Każdemu z Nas zdarzyło się użyć kosmetyku, na który zareagowaliśmy alergią. Pomimo, że iż coraz bardziej popularne są kosmetyki zawierające tylko naturalne składniki, to zawsze na naszej półce w łazience znajdzie się powszechny kosmetyk z galerii bądź Rossmana…
Zgadza się? Na pewno tak jest. Istnieją bowiem takie substancje, na które reakcja naszego organizmu jest bardzo szybka. Wynikiem miejscowego działania kosmetyków mogą być zarówno odczyny drażniące jak i alergiczne.
Preparaty o charakterze pielęgnacyjnym jak i środki upiększające, coraz częściej zawierają bowiem w układach recepturalnych związki syntetyczne, które w wielu przypadkach mogą być przyczyną podrażnień, alergii, stanów zapalnych skóry.
Dlaczego kosmetyki uczulają?
To bardzo dobrze postawione pytanie.
Dlaczego? Zapytacie… Ano dlatego, że kosmetyk zanim trafi na półki sklepu musi być dokładnie przebadany, między innymi dermatologicznie. Teoretycznie więc taki kosmetyk nie powinien uczulać, a jednak zdarza się że jest zupełnie odwrotnie.
Ogólnie znane składniki o silnym działaniu drażniącym lub alergizującym zostały bowiem wyeliminowane z receptur preparatów kosmetycznych, bądź w znacznym stopniu ograniczono ich użycie. Jednak nawet słabe alergeny, jeżeli są często stosowane, mogą uczulać znaczną liczbę osób. Uczulenie wtedy zwykle powstaje od razu po aplikacji preparatu na skórę. W wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma np. czas kontaktu preparatu ze skóra po jego nałożeniu. Niektóre receptury są tak napakowane różnymi substancjami, że nasza skóra niemalże doznaje szoku. Wtedy często reaguje alergicznie.
Które z substancji zawartych w kosmetykach uczulają?
Substancji, które mogą nas uczulić jest wiele. W dużej mierze zależy to od stopnia wrażliwości skóry na różne składniki i od stężenia składnika zawartego w kosmetyku. Są jednak substancje, które ogólnie uznawane są jako te, które uczulają najczęściej.
Lista substancji uczulających:
formaldehyd – najczęściej znajdziesz go w kosmetykach pod nazwami: Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 – zazwyczaj występuje w lakierach do paznokci i do włosów, samoopalaczach
1. substancje zapachowe
2. alkohol lanolinowy
3. balsam peruwiański
4. Methyldibromoglutaronitrile
5. Imidazolidinyl Urea
6. Diazolidinyl Urea
7. Cetylpyridinium Chloride
8. Chlorhexidine
Poza konserwantami alergię może wywoływać lanolina oraz parabeny:
1. Methylparaben
2. Ethylparaben
3. Propylparaben
4. Butylparaben
Niekiedy reakcją skóry na kosmetyki są alergiczne zmiany skórne: wysypka, pokrzywka, itp. wykwity skórne. Szczególnie silnie reaguje na alergeny, toksyny i czynniki drażniące tzw. skóra nadwrażliwa.
Co uczula w perfumach i dezodorantach?
Pierwsze co przychodzi na myśl, jeśli się nad tym chwilę zastanowić to oczywiście substancje zapachowe. Czy wiecie, że niektóre składy perfum czy dezodorantów potrafią zawierać aż…. UWAGA!!! 50 substancji syntetycznych zapachowych? To istne kombo zapachowe… Mieszanka wybuchowa… Najczęściej uczulają syntetyczne substancje zapachowe (niektóre alkohole – benzoesowy, cynamonowy, aldehyd cynamonowy, geraniol), balsam peruwiański, oraz naturalne olejki eteryczne – bergamutkowy, cynamonowy, mięty pieprzowej, sosnowy, pomarańczowy, geraniowy, itp. Substancje zapachowe mogą wywoływać również odczyny fotoalergiczne.
Co uczula w kremach?
Uczulają podłoża kremów, które często stanowi lanolina otrzymywana z tłuszczu wełny owczej, jak też jej pochodna euceryna. Substancją szczególnie alergizującą zawartą lanolinie jest tzw. alkohol wełny owczej. Euceryna jest produktem oczyszczania lanoliny, toteż uczula zwykle te
same osoby. Po drugie uczulają konserwanty kremów. Silnymi alergenami są: związki konserwujące uwalniające tzw. formaldehydy, formalina, (tej ostatniej nie powinno się już używać). Mniejszym zagrożeniem jest kwas sorbowy i parabeny. O parabenach pisaliśmy już w jednym artykule:
http://www.adelia.com.pl/stop-parabenom!/
Proste zasady profilaktyczne dla osób o skórze nadwrażliwej:
- Staraj się używać kosmetyków o naturalnym składzie
- Wybieraj kosmetyki, które są przebadane dermatologicznie
- Sprawdzaj swoje kosmetyki i wyrzucaj te które mają ponad 3 miesiące
- Unikaj preparatów silnie zapachowych, które mogłyby podrażnić skórę
- Im mniej składników w kosmetyku – tym jest mniej alergizujący i bezpieczny w stosowaniu
- Unikaj środków przeciw promieniowaniu UV zawierających tzw. estry PABA, kwas para-aminobenzoesowy i metoksycynamoniany
Objawy uczulenia na kosmetyki
Objawy tak naprawdę możemy dostrzec wszędzie tam, gdzie kosmetyk czy substancja miała bezpośredni kontakt ze skórą. Ponieważ najczęściej nakładamy kosmetyki na twarz, reakcje alergiczne pojawiają się na policzkach, powiekach oraz czole. Alergia na składniki potrafi być swędząca, skóra zaczerwieniona, nawet mogą pojawić się tak zwane „czerwone placki” na twarzy czy na skórze ciała. Dość popularna jest pokrzywka. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że kiedy użyłam kosmetyku na który byłam uczulona, dosłownie na drugi dzień moja twarz była w krostach, a cała twarz swędziała nie do wytrzymania. Rzadziej – w poważniejszych przypadkach – na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze i zgrubienia, staje się ona złuszczona. W sytuacji wystąpienia lżejszych objawów wystarczy zaprzestać używania kosmetyku wywołującego alergię, natomiast silniejsze objawy wymagają konsultacji z dermatologiem.
Co zrobić w przypadku uczulenia?
Nie jestem zwolenniczką własnych eksperymentów jeśli chodzi o sprawy alergiczne i uczuleniowe. Polecam w takich przypadkach niezwłocznie udać się do dermatologa w celu zbadania i leczenia. Warto również zrobić badania na poszczególne substancje zawarte w kosmetyku. Ta wiedza, na który składnik jesteśmy uczuleni pozwoli nam w przyszłości uniknąć podobnych przypadków.
Co jeszcze uczula?
Grupę preparatów kosmetycznych, które szczególnie często powodują zarówno podrażnienia jak i alergie stanowi segment tzw. kosmetyki kolorowej. Uczulenia na pomadki, maskary czy cienie do powiek są przeważnie spowodowane zawartymi w tych kosmetykach barwnikami, rzadziej substancjami zapachowymi, a tylko w wyjątkowych przypadkach pozostałymi składnikami produktu. Około 17 proc. wszystkich odczynów alergicznych spowodowanych przez kosmetyki wywołują lakiery do paznokci.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.