Herbata na odchudzanie. A wolisz herbatę zieloną, czerwoną, białą..?
Wszystkie rodzaje herbaty chińskiej pobudzają metabolizm i spalanie tłuszczu w organizmie. Chronią też przed stresem oksydacyjnym i zmniejszają zagrożenie rozwojem chorób metabolicznych. Sprawdź, która najbardziej skutecznie wspomaga odchudzanie i w jakich dawkach najlepiej ją pić.
Chińska herbata, znana też jako kamelia, ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest bogata m.in. w witaminy, aminokwasy oraz antyoksydanty. Co ciekawe, można ją także uprawiać w domowych warunkach.
Herbata Chińska to roślina uprawiana w Azji Południowo-Wschodniej, na terenach tropikalnych oraz subtropikalnych znajdujących się na wysokości od poziomu morza aż do ok. 2100 m n.p.m.
Najlepiej pasuje jej wilgotna, kwaśna i dobrze nasłoneczniona ziemia. Należy regularnie przycinać ją, gdy osiągnie wysokość jednego metra, co stymuluje ciągły wzrost.
Chińska herbata ma dużo liści w kolorach biało-żółtych, a średnica jej kwiatu wynosi od 2 do 4 cm. Długość liści waha się między 3 a 14 cm.
Herbata na odchudzanie. Czy wiesz, że…
W badaniach katechiny z herbaty znacząco zmniejszały masę ciała (badanych, uczestników), pomagając schudnąć w ciągu 3 miesięcy średnio o 1,3 kg bez stosowania diety i ułatwiały jej utrzymanie po odchudzaniu.
Połączenie teiny i katechin działa skuteczniej niż składniki te spożywane osobno, zwiększając w organizmie wydatek energii przeznaczony na termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła, o 100 kcal przez następne 24 godziny.
Domowa uprawa herbaty chińskiej
Można ją z powodzeniem hodować w domowych warunkach, jednak jest to trochę wymagające. Jej krzewy rosną wówczas stosunkowo powoli, mniej więcej od 10 do 15 cm rocznie.
Do uprawy chińskiej herbaty należy wybrać uniwersalne podłoże ogrodnicze oraz nawóz do roślin mających zielone liście. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 20 do 25 stopni, co sprawia, że roślina będzie kiełkować przez 14 – 28 dni. Ważna jest też dość wysoka wilgotność, jaka powinna panować w pomieszczeniu.
Krzew chińskiej herbaty trzeba regularnie podlewać umiarkowanymi ilościami wody. Doniczkę postaw na parapecie w jak najlepiej nasłonecznionym miejscu. Podczas lata warto wystawić ją na taras albo balkon.
Jesienią i zimą temperatura otoczenia musi wynosić około 10 stopni, ponieważ tyle wynosi idealna temperatura zimowania chińskiej herbaty. Pierwsze liście można zacząć zrywać po 3 latach.
Zdrowotne właściwości herbaty chińskiej
Herbata chińska zawiera duże ilości polifenoli, zwłaszcza galusan epigalocytynowy – silny przeciwutleniacz, zmniejszający ryzyko zachorowania na każdy rodzaj nowotworu.
Oprócz tego powstrzymuje rozrost komórek nowotworowych. Jest też bogata w aminokwasy, m.in. kwas butylowy, teaninę, liganinę, alkaloidy ksantyny, sacharydy, saponiny oraz witaminy E, C, A, B1, B2 i B3.
Zaleca się picie herbaty chińskiej w celu zmniejszenia poziomu cholesterolu oraz poprawy proporcji między dobrym, a złym cholesterolem.
Napój też przyda się osobom chcącym pozbyć się nadmiaru kilogramów, ponieważ wykazuje właściwości utleniające tłuszcz.
Herbata chińska ma również wpływ na zęby. Dzięki zawartości naturalnego fluoru oraz transferazy katechiny glikozylowej chroni je przed powstawaniem ubytków oraz zabija bakterie odpowiedzialne za przykry zapach z ust i próchnicę.
To nie wszystkie właściwości lecznice chińskiej herbaty.
Oto kolejne z nich:
- chroni przed grypą i zapobiega bólowi gardła,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca,
- pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi,
- zapobiega pojawieniu się miażdżycy,
- oczyszcza organizm z toksyn.
Chińska herbata na odchudzanie
Chińska herbata – jak wspomniano wyżej – potrafi skutecznie pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zawdzięcza to tzw. termogenezie, czyli utlenianiu tłuszczu, dzięki temu szybciej go spalisz.
Przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, spalanie tłuszczu i kalorii.
Zielona herbata na odchudzanie
Zielona herbata to liście poddane działaniu pary, co zapobiega fermentacji liści i utlenianiu antyoksydantów (co za tym idzie) zmianie przez nie koloru. Zawiera katechiny w postaci EGCG, które wspomagają rozkład związków tłuszczowych, natomiast teina (w naparze występuje w ilości ok. 35 mg w 230 ml) zwiększa ilość energii wydatkowaną przez organizm. Zielona herbata należy do rodzajów najbogatszych w przeciwutleniacze. Stanowią one 20-45 proc. masy herbaty, a z tej ilości 60-80 proc. to polifenole o działaniu zapobiegającym uszkodzeniom komórek i wywierającym pozytywny wpływ na masę ciała. Korzystny, choć skromny efekt wspomagający wyniki odchudzania oraz utrzymanie stałej masy ciała potwierdzono też dla suplementów diety zawierających katechiny lub kofeinę.
