Jakość powietrza jest bardzo ważna. To, czym oddychasz w domu, powinno być priorytetem. Zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu może nasilać objawy alergiczne czy astmę, a także utrudniać oddychanie starszym osobom. Dodatkowo spowalnia nocną regenerację organizmu i osłabia odporność. Dlatego warto zatroszczyć się o to, aby miało jak najlepszą jakość. Sprawdź, jak to robić dobrze.
CO POWODUJE ZANIECZYSZCZENIE?
Zabrudzenia z zewnątrz. To problem, zwłaszcza jeżeli w twojej okolicy jest smog lub mieszkasz przy ruchliwym skrzyżowaniu.
Zwierzęta domowe.
Zanieczyszczenia przynoszone na ubraniach.
Kuchenne zapachy. Gotowanie oznacza także drobinki oleju ze smażenia unoszące się w powietrzu w całym mieszkaniu.
Mikrodrobiny z dywanów, mebli, tapet czy farb.
Naskórek i włosy.
CO ZROBIĆ, BY MIEĆ
CZYSTE POWIETRZE W DOMU
Metod jest wiele. A najskuteczniej jest działać wielotorowo.
1. Wietrz, wymieniaj powietrze
Jeżeli to na dworze ma dobrą jakość, po prostu otwieraj okna. Wbrew obawom wielu osób szybciej można zachorować w niewietrzonym domu niż od tzw. przeciągów. Przynajmniej raz dziennie warto porządnie przewietrzyć dom. Nawet jeśli na zewnątrz jest mróz. Korzystaj też z opcji rozszczelnienia: nowoczesne okna i drzwi są praktycznie nieprzepuszczalne, co uniemożliwia wymianę powietrza.
2. Zapewnij cyrkulację powietrza
Zwróć uwagę na stan systemów wentylacyjnych w Twoim domu. Zarówno przewody kominowe, jak i odprowadzanie okapu kuchennego itd. powinny być w pełni sprawne i konserwowane w miarę potrzeb. Także filtr okapu czyść lub wymieniaj regularnie.
3. Osuszaj pomieszczenia
Jeżeli w Twoim dom lub mieszkaniu gromadzi się wilgoć, zadbaj o bieżące osuszanie. W przeciwnym razie powstaną warunki korzystne dla rozwoju mikroorganizmów, czy pleśni. W wilgotnym otoczeniu szybciej dochodzi do niszczenia mebli, czy tkanin. Optymalna wilgotność w domu to 40-60 proc.
4. Wycieraj kurz rozsądnie, będzie świeże powietrze
Wykorzystuj do tego celu preparaty antystatyczne, które uniemożliwiają osiadanie drobinek. Warto też czyścić powierzchnie w mieszkaniu na mokro, żeby pył nie unosił się dookoła. Możesz też stosować specjalne ściereczki, które przyciągają drobinki zanieczyszczeń i które łatwo utrzymać w czystości.
5. Dobrze wybierz odkurzacz
Niektóre typy odkurzaczy, zbierając zanieczyszczenia, jednocześnie wypuszczają tumany pyłu. Dlatego warto wybrać model niekurzący. Z antyalergicznym workiem, najlepiej wyposażonym w filtr HEPA, z którego nie wydostają się niechciane drobiny. W rodzinach alergików sprawdzają się też odkurzacze wodne.
Odkurzacz centralny – idealny sprzęt czyszczący
Wygodę, ciszę, komfort użytkowania oraz całkowicie sterylne sprzątanie zapewni natomiast odkurzacz centralny, który coraz częściej montuje się w domach jednorodzinnych. Rozkład instalacji, składającej się z rozprowadzonych w ścianach, stropie lub pod podłogą rur zakończonych gniazdami ssącymi planuje się zwykle już na etapie projektowania budynku.
