Trądzik a masz ponad 30 lat? Na Twojej twarzy nadal pojawiają się ropne krostki, jak w okresie dojrzewania? A może nawet nigdy wcześniej nie miałaś trądziku, a teraz Twoja cera wygląda jak u nastolatka?
Dorośli często zastanawiają się: „skąd biorą się wypryski na twarzy po 40.?”
Te „wypryski” na twarzy u dorosłych, to nich innego jak objawy trądziku wieku dojrzałego. Choroba ta do złudzenia przypominać może trądzik młodzieńczy, ma jednak nieco inne przyczyny.
Skąd bierze się trądzik dorosłych?
Do niedawna dominowała teoria, że trądzik jest chorobą, która dotyczy jedynie osób w wieku dojrzewania. Natomiast po 25. roku życia mija jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Nic bardziej mylnego! W ciągu ostatnich 10 lat dermatolodzy zauważyli, że średnia wieku pacjentów z trądzikiem znacznie wzrosła − dziś wynosi ona aż 26,5 roku.
Pacjent w dojrzałym wieku, z nasilonym trądzikiem, to obecnie nic nowego w gabinecie dermatologa.
Skąd bierze się trądzik dorosłych?
Przyczyny, podobnie jak w przypadku trądziku okresu dojrzewania, mogą być różne. Jednym z powodów są bez wątpienia zaburzenia hormonalne. Dużą rolę odgrywa tu przewaga androgenów, które stymulują łojotok i powstawanie zmian trądzikowych.
Podobne działanie ma również hormon stresu, czyli kortyzol, który wydziela się w sytuacjach przewlekłego stresu i który sprzyja zaostrzeniom trądziku u dorosłych.
Na trądzik po 40. może mieć też wpływ dieta. Szczególnie taka bogata w cukry proste, inaczej mówiąc dieta o wysokim indeksie glikemicznym. Na rozwój trądziku w wieku dorosłym są bardziej narażone osoby, które chorowały na trądzik w wieku dojrzewania. Jednak brak trądziku w przeszłości, nie chroni wcale przed rozwojem choroby w późniejszym wieku.
Trądzik u dorosłych − jak leczyć uciążliwy problem?
1. Skonsultuj się z dermatologiem
Leczenie trądziku zawsze powinno rozpocząć się od wizyty u dermatologa. Podstawą skutecznej terapii jest przede wszystkim prawidłowa diagnoza, dlatego warto udać się do specjalisty. Dermatolog w razie potrzeby może zlecić badania dodatkowe i wdroży skuteczne leczenie.
Początkowo zwykle stosuje się leczenie miejscowe, a gdy jest ono nieskuteczne, wskazane jest leczenie ogólne antybiotykami lub pochodnymi witaminy A.
2. Trądzik dorosłych i dieta
Dieta gra w tej chorobie ważną rolę. Najlepiej niech będzie bogata w warzywa, owoce, szczególnie te świeże, sezonowe. Bogate w antyoksydanty, owoce leśne, cytrusy, pietruszka to tylko niektóre z produktów, które wymiatają wolne rodniki i hamują rozwój zmian trądzikowych.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym obniża poziom insulino-podobnego czynnika wzrostu IGF-1, który również odpowiada za rozwój zmian trądzikowych.
3. Nie pal!
Palenie tytoniu znacząco osłabia odporność skóry, przez co zwiększa jej narażenie na rozwój zmian trądzikowych. Dodatkowo, nikotyna nasila rogowacenie naskórka i przyczynia się do nasilenia objawów trądziku, szczególnie u osób dorosłych.
4. Zadbaj o relaks
Czy wiesz, że „wypryski” na twarzy po 40. są również wynikiem nadmiaru stresu? Odpowiada za to kortyzol, który wydziela się pod wpływem silnego stresu. Zadbaj o odpowiednią ilość snu w ciągu dobry, ruszaj się na świeżym powietrzu − to dobry sposób na odprężenie i redukcję stresu.
5. Domowa pielęgnacja
Domowe sposoby na trądzik u dorosłych to przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zmywać makijaż, regularnie złuszczaj i nawilżaj skórę. Pomoże Ci w tym celu np. peeling diamentowy COLWAY, Kolagenowy Żel do Mycia oraz Atelopłyn COLWAY. To świetne produkty, które umyją i oczyszczą z niedoskonałości Twoją skórę.
Mimo, że trądzik u osób dorosłych jest dla pacjentów dużym problemem, można z nim sobie skutecznie poradzić. Dobrze dobrana terapia przeciwtrądzikowa, odpowiednia gama dermokosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, a ponadto zdrowa dieta, potrafią całkowicie wyeliminować problem trądziku.
Ważną rolę w skuteczności terapii odgrywa też dobra współpraca między lekarzem, a pacjentem, co niejednokrotnie okazuje się sekretem sukcesu leczenia.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.