Białe zęby. Biały nalot na języku

zębyZdrowe zęby? Dlaczego Twój dentysta może Ci pomóc w zachowaniu szczytowej formy?

Wizyta u dentysty może Ci powiedzieć więcej o Twoim stanie zdrowia, niż myślisz. Pewnie doskonale wiesz, że regularne wizyty u lekarza pomagają zachować dobre zdrowie. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że również dentyści mogą pomóc Ci w utrzymaniu dobrej formy?

Oprócz tego, że dbają o to, by Twoje zęby były białe i zdrowe, a uśmiech promienny, mogą wykryć potencjalne problemy zdrowotne, wymagające dalszych badań.

Dentysta nie tylko pokaże Ci porady i wskazówki dotyczące dbania o higienę jamy ustnej, ale również zauważy pewne symptomy, wymagające dodatkowej kontroli.

PRZEBARWIENIA NA ZĘBACH

Zwykle lekko żółtawy lub brązowawy osad jest tylko powierzchniowy i pojawia się w wyniku picia kawy, herbaty lub czerwonego wina. Można się go łatwo pozbyć za pomocą wybielającej pasty do zębów, która ma w swoim składzie pochodną nadtlenku wodoru.

Jeśli jesteś miłośniczką kawy i nie potrafisz bez niej żyć, ale martwią Cię nieestetyczne przebarwienia – Twój dentysta może zaproponować Ci profesjonalne wybielanie zębów w swoim gabinecie. Jeżeli zmiany są ciemne i nie poddają się zabiegom wybielającym, mogą oznaczać próchnicę lub uszkodzenie przyzębia. Twój stomatolog z pewnością rozpozna problem i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie.

SUCHOŚĆ W USTACH A ZĘBY

Wiele czynników, jak np. leki przeciwhistaminowe i płyny do płukania zawierające alkohol, może powodować suchość w ustach. O ile nie bierzesz żadnych leków mogących powodować nasilenie się tego problemu, a masz spierzchnięte i popękane usta lub opuchnięte i krwawiące dziąsła – koniecznie umów się na wizytę u dentysty, który pomoże ustalić najlepszą metodę dalszego postępowania.

HALITOZA (NIEPRZYJEMNY ZAPACH z UST)

Jeśli nie ma oczywistej przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, prawdopodobnie musisz przyjrzeć się swoim nawykom w zakresie higieny jamy ustnej. Dokładnie szczotkuj zęby przez dwie minuty (zmierz sobie czas – będziesz zaskoczona, jak długo trwają dwie minuty!). Siła nacisku nie może być zbyt duża. Pamiętaj również o umyciu języka, nitkowaniu zębów i płynie do płukania jamy ustnej, który nie zawiera alkoholu.

Halitoza nadal spędza Ci sen z powiek?
Wydzielina spływająca po tylnej ściance gardła, cukrzyca, refluks lub inne problemy zdrowotne również mogą być przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Porozmawiaj o tym, że swoim dentystą, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty lub przekaże stosowne zalecenia.

UŁAMANE LUB UKRUSZONE ZĘBY

Kiedy Twoje piękne, śnieżnobiałe zęby nagle zaczynają się szczerbić lub kruszyć, być może problemem jest to, że… zgrzytasz nimi w trakcie snu. Nadmierne napięcie może powodować zaciskanie szczęki w nocy.

Zastanów się, co może generować stres i spróbuj wyeliminować te czynniki. Skontaktuj się też ze swoim dentystą i zapytaj o specjalne nakładki, które ochronią Twoje żeby w nocy.

NALOT NA JĘZYKU (BIAŁY NALOT NA JĘZYKU)

Zauważyłaś biały nalot na języku? Może być wynikiem nieprawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej lub tego, że nie czyścisz przestrzeni między-zębowych nicią dentystyczną. Inne przyczyny to nadmierna suchość w ustach, zażywanie leków lub afty, czy też pleśniawki.

Nalot jest często spotykanym problemem u osób, które noszą protezy, więc jeśli do nich należysz – skontaktuj się ze swoim dentystą.

Jeżeli Twój język wydaje się być lekko niebieskawy, może to oznaczać zwyczajne zasinienie – zwłaszcza, jeśli masz tendencję do jego przygryzania. W nielicznych przypadkach biała warstwa na języku sygnalizuje poważniejsze dolegliwości (np. candidę), dlatego nie należy tego problemu bagatelizować. O ile nadal masz wątpliwości lub pytania, zasięgnij porady lekarza.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top