Rwa kulszowa przyczyny i leczenie

Rwa kulszowa.. Oj.. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet poruszanie się. Kto choć raz doświadczył tego bólu - wie, jak ciężki bywa drwa kulszowa przyczynyo zniesienia.Rwa kulszowa.. Oj.. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet poruszanie się. Kto choć raz doświadczył tego bólu – wie, jak ciężki bywa do zniesienia. Oj… tak..

Jak łagodzić dolegliwości rwy kulszowej i co robić, aby w przyszłości się nie pojawiały?

Dziś na temat wchodzi:

Rwa kulszowa przyczyny

Rwa kulszowa objawia się ostrym bólem rozpoczynającym się w dole pleców w okolicy lędźwiowej. Promieniuje on do jednego pośladka, potem przez tył uda do łydki, a czasem aż do stopy.

Zwykle odczuwa się nagły, przenikliwy ból przy wykonywaniu nawet jednego niewłaściwego ruchu, np. lekkiego pochylenia lub skrętu tułowia. Osoby odczuwające ten ból opisują to słowami: „jakby przeszedł prąd”.

Rwa kulszowa bywa też nazywana atakiem korzonków nerwowych. Czasem to efekt skrzywienia kręgosłupa, wtedy jest on nieprawidłowo obciążany, dając bolesne dolegliwości.

l

Rwa kulszowa przyczyny – jakie są?

Przyczyna: ucisk na nerw kulszowy

Jest najdłuższym i najgrubszym w ludzkim ciele, biegnie od miednicy do stopy. Wygląda, jak tasiemka o szerokości 1,5 cm oraz grubości 0,5 cm. To nerw ruchowo-czuciowy, dlatego przy jego ucisku pojawiają się zaburzenia takie, jak drętwienie oraz mrowienie.

Dolegliwości mają także charakter ruchowy: osłabienie siły mięśniowej i przykurcze oraz problemy z poruszaniem się kończyną dolną i chodzeniem. Ból w dole pleców pojawia się nie tylko przy zmianie pozycji, lecz także przy kichaniu, kaszlu lub śmiechu. Powodem jest chwilowy wzrost ciśnienia płynu w kanale kręgowym.

Rada:
Zapytaj lekarza o rehabilitację. Nawet kiedy problem ustąpił, ćwicz w domu w takim sam sposób, jak na zajęciach z fizjoterapeutą. Chorym pomagają zabiegi krioterapii, ultradźwięków oraz elektrostymulacji (TENS).

Przyczyna: przeciążenie kręgosłupa

Dochodzi do niego np. po nieumiejętnym dźwignięciu ciężkiego przedmiotu. Atak bólu jest nagły i ostry, a przy każdym ruchu staje się bardziej intensywny. Trudno się też wyprostować. Sytuacja wcale nie poprawia się w nocy. Przeciążenie bywa też skutkiem przeforsowania gimnastyką, zwłaszcza po dłuższej przerwie w aktywności fizycznej.

Rada:
Stosuj maści i żele z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które działają też znieczulająco. Jeśli w ciągu kilku dni nie nastąpi poprawa, trzeba u lekarza sprawdzić, czy nie doszło do wypadnięcia dysku, który uciska na nerw.

Przyczyna: winna nieleczona dyskopatia

Często bywa niesłusznie bagatelizowana. Problemy z wypadaniem dysku międzykręgowego mogą rozpocząć się w każdym wieku. Kilkudniowe bóle pleców to pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Są spowodowane przesunięciem się dysku poza oś kręgosłupa. Ucisk prowadzi do stanu zapalnego. Nieleczona choroba jest przyczyną stopniowej degeneracji dysku. Gdy dotyczy kręgosłupa lędźwiowego, konsekwencją jest skłonność do powracających ataków rwy kulszowej.

Rada:
Nie lekceważ bólów kręgosłupa i wypadania dysku. Nie poprzestawaj na domowych kuracjach. Idź do lekarza, który przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby skieruje na prześwietlenie kręgosłupa.

rwa kulszowa przyczynyCo robić w razie bólu?

  • Wykonaj test Lasegue’a.

Upewnisz się, czy przyczyną jest rwa kulszowa. Połóż się na plecach. Druga osoba chwyta Twoją wyprostowaną nogę, podpierając ją całą dłonia w okolicy stawu skokowego. Powoli ją unosi. W przypadku rwy przy kącie uniesienia poniżej 45° nagle pojawi się ból pleców w odcinku lędźwiowym i będzie promieniował do nogi.

  • Odciąż kręgosłup.

Przy siłowych dolegliwościach przyjmij pozycję leżącą – na boku, z nogami ugiętymi w biodrach i kolanach.

  • Kup dobry materac.

Spanie na dobrym i sprężystym materacu utrzymuje kręgosłup we właściwym ułożeniu, a to może zapobiec uciskowi na nerw kulszowy oraz jego korzenie i zniwelować ryzyko ataku rwy. Dla kręgosłupa dobrze jest też spać na boku, z lekko podkulonymi nogami.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top