Przedstawiamy drugą część artykułu dotyczącego opalania. Czy rzeczywiście im droższy krem do opalania tym lepszy? Kiedy najlepiej użyć kremu z filtrem? Przeczytaj.
Białe ubrania chronią przed promieniowaniem słonecznym
MIT Na przenikanie promieni słonecznych wpływa rodzaj tkaniny, a nie jej kolor. Noszenie bawełnianego ubrania zapewnia ochronę, jaką dają kremy z filtrami SPF 15. Natomiast luźne i mokre koszulki przepuszczają trzy razy więcej promieni słonecznych niż suche i obcisłe.
W pochmurny dzień nie grozi nam poparzenie słoneczne
MIT Warstwa chmur przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe na powierzchnię ziemi. W pochmurny dzień możesz jednak użyć kosmetyków z niższym niż zazwyczaj SPF.
Kremu z filtrem trzeba użyć co najmniej pół godziny przed opalaniem
PRAWDA Aby uzyskać pełną ochronę przeciwsłoneczną użyty specyfik musi zostać wchłonięty przez poszczególne warstwy skóry. Dopiero wtedy na skórze tworzy się powłoka chroniąca przed promieniowaniem słonecznym. Trwa to od 15 do 30 minut. Dlatego zawsze, zanim wyjdziesz na plażę, rozsmaruj równomiernie na twarzy i ciele preparat z filtrami UV.
Opalona skóra nie potrzebuje ochrony kremem z filtrem
MIT Opalenizna, nawet ta najsilniejsza, nie chroni w wystarczający sposób przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W takim wypadku możesz jedynie użyć kosmetyków z niższym faktorem.
Do opalanie na słońcu najlepiej przygotuje nas solarium
MIT Działanie solarium jest wręcz odwrotne. Do opalania najlepiej przygotujesz się stosując dietę bogatą w beta-karoten. Znajdziesz go w marchewce oraz żółtych, czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach.
Opalanie jest konieczne dla zdrowia
MIT Do zachowania dobrego zdrowia wystarczy niewielka dawka słońca. Wielogodzinne opalanie jest całkowicie zbędne.
Kremy typu Sun-blocker całkowicie chronią nas przed słońcem
MIT Kosmetyki typu Sun-blocker tylko minimalizują ryzyko wystąpienia poparzenia słonecznego, ale nie eliminują go całkowicie.
Droższy krem jest lepszy on tańszego
MIT O tym, który kosmetyk jest lepszy decyduje jego skład, oraz wysokość faktora. Im wyższy faktor, tym lepsza ochrona. Cena w tym wypadku nie zawsze oznacza wyższą jakość.
W gorącym klimacie trzeba stosować wyższe filtry
PRAWDA Im silniejsze słońce w danym miejscu tym większe jest też promieniowanie. Jego siła jest tym większa, im wyżej położony jest teren. Dlatego też w górach jesteś narażony na większe dawki promieniowania niż na nizinach. Najwyższa ochrona, czyli 50+, jest wskazana w Tajlandii, Egipcie, Turcji, na Kubie i Krecie. Niższe faktory (SPF 30, SPF15) są odpowiednie dla skór wrażliwych na słońce, jednak przy normalnym nasłonecznieniu.
Filtry się dodają
MIT Nakładając krem do twarzy z SPF 15, a potem kosmetyk przeciwsłoneczny SPF 30, nie jesteś w stanie otrzymać protekcji na poziomie filtra SPF 45. Tak naprawdę chroni cię tylko ostatni nałożony preparat.
W opalaniu najważniejsze jest zachowanie umiaru. Kilka minut na słońcu może być zbawienne dla naszego zdrowia (dzięki temu zsyntetyzujemy odpowiednią ilość witaminy D3). Jednak kilkugodzinne leżenie plackiem na plaży nie ma już ze zdrowiem nic wspólnego. Zwłaszcza, gdy nie użyjemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
