Cellulit, czyli charakterystyczne pofałdowanie skóry, inaczej „skórka pomarańczowa”, to problem dotykający głównie kobiet (85-98%), co warto podkreślić, również tych szczupłych!
Przyczyn jego występowania jest wiele i część z nich jest od nas niezależna (uwarunkowanie genetyczne, zaburzona gospodarka hormonalna, rasa (częściej występuje u kobiet białych niż u Azjatek czy Afroamerykanek)), jednak istotną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne, w tym dieta, na którą jak najbardziej mamy wpływ.
Przyczyny powstawania cellulitu:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia hormonalne
- brak ruchu
- zaburzenia mikrokrążenia
- nieodpowiednia dieta
- stres
- niektóre leki
- ciąża
Choć sposobów walki z cellulitem jest wiele i najbardziej efektywnie działają one razem, to w tym wpisie skupie się oczywiście na odpowiednim odżywianiu przy tym problemie.
aktywność fizyczna + dieta + zabiegi kosmetyczne = skuteczna terapia antycellulitowa
Jak odżywiać się przy cellulicie?
1. Węglowodany i tłuszcze
Ważne, aby znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zarówno bowiem, gdy przekraczasz ilość kalorii spożywanych na dobę, ale też kiedy jesz za dużo węglowodanów oraz tłuszczów w stosunku do białka (rozkład makroskładników w diecie powinien wynosić mniej więcej 10-15 % białka, do 30 % tłuszczu i reszta węglowodany) tkanka tłuszczowa odkładana jest przez organizm w nadmiarze, co powoduje nasilenie oraz większe uwidocznienie cellulitu.
Niewątpliwie jednym z gorszych połączeń cukru i tłuszczu w diecie są słodycze, szczególnie te sklepowe.
2. Sól
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać do 5 g (płaska łyżeczka) soli dziennie.
Niestety te normy są przekraczane wielokrotnie, głównie ze względu na występowanie dużej ilości soli w produktach przetworzonych (wędliny, sery, pieczywo, przekąski, dania gotowe…).
Nadmiar soli w diecie przyczynia się do powstawania nadciśnienia, obciąża nerki, a coraz częściej mówi się o tym, że może powodować nowotwór żołądka. Sól używana w nadmiarze powoduje również gromadzenie wody w organizmie, co zaburza metabolizm komórek i nasila objawy cellulitu.
3. Składniki mineralne
Dlaczego są one istotne? Gdyż wybrane pierwiastki mają wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz hormonalną, a co za tym idzie na wygląd i strukturę skóry.
Składnikami, o które szczególnie warto zadbać w diecie antycellulitowej są:
– wapń (dba o prawidłową pracę mięśni, która usprawnia krążenie; bierze udział w metabolizmie lipidów – wpływa na hamowanie lipogenezy i nasilenie lipolizy)
źródła w diecie: mleko i przetwory mleczne, sezam, mak, jarmuż, fasola, migdały.
– cynk (wzmacnia tkankę skórną; chroni komórki, również skórne, przed stresem oksydacyjnym, co wpływa na jej stan i wygląd; wpływa na regenerację komórek, bierze udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych)
źródła w diecie: kakao, wątroba (może wątróbka?), fasola, pestki dyni, boczniaki, pieczarki
– krzem (tworzy swoisty szkielet tkanki łącznej, dzięki której jest ona elastyczna; od jego ilości w organizmie zależy też ilość i jakość kolagenu)
źródła w diecie: skrzyp polny, pokrzywa, płatki owsiane, otręby, pieczywo razowe
– chrom (dba o prawidłową ilość glukozy i insuliny we krwi, która hamuje lipolizę i przyczynia do odkładania tkanki tłuszczowej, hamuje nadmierne łaknienie)
źródła w diecie: kakao, szpinak, łosoś wędzony, drożdże, jaja
4. Błonnik
Błonnik świetnie reguluje pracę jelit, obniża podwyższone ciśnienie i cholesterol, zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi glukozy we krwi. Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie może spowodować również problemy z krążeniem (oporność naczyń żylnych, zastoje krwi i wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych), co może powodować wystąpienie cellulitu.
Źródłem błonnika w diecie są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste.
5. Woda
Odpowiednie nawodnienie paradoksalnie zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Nadmiar wody to widoczny cellulit typu wodnego.
Ile powinno się pić płynów dziennie? Można wyliczyć to ze wzoru 30 ml/ (tu chyba x powinno byc?) kg masy ciała.
Najlepsza do odpowiedniego nawodnienia organizmu będzie woda mineralna o niskiej zawartości sodu.
6. Antyutleniacze
Antyutleniacze chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, dzięki czemu pozostaje ona odpowiednio elastyczna i napięta.
Źródłem antyoksydantów w diecie będą przede wszystkim warzywa i owoce (szczególnie te o intensywnym zabarwieniu), przyprawy (np. goździki, cynamon, kurkuma), herbata (szczególnie zielona).
7. Alkohol i papierosy
Na koniec kilka słów o używkach.
Palenie papierosów powoduje zmiany w mikrokrążeniu, a jak już ustaliliśmy nieprawidłowe krążenie krwi przyczynia się do powstawania cellulitu.
Alkohol natomiast jest nie tylko źródłem dodatkowych kalorii w diecie, ale też wzmaga apetyt i pobudza lipogenezę.
Najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia papierosów, które ma jedynie negatywne skutki dla naszego zdrowia, a jeśli lubisz alkohol zamień kolorowe drinki i piwo na czerwone wino, które zawiera resweratrol o działaniu antyutleniającym.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.