Smog, a zdrowie. Skąd się bierze i czym jest?

Znalezione obrazy dla zapytania smog

Jest obecny w naszym środowisku codziennie od lat. Wdychali go nasi dziadkowie, rodzice, a teraz my i niestety nasze dzieci. Smog – bo o nim mowa – towarzyszy polskiemu społeczeństwu i gospodarce od dawna. I niestety będzie towarzyszył tak długo, dopóki nie dostrzeżemy problemu, który zatruwa nasze społeczeństwo. Bo na pytanie skąd bierze się smog,

Jest tylko jedna właściwa odpowiedź. Z niewiedzy i obojętności. Przyczyny ekonomiczne są nam bowiem doskonale znane. Tak właściwie to od Nas zależy czy zrobimy coś by go minimalizować czy nadal będziemy zobojętniali na pogarszający się stan naszego środowiska. Jedno jest pewne – alarmy smogowe biją kolejne rekordy!

Czy wiesz, że?

Wyspy Brytyjskie nie od dziś znane są z mglistej pogody i niezbyt przychylnej aury. Dlatego kiedy w grudniu 1952 roku w Londynie doszło do jednego z największych zanieczyszczeń powietrza w historii tego kraju, większość mieszkańców nie zdawała sobie sprawy, że powietrze, które wdychają może być czymś więcej, niż tylko gęstą zawiesiną atmosferyczną. Wielki smog londyński, który utrzymywał się wówczas przez 5 dni, w ostatecznym rozrachunku, pozbawił życia ponad 12 tys. osób.

Czym jest smog?

I choć dziś Wielka Brytania – oraz jej stolica – ma w skali Europy całkiem niezłe powietrze (głównie na skutek wprowadzanych sukcesywnie od 1956 r. zmian w ustawodawstwie o ochronie powietrza), to pochodzenie terminu “smog”, nieodłącznie wiąże się z tym regionem świata. Z angielskiego oznacza on bowiem gęstą, ciemną mgłę, która kumuluje dym, spaliny i inne zanieczyszczenia atmosferyczne – smoke (dym) + fog (mgła).

To nienaturalne i toksyczne zjawisko najbardziej daje nam w kość, gdy za oknem panuje bezwietrzna pogoda. Zwykle pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje rozbudowany przemysł, energetyka, spalanie śmieci i palenie w piecach materiałami niskiej jakości. To dlatego jego skutki najbardziej odczuwamy podczas sezonu grzewczego. Choć niestety – przykro to przyznać – w Polsce normy są przekraczane non stop przez cały rok.

Skład smogu

Niestety, smog kumuluje pełen wachlarz zanieczyszczeń atmosferycznych i chłonie je jak gąbka. Wśród toksycznych, wpływających na nasze zdrowie substancji krążących w niechcianej mgle, znajdują się m.in.:

  • pyły zawieszone PM2,5 i PM10;
  • drobinki węgla (sadza);
  • benzo(a)piren;
  • metale ciężkie (np. arsen, nikiel);
  • dwutlenek i tlenek azotu;
  • dwutlenek siarki;
  • toksyczne dioksyny.

 

 

Smog niebezpieczeństwem dla Zdrowia

 

Brzmi groźnie? Bo tak jest. Szczególnie szkodliwe są dla naszego zdrowia pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren, który jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że wśród 55 miast Unii Europejskiej, w których występuje największe stężenie pyłu PM2,5 aż 33 to miasta z Polski (sic!).

W tej niechlubnej statystyce przodują: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Gliwice, Zabrze, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Zakopane, Skawina i Nowy Sącz.

CZY WIESZ, ŻE… W styczniu 2017 na południu Polski normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone o ponad 3000%!

Uwaga: stężenie w powietrzu pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu możesz na bieżąco sprawdzać. Gdy ich emisja jest przekroczona, a Ty musisz wyjść z domu – sięgnij po maskę przeciwpyłową. Odetchniesz z ulgą.

Znalezione obrazy dla zapytania smog a zdrowie

 

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie

 

 

Wdychanie smogu sprawia, że na co dzień mogą towarzyszyć nam objawy podobne do przeziębienia:

  • drapanie w gardle,
  • świszczący oddech,
  • duszności (zwłaszcza w porze nocnej),
  • podrażnienie spojówek lub świąd,
  • wydzielina z nosa.

Objawy te często przemieniają się w infekcje, ponieważ osłabiony organizm jest mniej odporny na bakterie i wirusy. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko:

chorób układu oddechowego (np. astmy)

chorób układu krążenia (np. miażdżycy, nadciśnienia, zawału),

alergii,

problemów z układem nerwowym (np. z pamięcią, koncentracją),

występowania nowotworów (np.: rak krtani, płuc, gardła) u coraz młodszych osób.

Smog ma także bardzo negatywny wpływ na dzieci znajdujące się jeszcze w łonie matki. Te, które przed urodzeniem miały styczność z zanieczyszczonym powietrzem są znacznie mniejsze i charakteryzują się niższą wagą urodzeniową. Mają także gorzej rozwinięte płuca, często rodzą się przedwcześnie.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top