Dlaczego jest mi ciągle zimno?

Dlaczego jest mi ciągle zimnoOstatnio często słyszę od męża: „Jest dość ciepło. Ale.. dlaczego jest mi ciągle zimno?” Zaczęłam szukać odpowiedzi na to pytanie. Być może to kwestia niskiego ciśnienia albo niegroźnego wychłodzenia.

Temperatura naszego ciała jest najniższa w czasie snu i we wczesnych godzinach wieczornych. Ale skąd ta wrażliwość na chłód w ciągu dnia?

Dreszcze, zimne dłonie i stopy zwykle są konsekwencją niegroźnego wychłodzenia – zimą, np. długiego spaceru, latem – przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Z jednej strony niska tolerancja zimna to sprawa bardzo indywidualna, ale z drugiej… wśród naszych czujników temperatury umieszczonych w skórze, tych reagujących na zimno jest cztery razy więcej niż ostrzegających przed ciepłem.

Może to właśnie dlatego jesteśmy tak wyczuleni na powiew chłodu. Warto też zaznaczyć, że kobiety marzną częściej. Z reguły są drobniejsze od mężczyzn, narażone są na szybszą utratę ciepła.

j

Dlaczego jest mi ciągle zimno? Odpowiedzi zacznij szukać od..

  • Ustalenia, czy uczucie zimna dotyczy całego ciała, czy pojawia się w obwodowych częściach: dłoniach, stopach, uszach lub nosie. Ten drugi przypadek może mieć bardzo proste wyjaśnienie – kruche i podatne na uszkodzenia naczynia krwionośne. Wówczas ukrwienie takich części ciała, jak dłonie, stopy, uszy czy nos jest zmniejszone, co skutkuje szybszym uczuciem chłodu.
  • Jeżeli natomiast całe ciało sygnalizuje, że jest mu chłodno, przyjrzyj się higienie swojego życia.

Warto zadać sobie kilka pytań:

∇ Czy śpię 6-8 godzin, w ciągu doby?
Niedobór snu jest bezpośrednio związany z nieprzyjemnym uczuciem zimna. Dzieje się tak, ponieważ podwzgórze – część mózgu, która odpowiada za termoregulację i niewyspanie – traktuje to, jako stres. Dlatego najlepiej wyśpij się porządnie, a kiedy wstaniesz wypoczęta, dopiero oceń swój komfort cieplny.

∇ Czy wypijam 2-3 litry płynów dziennie?
Woda jest głównym składnikiem ciała i odpowiada m.in. za regulację temperatury. Płyny biorą udział również w przemianie materii – jeśli pijesz za mało odczuwasz przenikliwy chłód – 8 szklanek wody, zupy i naparów w chłodne dni – to niezbędne minimum,

∇ Czy nie odchudzam się zbyt szybko i intensywnie?
Nadmierna utrata kilogramów skutkuje ubytkiem tkanki mięśniowej – czyli naszego producenta ciepła – oraz tkanki tłuszczowej, tj. izolacji pomagającej w utrzymaniu ciepła. Dlatego odchudzając się, zadbaj o mięśnie – codziennie spaceruj, wchodź po schodach, wykonuj proste ćwiczenia, z elastyczną taśmą, czy butelkami z wodą zamiast ciężarków.

∇ Czy dbam o 4-5 zróżnicowanych posiłków?
Każdy posiłek powinien składać się z produktów bogatych w węglowodany, białko, tłuszcze i mieć towarzystwo owoców oraz warzyw bogatych w mikro- i makroelementy. Eliminowanie którejkolwiek z grup składników odżywczych skutkuje niedoborami, a te rozwijaniem się chorób.

Przykładem takim jest niedokrwistość (inaczej anemia) – sytuacja, kiedy czerwone krwinki nie mogą pełnić swojej transportującej tlen roli – albo są niepełnowartościowe przez niskie stężenie czerwonego barwnika – hemoglobiny. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, rzadziej witaminy B12.

Zadbaj o to, aby na talerzu pojawiały się jaja, mięso, zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), ryby, owoce morza.