Najważniejszym elementem systemu jest połączona z rurociągiem jednostka centralna, umieszczona w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, złożona z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zasysane są zanieczyszczenia. Dobrze jest umieścić ją w najniżej położonym punkcie budynku, jak najbliżej zewnętrznej ściany, przez którą będzie wychodziła rura wydechowa, odprowadzająca przefiltrowane powietrze poza budynek (w odkurzaczu przenośnym trafia ono z powrotem do pomieszczeń). Dzięki temu nie ma ryzyka ponownego zakurzenia domu.
Jednostki centralne różnią się sposobem filtracji zasysanych zanieczyszczeń. Najczęściej stosowana jest w nich separacja cykloniczna. Worki i pojemniki na śmieci mają tak dużą pojemność, że teoretycznie można nie zaglądać do nich nawet przez rok, jednak w praktyce dobrze jest opróżniać je lub wymieniać co 3-4 miesiące.
6. Postaw na rośliny, zdrowy oczyszczacz powietrza
Czystość i jakość powietrza w domu mogą poprawić kwiaty doniczkowe, które absorbują dwutlenek węgla, ale też szkodliwe substancje jak amoniak wydzielany przez urządzenia biurowe i detergenty czy znajdujący się w dymie papierosowym formaldehyd. W zamian produkują tlen oraz zwiększają wilgotność.
Rośliny o najbardziej dobroczynnym dla człowieku działaniu to pochłaniający toksyny skrzydłokwiaty, także figowiec niwelujący formaldehyd, jonizujące powietrze i wydzielające dużo tlenu paprocie, zroślicha, neutralizująca amoniak, czy zwalczająca bakterie dracena. Kupując do domu rośliny trzeba jednak uważać, bo niektóre mogą wywoływać reakcje alergiczne.
7. Oczyszczacze powietrza
Aby wyłapać znajdujące się w pomieszczeniach pyłki, roztocza, sierść, zarodniki pleśni, bakterie, wirusy, lotne związki organiczne czy kurz warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który – w zależności od stopnia zaawansowania i funkcji dodatkowych – może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenie takie jest proste w obsłudze i ma przeważnie niewielkie rozmiary. Wystarczy ustawić je w odpowiednim miejscu i podłączyć zasilanie. Kupując oczyszczacz dobrze jest dobrać go do wielkości pomieszczenia. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, na pewno warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim filtrów.
Bardziej zaawansowane modele mają zarówno filtry węglowe, neutralizujące przykre zapachy (np. dym tytoniowy czy spaleniznę) i wyłapujące duże cząstki unoszące się w powietrzu, jak również filtry HEPA, zatrzymujące drobne pyły, alergeny, wirusy i bakterie.
Filtry HEPA mogą mieć różne oznaczenia, jednak najbardziej skuteczne są klasy H13 lub H14, gdyż ich wcześniejsze generacje gwarantowały niepełną filtrację na poziomie od 85% do 99,5% (E12/H12). Kupując oczyszczacz warto też zwrócić uwagę na to, czy ma regulację stopnia oczyszczania powietrza, wskaźnik jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, sygnalizację wymiany filtra i jaki generuje hałas (im mniej decybeli tym lepiej). Wiele urządzeń można przestawić także na pracę w tzw. „trybie cichym”, co sprawdza się zwłaszcza nocą.
8. A może oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym?
W sprzedaży jest także wiele urządzeń wielozadaniowych, łączących funkcję oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Bazują one na różnych technologiach oczyszczania i nawilżania. W najprostszych, ewaporacyjnych, odbywa się to w ten sposób, że wentylator tłoczy brudne powietrze przez nasiąknięty wodą specjalny wkład nawilżająco-czyszczący. Wkład zatrzymuje zabrudzenia i nasyca powietrze cząstkami wody. Należy wymieniać go co 2-3 miesiące.
Droższe urządzenia mają często rozbudowany system filtracji, bazujący na zaawansowanych filtrach węglowych i HEPA. Funkcja nawilżania również realizowana jest nieco inaczej – najczęściej woda rozbijana jest ultradźwiękami lub zamieniana w parę poprzez podgrzewanie.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