Po prostu wrażliwa – Jak postępować ze skórą wrażliwą

Pojęcie „skóry wrażliwej” dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn niemalże w każdym wieku. Pielęgnacja takiej skóry – jest nie lada wyzwaniem. Największa trudność, z jaką borykamy się na co dzień, to dobór odpowiednich kosmetyków, które będą w odpowiedni sposób regenerować nasz naskórek.

W opiece nad taką skórą najważniejsze jest unikanie wszystkich substancji oraz czynników zewnętrznych powodujących podrażnienie, i tak już wrażliwej skóry.

W życiu codziennym wprowadza to pewien dyskomfort.

Jestem tego żywym przykładem i temat ten jest mi bardzo dobrze znany.

 Jak rozpoznać typ cery wrażliwej?

Znacie to? Podobno cerę wrażliwą śmiało można porównać do kobiety. Dlaczego? – zapytałam. W odpowiedzi usłyszałam: „Podobno jest tak samo kapryśna”. (śmiech). Gdyby jednak tak się nad tym dłużej zastanowić, to coś w tym jest. Jednym słowem – trudno jej dogodzić. Skórze – mam na myśli. Skórę tego typu charakteryzuje obniżony próg tolerancji na niektóre aplikowane składniki w kosmetykach oraz czynniki klimatyczne (wiatr, mróz, promieniowanie UV), a także zanieczyszczenie atmosferyczne. Rozpoznać ją można przeważnie po zaczerwienieniach po jej umyciu, bądź aplikacji kremu. Taką skórę charakteryzuje również zwykle suchość, łuszczenie się naskórka. Mnie towarzyszy dodatkowo swędzenie oraz pieczenie, gdy nałożę krem z zawartością składnika, którego moja cera nie toleruje.

Objawy

Stopień nasilenia objawów w dużej mierze zależy nie tylko od rodzaju, czy typu cery, ale również od substancji/ czynnika, który wywołał podrażnienie. Według klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:

  •  rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury albo dietą i piciem alkoholu.
  • uczucie ściągnięcia i rumień, łuszczenia się skóry – będące reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne (w tym klimatyzację).
  • nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry pojawiające się po użyciu kosmetyku.
  • zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.

Występowanie skóry wrażliwej

Liczne badania epidemiologiczne wykazują, że występowanie skóry wrażliwej u kobiet i mężczyzn jest dość powszechne. Osoby posiadające skórę wrażliwą, jako najczęstszą lokalizację jej występowania wymieniają twarz (85%), podczas gdy u 70% objawy występują również w innych miejscach: na rękach (58%), na owłosionej skórze głowy (36%), na stopach (34%), na szyi (27%), na torsie (23%) i na plecach (21%).

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Czasami się zastanawiam, czy odpowiednia i w 100% skuteczna pielęgnacja jest wykonalna i w ogóle możliwa… Myślę, że do końca nie możemy sprostać jej wymaganiom, ale próbować zawsze trzeba. Jak zatem zadbać o tak trudną skórę? Przede wszystkim – pierwsze – o czym powinniśmy pomyśleć to odpowiedni dobór kosmetyków. Powinny to być kosmetyki, które nie tylko dobrze oczyszczają naszą skórę, nie podrażniając jej, ale również kremy, które będą pełnić swoje funkcje ochronne w ciągu dnia. Pozostawiają one bowiem na skórze sporą warstwę lipidową, której nasza skóra zwykle jest pozbawiona. Zdaniem dermatologów do tego typu problematycznej cery poleca się stosowanie kosmetyków na atopowe zapalenie skóry bądź te dla dzieci. Pozbawione są one bowiem substancji podrażniających naszą skórę.

Wrażliwa cera kocha minimalizm – mniej znaczy więcej

Kremy do skóry nadwrażliwej powinny imitować nasze lipidy naskórkowe, dlatego dobrze, gdy zawierają ceramidy, cholesterol czy kwasy tłuszczowe. Im mniej składników, tym lepiej. Tak jak, np. w znanej od lat maści cholesterolowej składającej się z cholesterolu, parafiny (stałej i ciekłej) oraz wazeliny. Krem o takim składzie zadziała na wysterylizowany naskórek niemal, jak lekarstwo.

Kosmetyki dla ludzi cierpiących z powodu skóry wrażliwej powinny zawierać, m.in.:

  • glicerynę (mocno natłuszcza, pozostawia osłonkę lipidową);
  • skwalen (nawilża i chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych);
  • kwas linoleinowy (regeneruje skórę);
  • witamina B3 (wzmacnia skórę);
  • witamina CG (wzmacnia naczynia włosowate).

