i całego układu moczowego.
Chore nerki – ukryte zagrożenie
Dlaczego? Zapytasz… Już Ci odpowiadam. Chore nerki są cichym zagrożeniem, gdyż kiedy zaczyna się z nimi coś dziać i choroba się rozwija, dzieje się to w ukryciu i po cichu. Niemalże nie występują żadne niepokojące objawy, które mogłyby wskazać czy zasygnalizować problem. Specjaliści często podkreślają, że nawet choroby nowotworowe nerek nie przysparzają żadnego bólu. Schorzenia nerek często są następstwem źle leczonych angin czy przeziębień, np. różne postacie ostrych lub
przewlekłych kłębuszkowych zapaleń nerek. Postępują latami i zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo po zleconej z innego powodu analizie moczu lub oznaczeniu kreatyniny.
Badanie moczu – podstawą wykrycia choroby nerek
Aby stwierdzić czy nasze nerki są zdrowe i funkcjonują w sposób prawidłowy należy zrobić przede wszystkim podstawowe badania takie jak badanie moczu i krwi. Zaleca się, aby takie badania robić średnio raz do roku. Warto obserwować swój mocz i to czy zmienia on barwę. Obserwacja i dostrzeżenie zmiany może naprawdę zapobiec szybszemu rozwojowi choroby. Innymi symptomami, które mogą sugerować chorobę nerek, są m.in.: pogorszenie samopoczucia, apatia, senność, nadmierna bladość skóry, bóle głowy, gorączka, wymioty, zaparcia, obrzęki nóg, podwyższone ciśnienie krwi. Pojawić się może skąpomocz lub zbyt częste oddawanie moczu, ale każda zmiana dobowego rytmu opróżniania pęcherza powinna zwrócić uwagę.
Zapobiegnij chorobie nerek – 5 najważniejszych zasad
1. Pij dużo wody
Mówi się o nerkach, że to taki naturalny „filtr” organizmu. Przyjmowanie i picie dużej ilości płynów jest tutaj kluczowe i niezbędne w przypadku choroby nerek. Dlaczego? Ponieważ zwiększona diureza (wydzielanie moczu) w naturalny sposób przepłukuje i „oczyszcza” drogi moczowe. Woda ma również wpływ na przepłukiwanie czy wypłukiwania niechcianych substancji, które mogą mieć wpływ w zapobieganiu np. kamicy nerkowej. Kiedy byłam mała pamiętam jak mój tato mówił, że piwo jest bardzo dobre na nerki, gdyż działa moczopędnie i pomaga w filtrowaniu nerek. Nie mniej jednak piwo to alkohol i co za tym idzie, również puste kalorie, zatem zdecydowanie proponuje Ci wodę mineralną.
2. Właściwa dieta – przez żołądek do zdrowych nerek
Często w swoich artykułach podkreślam jak ważną rolę w aspekcie naszego zdrowia spełnia właściwa dieta. Mówi się przecież, że jesteśmy tym co jemy, a właściwie tym, co nasz organizm jest w stanie wchłonąć i przyswoić. Okazuje się, że osobami najbardziej narażonymi na problemy z nerkami są osoby otyłe, które w żaden sposób nie kontrolują swojej wagi. Jak powszechnie wiadomo nadwaga sprzyja rozwojowi innych chorób takich jak cukrzyca, czy nadciśnienie, co może z kolei doprowadzić do powstania niewydolności nerek.
Dlatego też osoby z nadwagą powinny pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów, a nade wszystko pamiętać o zdrowym odżywianiu, w tym zmniejszeniu ilości soli w pożywieniu.
3. Aktywność fizyczna
To przecież samo zdrowie! Zapewnia równowagę pomiędzy stanem psychicznym, a fizycznym. Powiedzieliśmy sobie powyżej, że na chorobę nerek najbardziej podatni są ludzie otyli… Ruch i wszelkie aktywności fizyczne, czy nawet sport pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i odpowiedniej sylwetki. Odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną z całą pewnością wspomaga cały proces odchudzania.
4. Co nam szkodzi
Specjaliści i eksperci podkreślają przede wszystkim to, że nie powinno się wstrzymywać moczu. Jeśli używasz środków do higieny intymnej, stosuj tylko te sprawdzone, które nie wywołują podrażnień skóry okolic intymnych. Podrażnienia, uczulenia, czy uszkodzenia skóry w tych okolicach mogą zwiększać ryzyko wnikania drobnoustrojów do dróg moczowych. Okazuje się też, że powinno się unikać kąpieli w jacuzzi i w wannie. Na moje nieszczęście, bo to akurat uwielbiam…
5. Badania
Żyjemy w ciągłym pędzie. Nie mamy czasu na podstawowe obowiązku i często również zapominamy o tym, żeby kontrolnie raz na jakiś czas wykonać badania. Zachęcam do tego, aby każdy z Was regularnie się badał… nigdy nie wiesz jaka choroba w jak szybkim czasie się
rozwinie i ujawni. Szybkość jej wykrycia często ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia, zahamowania choroby bądź jej wyleczenia. Parafrazując znane powiedzenie „oczy są zwierciadłem duszy” można powiedzieć, że „mocz jest zwierciadłem funkcji nerek”. Badanie ogólne moczu jest prostym testem, który umożliwia stwierdzenie, w jakiej kondycji znajdują się nasze nerki.
Profil nerkowy – normy
- elektrolity – sód we krwi 135–145 mmol/l, potas: 3,5-5 mmol/l
- mocznik – we krwi 2,0–6,7 mmol/l (15–40 mg/dl), azot mocznika (BUN): 7-18 mg/dl
- kreatynina – we krwi 62-124 mmol/l (0,7-1,4 mg/dl)
- kwas moczowy – we krwi 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl)
- badanie ogólne moczu:
– barwa – powinien mieć słomkowy kolor
– przejrzystość – powinien być przejrzysty lub lekko opalizujący
– ciężar właściwy – 1018-1030 g/l
– pH – średnia prawidłowa wartość to 6
– Urobilinogen – prawidłowy wynik to znak ,,+”
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.