Cukrzyca i stopa cukrzycowa

CukrzycaPrzechodząc dzisiejszego dnia korytarzem szpitala w Białymstoku, usłyszałam szloch starszej Pani. Zapytałam, czy w czymś mogę jej pomóc? Nim odpowiedziała mi na pytanie, usłyszałam historię jej życia z cukrzycą; w sumie to walki z cukrzycą i konsekwencje niewyrównanych cukrów.

Szlochała, ponieważ lekarz podjął decyzję o amputacji prawej nogi blisko kolana. Wcześniej zgodziła się, by amputowano jej kilka palców u stóp, ale nie sądziła, że choroba będzie postępować i martwica pójdzie dalej.

Nie wiedziałam, co ja mogę jej odpowiedzieć. Bo cóż można było powiedzieć? – Przykro mi. Naprawdę. – Ale co to zmieni w życiu tej starszej Pani? Sądzę, że niewiele.. A wręcz nic!

A Ty masz w swoim otoczeniu osobę chorującą na cukrzycę? Zwracasz uwagę, jak widzisz jej błędy – czy odwracasz się i zostawiasz sprawę w jej rękach, bo Ciebie to nie dotyczy?

Poniżej opiszę Ci na co zwrócić uwagę w higienie, w codziennym życiu

Bardzo ważnym aspektem cukrzycy, która rzadko pojawia się na pierwszym planie w przekazie informacyjnym skierowanym do chorych, jest higiena osobista. Dokładna dbałość o nią jest o tyle trudna, że cukrzyca często diagnozowana jest u osób starszych, nierzadko niesamodzielnych.

Warto położyć nacisk na czystość i higienę, bo to pozwala, o ile nie uniknąć, to przynajmniej zminimalizować proces powikłań (takich jak odparzenia, czyraki, ropnie, ect.), a także zakażeń.

Powstawaniu tych powikłań można zapobiec, biorąc codzienną kąpiel w ciepłej/letniej wodzie. Stosując środki myjące, należy zwracać uwagę na ich skład (bez SLSów —> Kolagenowy żel do mycia). Bardzo często skóra u osób chorych jest bardzo cienka i wrażliwa z tendencją do mikrouszkodzeń. Przez to nie jest wskazane stosowanie preparatów zawierających czynniki agresywne, czy złuszczające.

Warto pokusić się wypróbowanie delikatnych środków myjących opartych na ekstraktach pochodzenia roślinnego. W przypadku skóry wrażliwej należy unikać zbyt długiego czasu kąpieli. Zbytnie nawilżenie może skutkować większym ryzykiem powstania otarć przy suszeniu ciała za pomocą ręcznika. Po kąpaniu zalecane jest zastosowanie Kolagenu Naturalnego Silver, który wzmacnia naskórek, odpowiednio nawilża, regeneruje mikro-urazy, pomaga w przypadku słabo gojących się ran na całym ciele, itd.

Suchość jamy ustnej

W przypadku cukrzycy warto również dbać o właściwą higienę jamy ustnej oraz uzębienia. Zaniedbywanie tej czynności może prowadzić do zmian chorobowych dziąseł.

Dodatkowo u chorych na cukrzycę może wystąpić kserostomia, czyli suchość jamy ustnej. Można jej przeciwdziałać stosując między innymi preparaty (odpowiednie pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej) zawierające substancje nawilżające – dodatkowo z uwagi na fakt, iż chorzy zagrożeni są powstawaniem infekcji drożdżakowych oraz płytki nazębnej. Warto poszukać środków zawierających substancje redukujące jej występowanie. Czyszczenie zębów powinno być przeprowadzane po każdym posiłku.

Zespół stopy cukrzycowej

Jednym z często towarzyszących cukrzycy schorzeń jest zespół stopy cukrzycowej. Powikłanie to występuje w sytuacji późno rozpoznanej cukrzycy lub przy zaniedbaniu leczenia, a także higieny i pielęgnacji stóp. Według dostępnych statystyk zespół stopy cukrzycowej występuje u 6-10% chorych.

Przyczyną jest niedokrwienie tkanek. Skóra staje się sucha, cienka, wrażliwa na urazy czy dotyk. Często następuje przyspieszone złuszczanie naskórka, zniekształcenia płytki paznokci. Pojawiają się pęknięcia skóry, owrzodzenia, z czasem występuje martwica. W przypadku zespołu stopy cukrzycowej mamy do czynienia z typem niedokrwiennym oraz neuropatycznym. Najczęściej zmiany obu typów stopy cukrzycowej występują wspólnie, stanowiąc jedno powikłanie, które często kończy się amputacją. Tak więc higiena i pielęgnacja stóp u chorych na cukrzycę ma specjalne znaczenie.

Ważny jest również dobór odpowiednio wygodnych butów, co może zapobiegać poważnym uszkodzeniom stóp. W przypadku higieny ważne jest codzienne mycie, tak jak rąk w letniej wodzie z delikatnym mydłem. Po tym zabiegu należy zwrócić uwagę na dokładne wysuszenie stóp, szczególnie między palcami.

W przypadku obcinania paznokci należy to robić równo, unikając zbytniego skracania. Jeżeli masz do czynienia z wrastającym paznokciem, najlepiej dokonaj zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Warto stosować płyny oraz kremy nawilżające, aby poprawić elastyczność skóry. Aby zapewnić stopom maksymalny komfort, należy nakładać codziennie świeże skarpetki lub pończochy z naturalnych materiałów. W przypadku skłonności do stopy cukrzycowej należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych (np. na basenie).

KStopa cukrzycowaontrolowane nakłucia

Warto również wspomnieć, że w przypadku cukrzycy typu I, chory w sposób stały musi dokonywać pomiaru cukru we krwi za pomocą glukometru. Urządzenia te w chwili obecnej dokonują pomiaru zawartości glukozy we krwi z kropli pobranej z nakłutego igłą opuszka palca. Są to urządzenia bardzo czułe i od sposobu używania zależy dokładność pomiaru oraz bezpieczeństwo zdrowotne cukrzyka.

Do przemycia opuszka palca przed nakłuciem nie należy używać alkoholu lub środków dezynfekujących. Alkohol obniża poziom cukru, jego resztki mogą zmienić skład chemiczny kropli krwi.

Do mycia rąk przed nakłuciem nie należy stosować niesprawdzonego mydła, gdyż może zawierać w składzie środki dezynfekujące. Bieżąca woda spowoduje, że skóra stanie się miękka, co ułatwi nakłucie, masaż doprowadzi do opuszka świeżą krew. Mycie rąk ciepłą wodą dodatkowo zwiększa jego ukrwienie.

Bezwzględnie należy stosować przed nakłuciem nową igłę, ponieważ ulega ona przytępieniu podczas zabiegu, a na jej powierzchni zostaje po nakłuciu krew, będąca pożywką dla bakterii. Zaleca się boczne nakłucie opuszka.


Cukrzyca to bardzo podstępna i niestety poważna choroba.

Nie bagatelizuj jej, ściśle przestrzegaj narzucone leczenie, kontroluj wagę i cukier. Dbaj o siebie – o zdrowy tryb życia, o swoją dietę, o ruch fizyczny, czy sen. Pamiętaj, że Twoje zaniedbanie może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym śpiączki czy Twojej śmierci.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top