Jak być dobrą babcią?

babcia, dziadekGratulacje, właśnie zostaniesz / zostałaś babcią!

Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki, jako babcia, czy dysponujesz już dużym doświadczeniem w kwestii witania wnuków na świecie… Bycie babcią odgrywa kluczową rolę w życiu każdej kobiety.

Jednak przejście od statusu mamy, do babci – to zmiana, która przynosi tyle samo (albo i więcej) wyzwań co radości; szczególnie dlatego, że rola babci to skomplikowane zadanie.

Począwszy od zapewnienia wsparcia w czasie pierwszych tygodni; po przyjściu wnuka/wnuczki na świat i porad w stylu „już to przeszłam i wypróbowałam”, które pamiętasz z czasów własnego rodzicielstwa; po wręczanie cennych podarunków; by pokazać swoją miłość i uczucie dla nowego członka rodziny – babcia ma przed sobą wiele wyzwań.

Prawda jest taka, że zarówno dziadkowie, jak też ich dorosłe dzieci; potrzebują czasu – na przystosowanie się do nowych ról i relacji.

Oto poradnik, zawierający niezbędne wskazówki,
które pomogą Ci stać się utalentowaną babcią, pełną wdzięku i radości,
który podpowie Ci, jak być

NAJLEPSZĄ (DOBRĄ) BABCIĄ NA ŚWIECIE.

W kwestii porad działaj ostrożnie

Niezależnie od tego, ile dzieci wychowałaś i jakimi stały się ludźmi… Kiedy zostajesz babcią, przekazujesz pałeczkę wychowania potomstwa własnym dzieciom. Oznacza to również, że przyjmujesz do wiadomości fakt, że podejmowanie decyzji należy teraz do Twoich dzieci.

Oczywiście ciężko nie wyrazić własnego zdania; kiedy widzisz lub słyszysz rzeczy; z którymi się nie zgadzasz („Co to znaczy, że pozwolisz dziecku samemu decydować, co i ile zje”). Jednak na dłuższą metę bardziej korzystnie będzie zachować ostrożność w wyrażaniu własnych opinii – zwłaszcza, jeśli nie zostałaś o nie poproszona.

Nie oznacza to, że masz całkowicie powstrzymywać się od dawania wskazówek – będą takie chwile; kiedy Twoje podpowiedzi zostaną przyjęte z wielkim zadowoleniem. Jednak na pewno lepiej odebrany zostanie komentarz w stylu „to mi zawsze pomagało”, niż „na Twoim miejscu, bym tego nie robiła”.

Każdy wypełnia rolę rodzica w inny sposób. Teraz właśnie nadszedł ten czas, kiedy Twoje dziecko wypróbuje różne metody i dowie się; co sprawdza się u niego najlepiej. Pamiętaj, że to Ty wychowałaś swoje dziecko i uwierz w efekty swojej pracy.

Możesz być babcią, nie będąc blisko

To, że nie mieszkasz na tej samej ulicy nie oznacza, że nie możesz pełnić aktywnej roli w życiu Twoich wnuków. Dzięki technologii oraz programom, takim jak Skype, Facetine, Facebook; możesz cieszyć się stałym kontaktem z wnukami; nawet jeśli dzieli Was ocean.

Nie jesteś z technologią za pan brat? Teraz masz idealną okazję na podszkolenie się w kompetencjach wirtualnych. Internet to również bardzo przydatne narzędzie, jeśli chodzi o kupowanie prezentów. Możesz nie mieć możliwości wyskoczyć szybko do sklepu po pieluszki; ale od czasu do czasu możesz wysłać swoim dzieciom paczkę SOS; w której znajdą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy dla maluszka.

Dom szczęśliwy, to dom dobrze zaopatrzony

Różnorodność produktów dla dzieci dostępnych na rynku – może być przytłaczająca; ale nie lekceważ tego, jak wielką niedogodnością dla Twoich dzieci – jest pakowanie całego samochodu za każdym razem; gdy przyjeżdżają do Ciebie w odwiedziny.

Jeśli masz kilka podstawowych produktów – niezależnie od tego, w jakim wieku są Twoje wnuki – to w zupełności wystarczy. Lekka spacerówka, podstawowe wyposażenie kuchenne; dziecięce łóżeczko podróżne, mata do zabawy i dużo niezbędnych produktów do przewijania – sprawią; że Twoje małe wnuki będą czuły się u babci zupełnie, jak u siebie w domu.

Uchwyć chwilę

Jak pewnie sama pamiętasz, mamusie i tatusiowie często zapominają o utrwaleniu chwil; gdy dziecko robi coś po raz pierwszy. Ponieważ są pochłonięci obowiązkami i zmartwieniami, jakie niesie ze sobą posiadanie malutkiego dziecka.