∇ Czy palisz papierosy?
Nikotyna zwęża i obkurcza naczynia krwionośne, przez co komórki palców stóp i dłoni są słabiej ukrwione. Dlatego marzniesz. Rada jest jedna: czas rozstać się z paleniem.

Dlaczego jest mi ciągle zimnoCo powie lekarz?

Po powyższej analizie przyczyny wzmożonego odczuwania chłodu rozpoznasz sama i od razu będziesz mogła wprowadzić modyfikacje w swoim stylu i diecie.

  ⇒ Kiedy mimo to, nie będzie poprawy, umów się na teleporadę do lekarza rodzinnego.

Dokładny wywiad naprowadzi go na medyczne przyczyny gorszej tolerancji zimna.

  ⇒ Najczęściej za nadmiernym marznięciem stoją:

∇ Zaburzenia tarczycy, w szczególności, która może mieć kilka przyczyn, min. chorobę Hashimoto. Świadczyć o niej mogą: uczucie osłabienia, męczliwość, wypadnie włosów, łamliwość paznokci, zaparcia, stany depresyjne. Lekarz da Ci skierowanie na oznaczenie TSH, FT4 i FT3. Następnie, jeśli będzie taka konieczność, włączy odpowiednią suplementację hormonów tarczycy.

∇ Leki. Jeśli masz nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca – prawdopodobnie zażywasz beta-blokery. Leki te, obniżając ciśnienie krwi i spowalniając pracę serca, mogą powodować ciągłe odczuwanie zimna w rękach i stopach. Przed spotkaniem z lekarzem spisz przyjmowane medykamenty, aby mógł je zmodyfikować i dopasować optymalny zestaw.

∇ Cukrzyca. Szczególnie ta długo nieleczona, może prowadzić do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych (neuropatii). Możesz odczuwać wówczas chłód i drętwienie w palcach stóp i dłoni. Najważniejsze jest postawienie diagnozy cukrzycy, codzienna kontrola stężenia cukru we krwi i prawidłowe glikemie, ponieważ wysokie poziomy glukozy działają niszcząco na wyżej wymienione nerwy, drobne naczynia oraz siatkówkę oka.

∇ Niedokrwistość. Niedobór hemoglobiny powoduje utrudnienie transportu tlenu w organizmie. Zaburzone utlenowanie krwi często zaś skutkuje nasilonym odczuwaniem chłodu. Może pojawić się wówczas również wymierne obniżenie temperatury ciała. Jeżeli od jakiegoś czasu masz zmniejszoną tolerancję wysiłku, zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy, Twoja skóra i błony śluzowe są raczej blade – lekarz rozpozna niedokrwistość.

∇ Infekcje. Możesz trząść się z zimna – zwłaszcza wieczorem i w nocy – jeśli jesteś podziębiona, zanosi się na grypę czy zapalenie pęcherza. Gorączka oraz stan podgorączkowy powodują wzmożone odczuwanie zimna. Dlatego podczas infekcji zostań w domu i solidnie odpoczywaj – pod kocem, z termoforem i gorącą herbatą, zażywając przepisane przez lekarza leki.

  ⇒ WAŻNE! Uczucie zimna to częsta przypadłość seniorów.

Z upływem czasu naczynia krwionośne są mniej elastyczne i krew z większym trudem dopływa do kończyn. Ponadto dochodzi do utraty tkanki mięśniowej i tłuszczowej, które izolują organizm przed wychłodzeniem. Do tych zmian dołączają częste w starszym wieku zaburzenia krążenia, związane między innymi z miażdżycą.

Jakie warto zrobić badania, by się dowiedzieć „dlaczego jest mi ciągle zimno?”

Wywiad lekarski to pierwszy bardzo istotny etap diagnozy. To on różnicuje, czy bycie zmarzlakiem jest naszą cechą osobniczą, czy początkiem przewlekłej choroby. Jeśli od dłuższego czasu jest Ci zimno, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Większość badań, które zleci Ci lekarz, możesz zrobić na FNZ, to: glukoza, morfologia krwi z oceną czerwonych krwinek i hematokrytem, TSH, FT3, FT4. Warto jednak rozszerzyć badania o odpłatną ferrytynę, która pokaże dokładniej niedobory żelaza.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top