Zmęczenie? Zdarza się coraz częściej wśród znajomych, rodziny, przyjaciół… Słyszymy o towarzyszącym im uczuciu ciągłego i nieustającego zmęczenia.. Regularny brak sił, spadek energii to coraz powszechniejsze zjawiska. Zmęczenie uznawane jest za jedną z podstępnych chorób cywilizacyjnych. Częste zjawisko braku sił może być symptomem poważnej choroby. Brzmi groźnie, ale nie martw się!
Co to jest chroniczne zmęczenie?
Zespół przewlekłego zmęczenie, czyli ZPZ (chronic fatigue syndrome). Ostatnie doniesienia chociażby ze Stanów Zjednoczonych mówią o tym, że częściej dotyczy ono kobiet aniżeli mężczyzn między 40 a 59 rokiem życia. Największym zagrożeniem jest jednak to, że problem dotyczący chronicznego zmęczenie jest niemalże niewykrywalny przez lekarzy w 80%!
Często wynika to z błędnej diagnozy lekarzy, którzy przypisują to, np. depresji. ZPZ zostało zdefiniowane przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w roku 1988. Otóż w tym celu wykonano setki tysięcy badań, i pomimo tego, że zjawisko to zostało tak dokładnie i skrupulatnie przeanalizowane, środowisko medyczne nadal nie ma pewności czy ten zespół istnieje.
Jak rozpoznać ZPZ?
Zespół chronicznego zmęczenia możemy rozpoznać za pomocą następujących kryteriów:
- Niewytłumaczalne, trwałe zmęczenie, nie związane z wysiłkiem lub nieproporcjonalne z wysiłkiem lub nieproporcjonalne do intensywności podejmowanego wysiłku, nie zmniejszające się istotnie po odpoczynku, nowo powstałe (tzn. nie od urodzenia) i skutkujące znaczącą redukcją poziomu aktywności.
- Występowanie 4 lub więcej objawów utrzymujących się przez co najmniej 6 miesięcy:
- Pogorszenie pamięci i koncentracji psychicznej
- Powysiłkowe złe samopoczucie (przedłużające się uczucie wyczerpania i zastrzeżenie dolegliwości po wysiłku fizycznym lub umysłowym)
- Brak poczucia regeneracji po nocnym wypoczynku
- Bóle mięśni
- Wędrujące bóle stawów z towarzyszącym obrzękiem lub zaczerwienieniem
- Bóle głowy o nowym charakterze lub intensywności
- Częste i nawracające bóle gardła
- Obecność powiększonych, miękkich szyjnych lub pachowych węzłów chłonnych
Na podstawie „Kardiologia po dyplomie”, listopad 2009
Znamy na to sposób, o którym nie powiedzą Ci lekarze!
Maczużnik chiński – co to takiego?
To gatunek endemiczny, charakterystyczny dla Wyżyny Tybetańskiej oraz Himalajów. Należy on do królestwa grzybów. Tak naprawdę wszystko zaczęło się od afery antydopingowej w 1993 roku w Seulu. I to za sprawą właśnie „sławy” medialnej otworzyły się drzwi do badania niezwykłych właściwości Kordycepsu.
„ Amerykańska Akademia Nauk uznała gatunek za potencjalnie zdrowotny. Jest nutraceutykiem wymienionym w europejskim Novel Food”. Na świecie produkuje się 10 mln ton grzybów rocznie! Miarą jakości ekstraktu jest zawartość składników aktywnych (adenozyna, kordycepina). Jest jednym z najciekawszych i najbardziej interesujących gatunków, które nieustannie poddawane są badaniu ich właściwości.
Producenci preparatów z zawartością tego składnika podkreślają, że włącza się on w szlaki komunikacji komórkowej oraz przypisują im działanie stymulujące metabolizm, a także zwiększające ilość cząsteczek ATP i cAMP.
Czy wiesz, że…
Ciekawostką, którą ostatnio wyczytałam jest to, że od tysiąca lat we wschodniej kulturze grzyb ten jest przygotowywany przez plemiona nomadów, jako gorący napój. Stwierdzono, że „eliksir” ten przywraca im siły i wigor w trudnym klimacie Płaskowyżu Tybetańskiego. Chińscy naukowcy przeprowadzili kilkaset badań naukowych, potwierdzając i skrupulatnie dokumentują wpływ tego grzyba na układ immunologiczny, oddechowy, krwionośny oraz poziom testosteronu.
W Azji natomiast przygotowuje się rzadki, bo rzadki, ale jakże egzotyczny lek – na osłabienie i obniżone libido, choroby serca, nerek, płuc. Do najważniejszych funkcji zalicza się działanie immunostymulujące i działanie przeciwnowotworowe.