Efekty przynosi wypijanie 2-3 szklanek ciepłej zielonej herbaty dziennie. Najważniejsze, by była to herbata jak najmniej przetworzona, a więc lepsze będą całe liście (również te zwinięte ręcznie w kulki, czyli herbata gunpowder) niż ich sypkie fragmenty pakowane do ekspresowych torebek.
Ważny jest sposób parzenia zielonej herbaty – temperatura powinna wynosić 61-87ºC, zależnie od jej jakości i stopnia przetworzenia (te szlachetne w niższej), a czas – 30 sekund do 3 minut.
Czerwona herbata na odchudzanie
Czerwona herbata pu-erh to długo fermentowane liście, często prasowane do postaci kostek lub peletek, które oprócz typowych związków herbaty zawierają unikalny związek, o na razie angielskiej nazwie, theabrownin, plisacharydy czy statyny.
W jednym z badań klinicznych zastosowanie ekstraktu z herbaty pu-erh w dawce 3 g dziennie przez 5 miesięcy spowodowało znaczący spadek masy ciała, w tym ubytek tkanki tłuszczowej zwłaszcza z ramion, ud oraz okolic brzucha i bioder bez zmiany nawyków dietetycznych. Towarzyszyła temu poprawa parametrów lipidowych krwi.
Czerwoną herbatę, która zmniejsza tuczące działanie tłuszczu, najlepiej pić na ok. godzinę po posiłku. Jednak wypita na pół godziny przed jedzeniem może nasilać apetyt, a przez to nie służyć szczupłej sylwetce. Jednak w badaniu, gdzie ekstrakt pu-erh był spożywany w dawce ok. 330 mg z kawą zbożową przed 3 posiłkami dziennie powodował zmniejszenie obwodu talii, ilości tłuszczu brzusznego i BMI.
Czarna herbata na odchudzanie
Jak pokazują wyniki badań, czarna herbata może wspomagać odchudzanie poprzez wpływ na skład mikroflory jelitowej, od której zależy stopień wykorzystania energii z pożywienia, a przez to masa ciała. Czarna herbata zmniejsza liczebność bakterii, które są typowe dla osób otyłych, zwiększając te występujące u szczupłych.
Czarna herbata zawiera więcej teiny niż zielona, bo 39-109 mg w 230 ml, a także typowe tylko dla tej odmiany herbaty teaflawiny, które powstają podczas fermentacji herbacianych liści. Stanowią 3-6 proc. wszystkich polifenoli w czarnej herbacie. Ponieważ obniżają poziom cukru we krwi, ułatwiają spalanie tkanki zapasowej i pomagają ograniczyć tendencję do tycia.
Czarną herbatę najlepiej parzyć w temperaturze 90-95ºC przez 1-3 minuty.
Biała herbata na odchudzanie
Również biała herbata ma korzystny wpływ na masę ciała. Jak wykazano w badaniu opisanym na łamach „Nutrition and Metabolism”, minimalnie przetworzone listki herbaty białej zapobiegają tworzeniu się w organizmie nowych komórek tłuszczowych, spowalnia rozrost tych istniejących, a ponadto sprzyja ich rozpadowi.
Porcja naparu białej herbaty równa szklance pomaga ograniczyć apetyt i przyspiesza tempo metabolizmu. Według analizy wyników dostępnych badań może zwiększać spalanie kalorii o 4-5 proc., co odpowiada zużyciu dodatkowych 70-100 kcal dziennie.
Białą herbatę należy parzyć w temperaturze 70-77ºC przez 1-3 minuty.
Czy zioła na odchudzanie są skuteczne?
Herbaty ziołowe, rooibos i yerba mate to w istocie herbatki, a wśród nich tylko mate ma działanie pobudzające podobne do prawdziwej herbaty. Wiąże się z nim też pozytywny wpływ na efekty odchudzania.
Działanie przeznaczonych do zaparzania mieszanek na odchudzanie polega na tym, że ich składniki zwiększają liczbę spalanych kalorii, hamują apetyt i wspomagają wydalanie toksyn z organizmu. Zapewnia je zwłaszcza udział herbaty chińskiej. Jednak stosowane w takich produktach (a także w suplementach diety) duże ilości kofeiny powodują podrażnienie jelita grubego i nie mogą być uznane jako wspomagające oczyszczanie ustroju poprzez jelita.
Składniki ziołowe o działaniu przeczyszczającym. Takie jak liść senesu czy kora kruszyny, nie są polecane przeciw zaparciom. Dlaczego? Ponieważ wywołują szereg efektów ubocznych, m.in. kurcze brzucha, biegunki, nudności, wyniszczenie jelita, niski poziom związków mineralnych w organizmie, m.in. potasu. Ponadto są uzależniające. Częste skutki uboczne to również odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej, a przez to rytmu serca, oraz kurcze mięśni.
Stosujesz herbatki na odchudzanie?
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