Co jeśli nasza skóra jest czerwona i piecze?

Pierwszym takim SOS dla naszej skóry będzie szybka interwencja. Z pomocą przychodzi tutaj sól fizjologiczna, z pomocą której z wykorzystaniem wacików robimy okład na podrażnioną skórę. Po zakończeniu okładu zawsze starajmy się nakładać od razu łagodny krem w celu nawilżenia. Nasza wrażliwa skóra nie lubi być wysuszona. Można też użyć kojących żeli, które nie wywołują reakcji niepożądanych i nie szczypią. Dobry jest też pantenol w piance, bądź preparaty na oparzenia. Pamiętaj, że jeśli podrażnienie, krostki, czy stan zapalny nie zejdzie – skontaktuj się z dermatologiem.

Pij wodę

Woda ma olbrzymie znaczenie dla naszego organizmu – również dla naszej skóry. Pisałam już o niej w artykule: http://www.adelia.com.pl/h2o-to-jest-to/

I to znacznie więcej niż osoby, które mają skórę normalną, czy tłustą. Jeśli masz cerę suchą, potrzebuje ona sporo wilgoci. A tę czerpie przede wszystkim ze swojego wnętrza, dlatego twój organizm powinien być dobrze nawodniony. Jak to sprawdzić? W renomowanych salonach kosmetycznych znajdują się urządzenia, które potrafią zbadać procentową zawartość wody w skórze. Zadowalający wynik to 75–80 proc. wody w naskórku.

Ciągłe mycie szkodzi skórze wrażliwej

Podczas demakijażu, zwłaszcza wysoko stężonymi środkami, ze skóry wymywa się składniki lipidów warstwy rogowej naskórka, czyli ceramidy, cholesterol, nienasycone kwasy tłuszczowe. Myjąc skórę, usuwamy też aminokwasy wchodzące w skład, tzw. NMF (natural moisturizing factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który decyduje o pH skóry (jej odczynie). Regularne używanie agresywnych, mocno zagęszczonych preparatów przypomina ścieranie skóry papierem ściernym, tyle że za pomocą chemii. Zwłaszcza, że zwykle nie wylewamy na dłoń jednej kropli, tylko wielokrotnie więcej.

Używaj mgiełki do twarzy w celu dodatkowego nawilżenia

Tak jak napisałam wcześniej, skóra wrażliwa często jest przesuszona. Powodów jej przesuszenia jest wiele. Najczęstszym zaobserwowanym przeze mnie powodem jest nieodpowiedni dobór podkładów kryjących. Na szczęście nasz rynek kosmetyczny jest tak rozbudowany, że bez problemu możemy znaleźć, takie mgiełki do twarzy, które możemy stosować nawet na położony makijaż. Dzięki temu nasza skóra utrzymuje się w dobrej kondycji i nie widać po niej oznak zmęczenia. Mgiełki do ciała często mają właściwości odkażające i antyseptyczne. To dodatkowy atut stosowania. Mają one również wpływ na proces mikrogojenia się skóry.

Podsumowanie

Bycie alergiczką z tendencją do cery wrażliwej – nie jest łatwe. Wręcz bardzo uciążliwe i wymaga bardzo dużo zaangażowania i zwracania uwagi na rzeczy, na które inni nie muszą. Myślę jednak, że to kwestia swoich przyzwyczajeń i opracowania odpowiedniej pielęgnacji i rytuału dla naszego typu cery. Cała chyba droga polega na dobraniu odpowiedniego zestawu kosmetyków, które zadbają o naszą skórę należycie i zabezpieczą przed pieczeniem, zaczerwienieniem i podrażnieniami. Osobiście polecam również wprowadzenie odpowiedniej diety. W moim przypadku to ma kluczowe znaczenie. Nigdy nie zapomnę wizyty u kosmetyczki, która wypisała mi produkty, których powinnam unikać i kazała przyjść na ponowną wizytę za 2 tygodnie. Po dwóch tygodniach stosowania się do zaleceń i unikania picia kawy, jedzenia ostrych rzeczy, ketchupów, majonezów etc. moja cera była nie do poznania..

Wszystko wymaga wyrzeczeń. Nasze zewnętrzne Piękno – również!
Wyzwól swoje zewnętrzne Piękno.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top