Natomiast dziadkowie znajdują się w idealnej sytuacji, która pozwala im uchwycić te doniosłe chwile. Bycie pod ręką oznacza, że możesz pstryknąć kilka niepozowanych zdjęć, albo nagrać krótki film i upamiętnić te ważne momenty, aby cała rodzina mogła się nimi cieszyć w przyszłości.

Odsuń od siebie wszelkie „babcimozje”

Twój ukochany wnuk – mimo, że czasem trudno to zaakceptować – najpewniej będzie mieć również inne babcie i dziadków, równie chętnych, aby je kochać. Pomimo, że ułożenie swoich relacji z „pozostałymi” dziadkami, może być drogą pełną pułapek, dobrze jest zbudować silne poczucie koleżeństwa.

Pomimo to – nie tylko w ocenie własnej roli, jako babci – im szybciej zaakceptujesz i poradzisz sobie z tą kwestią, tym szybciej znajdziesz sposób na wspólne „dziadkowanie”.

Bycie babcią/dziadkiem to zmiana

Naturalnym jest, że babcie i dziadkowie chcą postępować słusznie względem swoich dorosłych dzieci, jak i wnucząt. Ale, żeby poczuć się dobrze w nowej roli, potrzebny jest czas i niewątpliwie popełnienie kilku pomyłek. Możesz mieć jasny obraz tego, jaką chcesz być babcią, ale niekoniecznie musi to iść w parze z tym, czego oczekuje Twoje dziecko i jego partner. Kluczem jest wykazanie się elastycznością oraz zaakceptowanie faktu, że nie istnieje uniwersalny model bycia babcia lub dziadkiem.

Nie ma czegoś takiego, jak „idealna” babcia lub „idealny” dziadek

Z pewnością pamiętasz presję bycia „idealną” z czasów, gdy wychowywałaś swoje dzieci, oraz to, że przejście z roli rodzica do roli babci, wiąże się z różnymi obawami i niepewnością.

Oczywiście, jako babcia oczekujesz, że będziesz mieć nieskończone pokłady cierpliwości i bezinteresowności, ale pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem. Czasem będziesz czuła jakby – bycie babcią było najcięższą pracą na świecie. Najważniejsze, to trochę sobie odpuścić i pamiętać, że jutro też jest dzień.

Znaj swoje granice

Gdybyś mogła, spędziłabyś ze swoimi wnukami cały swój czas, ale ważne jest, aby pamiętać, że życie to nie tylko bycie babcią. Nawet jeśli jesteś już na emeryturze i przyzwyczaiłaś się do tego, że możesz robić, co chcesz i kiedy chcesz – babcine obowiązki, niezależnie od tego, czy uważasz je za obowiązki, czy nie – mogą szybko przejąć kontrolę nad Twoim życiem.

Kluczowym momentem jest zadecydować i jasno zakomunikować to swoim dzieciom. Ale nie porzucaj też swoich hobby i obecnych zobowiązań po to, aby opiekować się dzieckiem. Bardzo dobrze jest mieć własne zainteresowania.

Rozważnie wybieraj podarunki

Zostanie babcią może stanowić wymówkę do tego, aby zaszaleć, kupując masę uroczych ubranek dziecięcych. Jednak jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać rodzicom swoich wnuków – jest coś, czego nie kupisz za pieniądze. CZAS WOLNY.

Może zdarzyć się, że Twoje dzieci nie poproszą o pomoc w opiece nad swoją pociechą. Bardzo często młodzi rodzice czują, iż muszą udowodnić światu, że dają sobie ze wszystkim radę, ale postaraj się ich zaobserwować – czy wydają się wyczerpani?

Czy wyglądają, jakby potrzebowali trochę odetchnąć od swoich pociech?

W kwestii prezentów materialnych warto kierować się aspektem praktycznym. Pojawienie się u progu z masą drogich zabawek; na pewno jest kuszące; ale Twoje dziecko z pewnością tak samo doceni (o ile nie bardziej) praktyczne zapasy.

Ostatecznie pieluszek nigdy zbyt wiele! Dzięki użytecznemu wskaźnikowi wilgotności; który sygnalizuje, kiedy należy przewinąć dziecko; pieluszki Pampers zapewniają niezrównaną ochronę skóry noworodków.

Nie zapominaj, że poza byciem babcią – jesteś także rodzicem

Kiedy radość z bycia babcią wciągnie Cie bez reszty, łatwo zapomnieć o innej relacji, którą także należy pielęgnować – to relacje z Twoim dzieckiem.

Gdy Twoje dziecko zaśnie na kanapie – otul je kocem; obejrzyjcie razem film; a kiedy będzie przechodzić nieuchronnie trudne chwile rodzicielstwa – upewnij się, że naprawdę idzie mu bardzo dobrze.

Bądź babcią, jaką zawsze chciałaś mieć!

A wychowanie wnuka, czy wnuczki – zostaw rodzicom. Przecież Twoje dziecko uczyło się od najlepszych – od najlepszej mamy na świecie 😉

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top