Czym są i jak działają hormony? cz.2

hormony działająW poprzednim wpisie http://www.adelia.com.pl/czym-sa-i-jak-dzialaja-hormony-cz-1/ (klik) opisałam Ci o estrogenach, hormonie tarczycy, progesteronie i prolaktynie. Na pewno już wiesz, jak są one ważne dla kobiet i jaki mają wpływ na zdrowie, samopoczucie, jak działają kiedy chcesz zajść w ciążę (i co powodują, jak zajdziesz w ciążę). Dziś dalsza część o tym.

Zajmę się za chwilę innymi hormonami, m.in. które mają wpływ na Twoje samopoczucie, wpływają na Twój wygląd – na starzenie się, czy też są pomocne w przypadku porodu. Opiszę o ważnych hormonach i ich działaniu:

  • Melanotropina,
  • Oksytocyna,
  • Melatonina,
  • DHEA,
  • Serotonina,
  • Kortyzol.

Melanotropina,
czyli skąd ten pieprzyk, skąd plamka.

Melanotropina daje o sobie znać w ciąży. Wytwarza ją przysadka mózgowa. Stymuluje ona wytwarzanie melaniny – ciemnego barwnika występującego w skórze. Gdy jego poziom rośnie, ciemnieją pieprzyki i otoczki brodawek, pojawia się podłużna linia poniżej pępka. Melanotropina odpowiada też za przebarwienia i charakterystyczne, rozlane plamy na twarzy zwane ostudą.

Problemy te znikają w kilka miesięcy po porodzie. Aby się nie utrwaliły, przed wyjściem na słońce trzeba chronić skórę kremami z wysokim filtrem UV.

Oksytocyna,
czyli skurcz – wcale nie jest taki zły. Oj działają..

Wytwarzany przez przysadkę hormon kojarzy się przede wszystkim z porodem, bo wywołuje skurcze macicy umożliwiające wypchnięcie dziecka na świat. Ale obecność oksytocyny w organizmie ma także inny, o wiele milszy wymiar. Jej poziom rośnie również podczas orgazmu.

Wtedy też dochodzi do skurczów macicy, tyle że są one przyjemne. Odgrywają przy tym ważną rolę w przedłużaniu gatunku – ułatwiają transport plemników w kierunku jajowodów i zapłodnienie komórki jajowej.

Melatonina,
czyli ach, śpij kochanie.

Hormon ten produkowany jest przez szyszynkę, gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Jego wydzielanie zależy od rytmu dobowego: wzrasta w ciemności, maleje pod wpływem światła słonecznego. Melatonina ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

Międzykontynentalne podróże oraz praca w nocy mogą zaburzyć naturalny rytm snu i czuwania. Wówczas produkcja melatoniny jest niewystarczająca, co powoduje zaburzenia snu i prowadzi czasem do chronicznego zmęczenia. Aby temu zapobiec warto przyjmować dodatkowe dawki melatoniny w formie tabletek – zazwyczaj 3 mg, na godzinę przed położeniem się do łóżka.

Możemy też nie dopuścić do trudności z zasypianiem przy przekraczaniu stref czasowych. Po locie na zachód przez 4-5 dni należy łykać 5 mg melatoniny godzinę przed snem. W przypadku lotu na wschód, hormon dobrze jest przyjmować już 2 dni przed lotem, ale w porze odpowiadającej godzinie przed planowanym zaśnięciem w nowej strefie.

DHEA,
czyli młodość w pigułce.
Bez niego organizmy źle działają..

Eliksir młodości produkowany w korze nadnerczy. Najważniejszy poziom osiąga miedzy 20 a 30 rokiem życia. Po czterdziestce jego stężenie w naszym ciele zaczyna spadać, co przyspiesza proces starzenia. DHEA produkowany w mózgu działa antydepresyjnie.

Jest też wytwarzany w innych tkankach organizmu – wtedy powstają z niego estrogeny i androgeny, co wpływa na sprawność seksualną i samopoczucie.

Niedobór DHEA to częsta przyczyna kłopotów z pamięcią i koncentracją, zwiększa też ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę i osteoporozę. Poziom tego hormonu łatwo uzupełnić, stosując preparaty sprzedawane bez recepty – one działają na takie problemy.

Wcześniej warto jednak skonsultować się w tej sprawie lekarzem. U niektórych kobiet na skutek przedawkowania leku może pojawić się wąsik i nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Serotonina,
czyli wielkaaa radość.

Hormon szczęścia. Reguluje proces odżywiania, snu i czuwania oraz zachowania seksualne.

Jego niskie stężenie w mózgu powoduje depresję. Nie jest łatwo utrzymać stężenie serotoniny na odpowiednim poziomie. Pomoże w tym jednak regularny ruch na świeżym powietrzu, czyli np. spacery, taniec na łące, pływanie w jeziorze. Światło słoneczne i wysiłek fizyczny sprzyjają wydzielaniu serotoniny.

Kortyzol,
czyli księżyc w pełni.

Hormon produkowany przez nadnercza. Jego nadmiar powoduje tycie, ale wyłącznie na twarzy i w okolicach brzucha. Ramiona i nogi najczęściej pozostają szczupłe.

Podobną reakcję wywołuje także nadmiar hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową (ACTH), który pobudzając nadnercza, również zwiększa wydzielanie kortyzolu do krwi.

Jeśli lekarz stwierdzi nadmiar jego tego hormonu, zleci kolejne badanie. Pomogą one stwierdzić, czy winna zaburzeniom jest przysadka, czy nadnercza. Następnie, zależnie od wyników testów, wykonuje się tomografię komputerową nadnerczy lub rezonans magnetyczny przysadki mózgowej.

Pilnuj swoich hormonów! Niech dobrze działają!

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top