Prawda i mity o nawilżaniu

Nawilżanie skóry to jeden z najważniejszych i podstawowych rytuałów w pielęgnacji naszej skóry. Interpretacja nawilżania, jak się okazuje może być dwuznaczna i przez to często mylna.

Nawilżanie to nie proces dostarczenia komórkom wody, ale wszystkie działania, które mogą ją tam zatrzymać. To element zabiegów w każdym salonie kosmetycznym.

Każdy z nas przecież wie, że aby wyglądać młodo nasza skóra musi być w dobrej kondycji, czyli odpowiednio nawilżona.

Dzisiaj dowiesz się co jest prawą, a co mitem w tym temacie.

Mam nadzieje, że wszystkie te wiadomości, wykorzystasz w praktyce, a Twoja skóra z każdym dniem będzie coraz bardziej promienna…

Fakty o nawilżaniu

1. Im jesteś starsza/- y – skóra staję się coraz bardziej sucha i potrzebuje bardziej intensywnego nawilżenia.

To prawda. Skóra z wiekiem traci swoją sprężystość. Jest to zwykle spowodowane uciekaniem jej z wody. Poziom nawilżenia spada. Skóra staje się coraz bardziej sucha. Do cery dojrzałej dobrze jest stosować kremy głęboko nawilżające, zawierające w sobie wiele olejków i maseł. Dobrym sposobem jest również zakładanie masek nawilżających na nos, które pozwolą się naszej skórze „napić” odpowiedniej ilości wody.

2. Naszą skórę można nawodnić „od wewnątrz” nie stosując kremu

Nie wiem czy słyszałaś o tym, że kremy możemy śmiało zastąpić tabletkami. W składzie tych tabletek znajdować się powinien kwas gamma-linolenowy, który jest niezbędny do wytwarzania ceramidów odpowiedzialnych za uszczelnianie skóry. Ma on za zadanie również zabezpieczać skórę przed wyparowywaniem wody. Preparat ten można kupić w aptece bez recepty.

3. Czy tłuste kremy mają właściwości nawilżające?

Oczywiście, że mają. To, że kremy tłuste zawierają w sobie mnóstwo substancji natłuszczających nie oznacza, że nawilżają. Prawda jest taka, że każdy krem w pewien sposób nawilża naszą skórę i stanowi gwarancję jej prawidłowego funkcjonowania. Natomiast dodatkowa obecność składników natłuszczających w kremie pozwala skórze na dłużej zachować jej odpowiednią wilgotność – substancje tłuszczowe w kosmetykach stanowią skuteczną barierę zapobiegającą utracie wody przez skórę.

4. Czy powinno się stosować kremy na różne pory dnia?

Tak. Każda pora dnia ma swój ściśle określony rytuał. Gdyby tak nie było nie byłoby kremów z rozdzieleniem na dzień i na noc. Wynika to z tego, że nasza skóra ma inne potrzeby w ciągu dnia, a jeszcze inne w ciągu nocy. Głównym zadaniem kremu na dzień – jest ochrona i zminimalizowanie szkodliwego wpływu środowiska. Z kolei noc to czas regeneracji i odpowiednia pora, by przywrócić skórze właściwy poziom nawilżenia, dzięki odpowiedniemu kosmetykowi pielęgnacyjnemu.

5. Czy nastolatki powinny stosować krem nawilżający?

Tak. Powinny go stosować. Biorąc pod uwagę bardzo szybki rozwój naszej cywilizacji i czyhające w związku z tym – duże zagrożenie w postaci bardzo zanieczyszczonego środowiska, kremy powinno się stosować od jak najmłodszego wieku. Dużo pisałam już o serii kosmetyków Anti Pollution – „kremach miejskich”, które zmagają się z wolnymi rodnikami i działają, jak tarcza ochronna, przeciwko zanieczyszczeniom, które osadzają się i przenikają przez naszą skórę.

MITY na temat nawilżania

 1. Skóra trądzikowa nie wymaga kremów nawilżających

Błąd! Cera problematyczna często traktowana jest różnego rodzaju preparatami silnie antybakteryjnymi i antyoksydacyjnymi, które silnie wysuszają nasz naskórek. Skóra wtedy nie jest w stanie się szybko regenerować i goić. Aplikowanie kremu nawilżającego zadziała na ten typ cery kojąco i przyśpieszy proces regeneracji skóry. Najlepsze dla skóry tłustej i trądzikowej będą lekkie kremy o żelowej konsystencji. Żel szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

2. Picie wody nawilża skórę

Wydaje się logiczne, ale to błędne myślenie. Skóra ma bardzo wiele innych ważniejszych funkcji, które pełni dla naszego organizmu. Nie jest w stanie wziąć na siebie „odpowiedzialności” za poziom nawilżenia skóry. Są osoby, które piją duże ilości wody, a nie ma to jednak przełożenia na nawilżenie naskórka. Woda dociera bowiem najpierw do organów wewnętrznych, a dopiero na końcu do skóry i szybko jest wydalana. Picie wody oraz krem nawilżający, który powstrzyma ucieczkę wody z naskórka, to dopiero duet idealny. Niezbędne są w tym celu kremy.

3. Tłustej skóry się nie nawilża

Jasne, że to MIT! Potrzebuje ona bowiem wilgoci w nie mniejszej ilości niż skóra sucha. W dodatku podczas pielęgnacji cery tłustej łatwo popełnić kilka błędów, które prowadzą do jej odwodnienia. Jeśli zbyt często ją myjemy, lub używamy preparatów z alkoholem (aby zapobiec powstawaniu wyprysków), silnie ją wysuszamy. Dlatego do cery tłustej zaleca się koniecznie (!) stosowanie preparatów nawilżających. Najlepiej, by kosmetyk miał lekką konsystencję (np. żelu, emulsji) i szybko się wchłaniał, nie pozostawiając na skórze wyczuwalnej warstewki. W składzie powinien mieć nieco mniej substancji tłuszczowych niż ten zalecany do cery suchej.

4. Najlepszy krem na nawilżenie to taki, w którego składzie występuje woda

Oczywiście, że to MIT. Woda wymieniona wśród składników kremu nie służy do nawilżania – zapewnia tylko lekką konsystencję preparatu. Krem nie jest w stanie dostarczyć skórze wilgoci! Kosmetyki nawilżają naskórek, wiążąc wodę zgromadzoną w głębszych warstwach skóry i zapobiegają jej parowaniu.

5. Im grubsza warstwa kremu nawilżającego tym lepiej

Skóra ze względu na swoją budowę ma ograniczoną wchłanialność. Substancje lipidowe i nawilżające pozostają na powierzchni naszej skóry, tworząc ochronny film natłuszczający i zapobiegający utracie wody ze skóry. Niektóre z emolientów mogą wnikać w powierzchowne obszary warstwy rogowej naskórka, sprzyjając naturalnej regeneracji uszkodzonej bariery naskórkowej. Kremy nawilżające zastosowane w nadmiarze mogą zapychać pory i powodować powstawanie zaskórników.

Masz pytania? Napisz do mnie.

 

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top