Kiedy bierzemy pod lupę i rozprawkę temat starzenia się, pierwsze co nam przychodzi do głowy to zmarszczki.
Uznawane są za pierwszą, widoczną gołym okiem oznakę postępującego procesu starzenia się naszej skóry. Przyczyn ich powstawania jest wiele.
Dzisiaj dużo mówi się o dużym wpływie środowiska zewnętrznego, które jest zanieczyszczone i trendzie na kosmetyki anti pollution.
O zmarszczkach powstały miliony różnych opracowań. Wydaje się, że powiedziano i napisano już na ten temat wszystko… A co Ty wiesz o zmarszczkach?
W dzisiejszej propozycji ode mnie, małe kompendium wiedzy na temat powstawania i rodzaju zmarszczek.
Z jakiego powodu powstają zmarszczki?
Nie ma na świecie chyba takiej kobiety, która przeszłaby obojętnie obok zmarszczki. Nawet ja… Znasz to? Każdego ranka po przebudzeniu kierujesz swoje pierwsze kroki do łazienki i wypatrujesz kolejnych zmarszczek na swojej twarzy? One prędzej, czy później się pojawią – to nieuniknione. Zmarszczki mimiczne, zmarszczki z powodu starzenia się skóry, zmarszczki suche, zmarszczki senne, zmarszczki posłoneczne… Przedstawię Ci 4 najważniejsze powody powstawanie zmarszczek. Jesteś na to gotowa? Czytaj uważnie.
Po pierwsze – Degradacja kolagenu
W miarę upływu lat postępuję proces starzenia się naszej skóry. W praktyce oznacza to, że dochodzi do znacznej degradacji kolagenu, co niesie za sobą znane nam konsekwencje. Za syntezę kolagenu odpowiadają nasze fibroblasty, których aktywność maleje na skutek zmian hormonalnych i degeneracyjnych. Włókna kolagenowe stają się coraz cieńsze i słabsze. Niestety im jesteśmy starsi następuje stopniowy zanik kolagenu. To pierwsza przyczyna powstawania zmarszczek i jedna z najważniejszych, gdyż kolagen jest głównym budulcem wiążącym wszystkie elementy naszej skóry.
Po drugie – odwodnienie skóry
Poziom nawilżenia i nawodnienia skóry ma tutaj ogromne znaczenie i znaczny wpływ na stopień jej jędrności i elastyczności. To z kolei przekłada się na zmarszczki. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest przede wszystkim kwas hialuronowy, który ma wiele funkcji. Najważniejsze z nich to łączenie ze sobą włókien kolagenu i elastyny, ochrona tkanki przed infekcją bakteryjną, ale do najważniejszych z nich należy funkcja wiążąca wodę. W młodej skórze jest go o wiele więcej, dlatego skóra za młodu jest taka jędrna i gładka. Z czasem traci swoją jędrność i zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki.
Po trzecie – słabsza aktywność gruczołów łojowych i potowych
Wraz z wiekiem maleje także aktywność gruczołów potowych i łojowych, dostarczających skórze wilgoci i tłuszczu, które tworzą tzw. płaszcz lipidowy. Stąd – skóra, która dotąd była wilgotna i elastyczna, ulega wysuszeniu, wiotczeje i pokrywa się zmarszczkami.
Po czwarte – działanie wolnych rodników
Temat bardzo na czasie. Mówi i piszę się o tym niemalże wszędzie i na okrągło. Wolne rodniki, czyli wysoce reaktywne formy tlenu. Powstają na skutek zanieczyszczeń naszego środowiska i nie tylko. Na „atak” wolnych rodników jesteśmy narażeni nieustannie. Przede wszystkim wolne rodniki zaburzają funkcję obronną naszej skóry, niszczą nasz budulec – czyli kolagen, nazywany cementem komórkowym oraz elastynę.
