Codzienna pielęgnacja włosów… Chcesz mieć piękne i zdrowe włosy? Jednak obawiasz się chemicznych preparatów, które mogą je osłabić i zniszczyć? Nie musisz wydawać krocie na luksusowe kosmetyki, wystarczy, że.. Skorzystasz z tego – co przynosi nam sama natura.
Firmy kosmetyczne na różne sposoby reklamują swoje najnowsze technologie. Które sprawią, że włosy będą lśniące, zdrowe, pełne blasku, świeże i bez łupieżu.
Zauważ, że coraz częściej jako podstawowy skład szamponu lub odżywki wymieniane są zioła, rośliny czy egzotyczne owoce. Mają one mnóstwo składników odżywczych. Niby naturalne składniki, często pochodzące z naszego ogródka, a cena jest.. wygórowana.
Dlatego też proponuję, abyś skorzystała z porad i w codziennej pielęgnacji włosów używała to – co masz pod ręką. Przygotowanie mikstury nie jest skomplikowane i nie zajmie Ci dużo czasu, ale za to efekt będzie doskonały.
Pielęgnacja włosów matowych
Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy straciły blask, możesz zastosować cytrynową kurację. Do szklanki wody wlej sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Taką miksturą spłucz włosy pod koniec mycia.
Jeśli jesteś blondynką, możesz je w naturalny sposób rozjaśnić. Tak przygotowany eliksir nałóż na włosy na 15 minut i w miarę możliwości wystaw je na promienie słoneczne. Po kilku takich sesjach Twoje włosy będą wyglądały, jak po dwutygodniowym pobycie w ciepłych krajach.
Na słabe włosy
Twoje włosy są cienkie, przetłuszczone, a końcówki rozdwojone? Lekarstwem dla nich jest skrzyp polny, który uzupełni braki witaminowe i poprawi kondycję całego organizmu. Zawiera on krzemionkę, która odbuduje strukturę włosa. Dodatkowo zioło to powstrzymuje siwienie i ich wypadanie.
Płukanka ze skrzypu:
Trzy łyżki skrzypu polnego, należy zalać czterema szklankami wody. Wywar gotuje się do momentu, gdy zostanie połowa płynu. Włosy należy płukać zaraz po umyciu.
Pielęgnacja włosów z łupieżem
Na rynku istnieje całe mnóstwo popularnych szamponów przeciwłupieżowych, które niestety nie zawsze dają wymarzony efekt. Dlatego też warto wypróbować rumianek, który ma szerokie zastosowanie w produktach leczniczych.
Jego właściwości są wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji włosów, ponieważ wykazuje działanie przeciwłupieżowe. Jest on polecany do włosów przetłuszczających się, a także działa przeciwzapalnie i odkażająco.
Płukanka z rumianku:
Dwie łyżki rumianku należy zalać litrem wrzącej wody. Po zagotowaniu wywaru – odstawia się go na około 20 minut, a następnie odcedza. Takim eliksirem płuczemy włosy przez kilka minut.
Pielęgnacja włosów suchych, łamliwych
Idealnym rozwiązaniem będzie aloes, który doda blasku, miękkości i nawilży skórę głowy. Jego zdrowotne właściwości sprawiają również, że włosy będą bardziej podatne na ułożenie oraz chronione przed szkodliwym wpływem środowiska. Jest on również polecany do włosów farbowanych, gdyż przedłuża kolor i chroni przez zmatowieniem.
Maseczka z aloesu:
Pięć liści aloesu należy zmiksować z łyżką oliwy z oliwek, do tego dodajemy trzy czwarte szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną maseczkę nakłada się na pół godziny – przed umyciem głowy. Aby działanie było skuteczniejsze, głowę owiń ręcznikiem.
Możesz również wypróbować następującą kurację:
Na pół godziny przed myciem włosów wetrzyj w nie ciepły olej sojowy, oliwę i kilka kropli witaminy A. Owiń włosy czepkiem i ręcznikiem (ciepłe składniki odżywcze lepiej wnikną w strukturę włosa). Już po pierwszym użyciu zauważysz różnicę.
Kiedy wypadają..
Wykorzystaj właściwości popularnej pokrzywy. Wzmacnia ona strukturę włosa i przeciwdziała ich wypadaniu. Wykazuje również właściwości przeciwłupieżowe.
Wywar z pokrzyw:
Garść pokrzyw zalej jedną czwartą litra zagotowanego octu owocowego i pozostaw na około 15 minut. Odcedź. Zimnym wywarem przemyj włosy co drugi dzień.
Aby się nie przetłuszczały
Tłuste włosy są nie tylko niezdrowe, ale przede wszystkim nie wyglądają schludnie. Jeśli zauważyłaś, że nadmiernie się przetłuszczają, to myj je codziennie. Możesz co jakiś czas zastosować kurację rozmarynem, który ogranicza ich nadmierne przetłuszczanie.
Mikstura z rozmarynu:
Aby przygotować odpowiednią miksturę, potrzebujesz połowy łyżeczki oleju z jojoby. Wymieszane składniki tworzą miksturę, którą opuszkami palców wmasuj ruchami okrężnymi w skórę głowy. Następnie pozostaw na kilka minut i spłucz.
Pielęgnacja włosów owocami
Zdrową i smaczną kurację zapewnią popularne owoce.
Pól banana, pół avocado i kawałek melona zmiksuj z kilkoma łyżkami jogurtu naturalnego. Taką miksturę pozostaw na włosach przez ok. 15 minut. Następnie dokładnie spłucz.
Dzięki owocowej maseczce nawilżysz i wzmocnisz włosy, zaś kwasy owocowe dodadzą naturalnego blasku.
I co jeszcze..?
Piwo, jajka, miód – również te składniki możesz wykorzystać do pielęgnacji włosów. Te produkty, które na co dzień spożywasz, wykazują cenne właściwości regenerujące i odżywiające. Podpowiadam, jak szybko i tanio przygotować zdrową miksturę.
Miodem ujarzmisz puszące się włosy na głowie. Zamiast odżywki użyj nalewki przygotowanej z jednej łyżki miodu – rozpuszczonej w trzech szklankach ciepłej wody. Świeżo umyte włosy spłucz taką miksturą, następnie wytrzyj ręcznikiem i modeluj, jak zwykle.
Piwo i jajka wzmocnią słabe oraz zniszczone włosy. Jedną czwartą szklanki piwa – zmieszaj z jednym jajkiem, następnie rozprowadź na umytych włosach. Maseczkę pozostaw na 15 minut, później spłucz.
Z jaj możesz również przygotować szampon. Jedno jajko wymieszaj z jedną łyżką oliwy z oliwek, jedną łyżką soku z cytryny i połową filiżanki szamponu. Pozostaw w lodówce na jeden dzień. Taką przygotowaną miksturą myj włosy, a po kilku użyciach zauważysz, że są mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące.
Wcieranie we włosy soku z czarnej rzepy – wzmacnia ich strukturę. Sok z rzepy zawiera siarkę, która występuje także w składzie włosów. Wcierając ją, dostarczysz włosom składnika, który jest niezbędny do ich budowy. Sok z rzepy zawiera również żelazo, miedź i cynk, które wpływają korzystnie na zdrowie włosów.
Zielona herbata wykazuje działanie przeciwzapalne. Taką esencją możesz płukać włosy.
Natura daje nam całe mnóstwo składników odżywczych, które odpowiednio używane stanowią dla nas źródło zdrowia i urody. Korzystaj więc z tej naturalnej możliwości, i jak najdłużej ciesz się z jej zbawiennych właściwości.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