Ekstrakt wodny z Kordycepsu
Czy wiedzieliście o tym również, że ekstrakt wodny z Kordycepsu zwiększa wydajność płuc i wykorzystanie tlenu (przyspiesza adaptację komórek do niskiego stężenia tlenu)? Według posiadanych przeze mnie ogólnodostępnych informacji, ekstrakt jest skuteczny w leczeniu zapalenia oskrzeli, czy astmy. Kordycepinie (3’dATP) przypisuje się działanie antyoksydacyjne i przeciwcukrzycowe. Polisacharydy przyspieszają detoksykację i przemianę materii. W ogóle warto wiedzieć, że wszystkie azjatyckie gatunki odznaczają się naprawdę bardzo szerokim spektrum substancji aktywnych. Właściwości Kordycepsu uważa się zatem za bardzo unikalne i pożądane.
Sekret działania Maczużnika Chińskiego
Kiedy ponad 50000 lat temu pojawili się, tzw. przez zamieszkałą ludność „szamani”, ludzie skupili się na poszukiwaniach uzdrawiających składników, tj. roślin, grzybów, o zbawiennych dla zdrowia właściwościach i pożądanym działaniu. Chodziło o znalezienie najdoskonalszego panaceum – czyli lekarstwa na wszystko. Jednym z najbardziej poszukiwanych składników był Cordyceps. W ówczesnych czasach była to substancja bardzo ceniona i szanowana głównie przez członków rodziny cesarskiej.
Analizy chemiczne wykazały, że jej własności to coś więcej niż przesądy i ludowe bajanie. Cordyceps sinensis to nowa generacja grzybów wykorzystywanych przez przemysł farmaceutyczny oraz jako dodatek do diety – przez lepiej poinformowanych konsumentów szukających środków alternatywnych w stosunku do bardziej konwencjonalnych leków na AIDS, raka i inne dolegliwości oraz problemy związane z odpornością organizmu.
Amerykański FDA (Food and Drug Administration – Urząd ds. Żywności i Leków) zalicza Cordyceps do „żywności” i substancji „ogólnie uznawanych, jako bezpieczne” (Generally Recognized as Safe; w skrócie GRAS). Rosnąca liczba naukowców uważa, że jest to „superżywność”, którą można dodawać do prawie każdej diety.
Dlaczego te na nowo odkryte grzyby są obecnie traktowane, jako „superżywność”?
Grzyby te są bardzo bogate w bardzo skuteczne w leczeniu raka betaglikany oraz polisacharydy zbudowane z długich łańcuchów cukru z wieloma sekcjami tlenu między nimi. Kiedy dochodzi do rozbicia cukrów, cząsteczki tlenu się uwalniają i absorbują na poziomie molekularnym.
Wiemy, że żadna forma raka nie może istnieć w środowisku bogatym w tlen, i że bez odpowiedniego poziomu tlenu organizm wpada w degeneracyjne stany, które sprzyjają rakowi, chorobie serca, niedomogom układu immunologicznego, cukrzycy i wielu chorobom wirusowym, takim jak zapalenie wątroby typu C i inne.
Dostarczenie organizmowi tlenu na poziomie międzykomórkowym jest bardzo ważne. Wśród wykorzystywanych przez farmację grzybów jest wiele dobrze znanych, jak choćby reishi (lakownica lśniąca), maitake (żagwica listkowata) i Agaricus (pieczarka), które są bogate w będące znanym źródłem tlenu betaglikany. Ta lista ciągle się powiększa i obejmuje już 70 różnych grzybów, które zostały dokładnie przebadane.
Najbardziej interesującym jest maczużnik chiński (Cordyceps sinensis), który rośnie w Tybecie na wysokości 16000 stóp (4800 metrów) n.p.m., ale nie tylko. Na pewno w jednym z artykułów poznacie magiczne wręcz właściwości działania grzyba o nazwie Ganoderma.
Zmęczenie ? Pozbądź się go raz na zawsze!
Zauważyłaś/-eś jak ogromna ilość obecnych leków wywodzi się właśnie ze świata roślin, grzybów i drobnoustrojów? Natura i to co nasz otacza, kryje w sobie naprawdę bardzo dużo sekretów, mających wpływ na nasze zdrowie. Wiedziałaś/- eś, że aż dziesięć z dwudziestu najbardziej znaczących leków pochodzi ze świata grzybów?
Grzyb ten ma również działanie psychoaktywne. Na przykład w przeprowadzonych badaniach na myszach, gdzie próbowano udowodnić, że zmęczenia jest ściśle związane z depresją wykazano, że składnik ten wywołuje efekt podobny do działania leków przeciwdepresyjnych i prawdopodobnie działa poprzez te same receptory błonowe.
Staw czoło zmęczeniu!
Grzyby, takie jak m.in. Cordyceps, Reishi, Coriolus, Agaricus, czy Shiitake – mają zdolność utrzymać człowieka w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej. Wzmacniają nasz organizm, dzięki czemu czujemy się bardziej żywotni, pełniejsi energii i chętni do podjęcia działania. Dochodzi także do odkładania substancji powstających w ciągu wysiłku, np. kwasu mlecznego i przez to także do lepszej regeneracji mięśni po wysiłku. Dzięki swym zdolnościom antyoksydacyjnym także neutralizują wolne rodniki. Innym istotnym elementem działania tych grzybów jest tonizacja i wzmocnienie systemu immunologicznego, którego zdrowie przyczynia się do całkowicie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.