Jak pokonać bezsenność?

domowe sposoby na bezsennośćGodzina 1:00, 2:15, 3:32.. 7 owieczka, 21, 39.. a Ty nadal nie śpisz? Niestety. Bezsenność! Czy znasz sposoby na bezsenność? A czy działają takie domowe sposoby na bezsenność?

Znasz to.. ? Przewracasz się z boku na bok, a sen nadal nie przychodzi. Świadomość, że po kolejnej bezsennej nocy będziesz zmęczona i przygnębiona jeszcze bardziej nie pozwala tym bardziej zasnąć.

Myślisz o kłopotach, niepowodzeniach i jesteś coraz mocniej zdenerwowana. Takie problemy ma od 25 do 30% z nas. Sprzyja im także zmiana czasu z zimowego na letni oraz zamiana pór roku. Bez względu na przyczynę, wypróbuj poniższe metody radzenia sobie z bezsennością.

Jeśli sen nie przychodzi, choć jesteś zmęczona albo budzisz się w nocy i nie możesz ponownie zasnąć, nie leż w łóżku i nie wpatruj się w sufit.

Zacznij od..

  • Wzięcia ciepłej kąpieli (ale nie gorącej). Dodaj do wody 10-15 kropli olejku melisowego, rumiankowego lub lawendowego. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Jednym z olejków możesz też skropić poduszkę (3-4 krople). Połóż się i zgaś światło.
  • Jeśli nadal nie możesz zasnąć, poczytaj książkę, najlepiej niezbyt interesującą, aby fabuła zanadto Cię nie wciągnęła.
  • Nie czytaj niczego w smartfonie lub w tablecie, bo światło, które emitują te urządzenia, utrudnia zasypianie.

Dieta na bezsenność

Na kolację sięgaj po produkty, które działają wyciszająco o pozwalają spokojnie przespać noc. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 2 godziny przed położeniem się do łóżka.

Kolacja powinna zawierać węglowodany złożone, czyli pochodzące m.in. z pełnoziarnistych produktów i warzyw. Mają niski indeks glikemiczny i zaspokoją głód do rana. Nie obudzi Cię ssanie w żołądku. Może to być omlet z razowej mąki, płatki owsiane z suszonymi owocami albo kanapka z razowego chleba.

Dostarcz melatoniny – pełni ona role zegara biologicznego regulującego sen. Najwięcej melatoniny, a właściwie tryptofanu, który się w nią przekształca, jest w soku z wiśni. Wypij szklankę przed snem. Bogate w ten składnik są również banany, suszone figi, mięso (zwłaszcza z indyka), pestki dyni, soja, tuńczyk, otręby owsiane i jajka. Dbaj, aby w Twojej diecie nie brakowało wapnia i magnezu. Obydwa pierwiastki działają, jak leki na bezsenność. Znajdziesz je m.in. w figach, rodzynkach, migdałach, orzechach oraz w nabiale i jego przetworach (jogurcie, kefirze, maślance).

Gdy sen nie przychodzi, napij się ciepłego mleka z miodem. Napój ten obniża poziom stresu. Pobudza produkcję serotoniny, która działa relaksująco. Najskuteczniejsze są miody – gryczany oraz akacjowy, ponieważ wpływają kojąco na układ nerwowy i serce.

Ruszaj się, ale nie przed snem

Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, jest bardzo pomocna w zwalczaniu bezsenności. Jednak zbyt duży wysiłek krótko przed snem nie jest wskazany. Pobudzony organizm będzie, potrzebował czasu na odprężenie się. Późnym popołudniem nie wsiadaj na rower, nie biegaj i nie maszeruj szybkim krokiem. Wybierz się na spokojny spacer, który ukoi nerwy. Posłuchaj odgłosów przyrody – śpiewu ptaków, szumu drzew.

Zamiast przewracać się z boku na bok, posłuchaj relaksującej muzyki, która wyrówna tętno i oddech. Najkorzystniej działają dźwięki naśladujące odgłosy przyrody – szum morskich fal, szmer liści na wietrze, wieczorny śpiew ptaków.

Domowe sposoby na bezsenność

Naturalne sposoby na bezsenność to zioła. Niektóre z nich łagodzą napięcie lepiej niż leki.

  • MELISA
    Pomaga nawet przy silnym zdenerwowaniu, nadmiernym pobudzeniu i nerwicy. Napar z melisy pij wieczorem, ponieważ działa nasennie.
  • SZYSZKI CHMIELU
    Są sprawdzonym środkiem na bezsenność. Zawarta w nich lupulina hamuje przenoszenie bodźców do centralnego układu nerwowego i działa kojąco.
  • RUMIANEK
    Ma właściwości rozluźniające i odprężające, dzięki czemu ułatwia zasypianie.

domowe sposoby na bezsennośćDolegliwości, które wyrywają ze snu i obniżają jego jakość

Na bezsenność najczęściej cierpią osoby żyjące w ciągłym stresie, ale dolegliwość ta bywa też skutkiem różnych schorzeń. Dotyka osoby z depresją, chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, zespołem niespokojnych nóg (RLS) i nocnymi skurczami.

Sen może też zaburzać chrapanie (zarówno osobie chrapiącej, jak i śpiącej obok), a u mężczyzn także przerost prostaty. Częste wybudzanie się w nocy bywa również spowodowane bezdechem sennym. Może on być groźny dla zdrowia, a nawet życia i wymaga specjalistycznego leczenia. Na bezdech mogą wskazywać m.in. stałe uczucie zmęczenia w ciągu dnia, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, suchość w ustach po przebudzeniu, poranne bóle głowy.

Istnieje wiele metod leczenia bezdechu sennego (w zależności od przyczyny). Czasem pomaga stosowanie specjalnych aparatów ortodontycznych. Niekiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny korygujący drożność górnych dróg oddechowych.

A jakie Ty znasz domowe sposoby na bezsenność?

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top