Do innych powodów powstawania zmarszczek zaliczamy:
- Niezdrowy tryb życia
- Zwiększone opalanie
- Palenie dużej ilości papierosów
- Stres
- Niedobory witamin i minerałów
- Brak odpowiedniej ilości snu
- Nadmierne picie alkoholu.
Jakie mamy rodzaje zmarszczek:
- zmarszczki poziome – związane są z mimiką twarzy, nazywane zmarszczkami mimicznymi,
- lwia zmarszczka – długa pojedyncza zmarszczka między brwiami (w przypadku niektórych osób występują dwie lub trzy takie zmarszczki),
- kurze łapki – zmarszczki wokół oka, powstają w wyniku bogatej mimiki twarzy, z wiekiem pogłębiają się
- fałdy nosowo – wargowe – pojawiają się już u młodych osób, biegną od nosa do kącików ust,
- zmarszczki palacza – pionowe bruzdy na górnej wardze (występują nie tylko u palaczy),
- fałdy marionetki – pionowe zmarszczki biegnące od kącików ust do dołu.
Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczynę powstania:
- mimiczne – powstają wskutek regularnych ruchów mięśni twarzy
- posłoneczne – przyczyną powstawania są promienie ultrafioletowe, które jednak można blokować, stosując kremy z filtrami i unikając opalania w solarium
- grawitacyjne – to skutek naturalnego procesu starzenia, który można opóźnić poprzez odpowiednie nawilżanie skóry twarzy oraz regularne stosowanie masaży
Kremy przeciwzmarszczkowe – kiedy po nie sięgnąć?
W większości źródeł i wypowiedzi kosmetologów podaje się, że wiek w którym powinniśmy sięgnąć po pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe to wiek 25 lat wzwyż. Powody są oczywiste i dobrze znane. W tym wieku organizm wytwarza coraz mniejszą ilość substancji odżywczych oraz proces ich wchłaniania, np. z pożywienia jest coraz mniejszy. Samo odżywienia jednak i nawadnianie organizmu nie wystarczy, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Kremy przeciwzmarszczkowe mają ten plus, że działają wielofunkcyjnie. Regenerują, nawilżają, odżywiają, ujędrniają naszą skórę. Kremy te na pewno nie sprawią, że nasze zmarszczki znikną, ale mogą się znacznie spłycić. Do głównych celów tych produktów należy spowolnienie procesów starzenia się skóry.
Co powinny zawierać kremy na zmarszczki
Przede wszystkim powinny zawierać wszystkie antyutleniacze. Są nimi witaminy A, E, C. To witaminy do zadań specjalnych, a dokładniej mówiąc dedykowane walce z wolnymi rodnikami. Coraz częściej wykorzystuje się także flawonoidy, czyli antyutleniacze roślinne. Działanie odmładzające mają również kwasy owocowe, które nie tylko złuszczają naskórek, ale i pobudzają produkcję kolagenu. Kremy przeciwzmarszczkowe do stosowania na dzień zawierają też filtry UVA.
Czy wiesz, że…
Masaż twarzy to rytuał, który możesz wykonać sama w domu? A będzie miał ogromny wpływ na kondycję Twojej skóry.. Dzięki niemu znacznie poprawisz swoje krążenie krwi, z którą do skóry dostarczane są wszystkie substancje odżywcze niezbędne do regeneracji skóry. Taki masaż twarzy przed zabiegiem wykonuje niemalże każda kosmetyczka. To naprawdę nic trudnego, a warto w zaciszu swojego domowego spa – o tym pamiętać. Wystarczy nałożyć na odpowiednio oczyszczoną skórę twarzy nasz krem, i opuszkami palców masować skórę twarzy do wchłonięcia nałożonego kremu. Zacznij go od dołu twarzy i głaszczącymi ruchami – kieruj się ku górze. Na początku zajmij się brodą, potem policzkami i skroniami, a w drugim etapie wykonaj masaż czoła. Na koniec zabiegu „uspokój” skórę muśnięciami palców.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.