Lato. Słońce. Plaża. Te wyrazy nieodłącznie kojarzą się nam z opalaniem. Ale czy leżenie plackiem w pełnym słońcu przez kilka godzin jest zdrowe?
Zdania na ten temat są podzielone. Jedni tak bardzo boją się raka skóry, że nie wyjdą z domu zanim nie wysmarują się kremami z jak najwyższym filtrem. Inni nie wyobrażają sobie urlopu bez opalenizny. Często posługują się oni argumentem, że światło słoneczne jest najlepszym (jedynym?) źródłem witaminy D. Kto ma rację?
Prawda jak zwykle leży pośrodku. Warto zaznaczyć, że wokół witaminy D narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich:
ILOŚĆ WITAMINY D POZYSKIWANEJ PRZEZ KĄPIELE SŁONECZNE JEST WYSTARCZAJĄCA
Tak, o ile mieszkamy w Afryce. 🙂 W szerokości geograficznej w której leży Polska słońce okresie od września do kwietnia nigdy w ciągu dnia nie osiąga takiej wysokości, aby umożliwić syntezowanie witaminy D. W tym czasie musimy ją obowiązkowo suplementować. W pozostałej części roku powinniśmy korzystać w pierwszej kolejności ze światła słonecznego. Do wytworzenia dziennej dawki witaminy D w skórze, wystarczy przebywanie na słońcu przez ok. 30 minut w ciągu dnia, oczywiście z odkrytą dużą powierzchnią ciała.
DŁUGIE OPALANIE ZWIĘKSZA POZIOM WITAMINY D
Wbrew pozorom im dłużej się opalamy, tym mniejsze jest wytwarzanie witaminy D. Dzieje się tak ponieważ opalaniu towarzyszy zwiększenie się ilości melatoniny (pojawia się opalenizna), a tym samym zmieszają się możliwości oddziaływania promieniowania UVB na skórę.
KAŻDY RODZAJ ŚWIATŁA SŁONECZNEGO SPRZYJA POWSTAWANIU WITAMINY D
Nie każdy. Za powstawanie witaminy D odpowiedzialne jest promieniowanie UVB. Możemy z niego korzystać tylko wtedy, gdy światło słoneczne pada na ziemię pod odpowiednim kątem (w Polsce taka sytuacja ma miejsce w godzinach około południowych). Także szyby w oknach są nieprzepuszczalne dla promieni UVB.
WITAMINĘ D MOŻEMY UZYSKAĆ TYLKO PRZY POMOCY ŚWIATŁA SŁONECZNEGO
Nie tylko. Witaminę D zawierają też: jajka, pełne mleko i produkty mleczne, oleje roślinne, wątroba, sery dojrzewające. Chociaż ta pozyskiwana przy pomocy światła słonecznego jest najlepiej przyswajalna. Musimy tylko pamiętać, że jej synteza zachodzi na powierzchni skóry. Tym samym po zażyciu kąpieli słonecznej musimy dać jej czas na wchłoniecie się do organizmu. Wystarczy ok 0,5 h. W sytuacji gdy od razu po przyjściu do domu weźmiemy prysznic witamina nie zdąży się wchłonąć.
WITAMINA D JEST WITAMINĄ
Chociaż w mowie potocznej przyjęło się nazywanie tego związku witaminą nie jest to do końca prawda. Zalicza się ona do prohormonów. Jej aktywna biologicznie forma pełni w naszym organizmie wiele funkcji.
Najnowsze badania wykazały, że witamina D zmniejsza ryzyko rozwoju m. in.: cukrzycy typu 1, niektórych nowotworów, chorób autoimmunologicznych i sercowo-naczyniowych, oraz zespołu metabolicznego.
Dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie właściwego poziomu witaminy D w organizmie. W sytuacji gdy nie jest to możliwe suplementacja jego związku staje się koniecznością.
Na rynku można spotkać wiele różnych suplementów diety zawierających witaminę D. Który z nich wybrać. Ja polecam ColDeKę. Możesz ją kupić tutaj: http://www.kolagen.pl/p150,coldeka.html.