Dam Ci Cynk

zmarszczki www.kolagen-inventia.plZastanawiasz się czasami, dlaczego niektórzy ludzie do późnej starości zachowują swój naturalny kolor włosów, podczas gdy inni jeszcze przed 40-tką „pokrywają się” siwizną?

Wpływ na kolor włosów może mieć wiele czynników, ale najważniejszym z nich zdaje się być poziom cynku w organizmie.

Kolor włosów utrzymuje się, a nawet odbudowuje, gdy wzbogacimy naszą dietę właśnie w ten pierwiastek. Z drugiej strony, wystarczy miesiąc bez spożywania cynku, by każde nowe zmartwienie dodało nam siwych włosów.

Istotna jest równowaga

Cynk rywalizuje z miedzią o miejsce w Twoim ciele.  Nadmiar jednego z tych pierwiastków oznacza niedobór drugiego. Optymalny stosunek cynku do miedzi wynosi ok. 10:1, choć wg niektórych źródeł jest to 8:1, podczas gdy inne mówią raczej o proporcji 14:1.

Zwykle stosunek ten jest zaburzony głównie ze względu na niedobory cynku. Zdrowy organizm utrzymuje rezerwy ok. 18g cynku. U ludzi ze zwiotczałą i postarzałą skórą (tak, cynk odpowiada nie tylko za kolor włosów, ale i za kondycję skóry) rezerwy te wynoszą nawet poniżej 1g…

Skąd więc czerpać cynk?

Znajdziemy go w nieoczyszczonych ziarnach roślin trawiastych, otrębach, pestkach (szczególnie dyni), rybach i owocach morza, żółtkach jaj. Także w wielu suplementach diety.

Co jeszcze odpowiada za kolor włosów?

Jeżeli regularnie spożywasz zacierkę z nieoczyszczonych ziaren owsa, jęczmienia czy żyta, możesz liczyć na zatrzymanie procesu siwienia, a nawet odbudowanie utraconego koloru. Wspomniane zboża bogate są w kwasy: foliowy i pantotenowy, potrzebne do pigmentacji włosa.

 

 

———————————————

Mam do Ciebie prośbę – jeżeli artykuł wydał się Tobie ciekawy, proszę kliknij przycisk „Lubię to, na górze wpisu, tuż pod tematem artykułu. Pomoże mi to dotrzeć do większej liczby osób.

Możesz również udostępnić go znajomym na Facebooku i polubić mojego Fanpage’a 🙂

Posts created 124

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top