Brakuje Ci sił witalnych i energii, mimo że dobrze się odżywiasz i ćwiczysz? Może to czas na oczyszczenie wątroby? Jak oczyścić wątrobę?
Nadeszło upragnione lato i oprócz tego, że mamy słońce i pachnącą, rozkwitającą ziemię, możemy też przygotować siebie na Nowe.
Lato to dobry czas do oczyszczania organizmu, szczególnie wątroby. Od czasu, gdy zaczęłam zgłębiać informacje na temat wątroby i jej roli w organizmie człowieka – setki procesów, w których każdego dnia i nocy bierze udział – nabrałam do niej wielkiego szacunku i pragnę ją wspierać w jej działaniach.
Dobrze funkcjonująca wątroba jest gwarancją zdrowia w innych obszarach ciała.
Jak oczyścić wątrobę?
Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego z wszystkich nagromadzonych w nich kamieni pomaga w przywróceniu homeostazy i właściwej wagi ciała oraz uruchamia naturalny proces samoleczenia organizmu.
To także jeden z najlepszych środków zapobiegawczych, jaki można przedsięwziąć, by uchronić się przed wieloma chorobami.
Co jeść, by oczyścić wątrobę?
Produkty najbardziej polecane to:
- warzywa: wszystkie, a w szczególności brokuły, kalafior, marchew, buraki, karczochy, pomidory, papryka, pory, czosnek, kapusta, koper, natka pietruszki,
- nasiona roślin strączkowych, orzechy włoskie, migdały, siemię lniane, koper włoski,
- pieczywo pełnoziarniste,
- oleje roślinne tłoczone na zimno,
- zioła na wątrobę,
- owoce.
Produkty nie polecane w diecie na oczyszczanie wątroby to: alkohol, kawa i mocna herbata, nabiał, czerwone mięso, białe pieczywo, słodycze, każda przetworzona żywność.
Skąd masz wiedzieć czy w Twojej wątrobie są kamienie?
Oto tylko niektóre z dolegliwości powiązane z występowaniem kamieni:
- wszelkie choroby układu trawiennego,
- zapalenie wątroby,
- marskość wątroby,
- problemy z układem moczowym,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby skóry,
- nadwaga lub wychudzenie,
- podkrążone oczy,
- sztywna szyja,
- astma,
- bóle głowy i migreny,
- przewlekłe zmęczenie,
- dna,
- problemy z kolanami,
- rwa kulszowa,
- i wiele, wiele innych zwykłych dolegliwości, które spotykają większość z nas.
Wątroba jest głównym organem odpowiadającym za dystrybucję i utrzymywanie zapasów paliwa w naszym organizmie. Poza tym, rozkłada złożone substancje chemiczne i bierze udział w syntezie cząsteczek białka. Dezaktywuje leki, alkohol i hormony, aby nie truły naszego ciała i nie były dalej biologicznie czynne, kiedy przechodzą do jelita. To tak zwany proces detoksykacji.
Funkcje wątroby
Jedną z wielu różnorodnych funkcji wątroby jest także udział w procesie przetwarzania i dostarczania substancji odżywczych, hormonów oraz enzymów do każdej komórki w naszym ciele. Dzięki temu w komórkach mogą zachodzić tysiące innych procesów, które bez aktywności wątroby nie byłyby możliwe.
Zdrowa wątroba przyjmuje i filtruje 1-1,5 litra krwi na minutę oraz produkuje żółć potrzebną w procesach trawiennych. Tym samym zapewnia sprawne działanie całego organizmu.
Aby móc to wszystko robić bez zakłóceń, musi być zdrowa i czysta, czyli wolna od kamieni, które się w niej gromadzą latami przez wiele naszych nieświadomych zwyczajów i działań.
Niestety, jeśli jej nie wspomagasz, to przy dzisiejszym trybie życia większości ludzi pewne jest, że w Twojej wątrobie i woreczku żółciowym znajdują się różnej wielkości zielonkawe kamienie i kamyczki, składające się głównie z żółci oraz cholesterolu, a niektóre także dodatkowo zawierające minerały.
Może czas się oczyścić, ale jak oczyścić wątrobę?
Kamienie te zatykają kanaliki w wątrobie i działa na coraz wolniejszych obrotach alb staje się niedrożna, co w efekcie objawia się wieloma dolegliwościami, a potem chorobami.
Jeśli kamieni uzbiera się już bardzo dużo (parę do parunastu tysięcy), Twoje ciało nie funkcjonuje dobrze, chorujesz oraz skarżysz się na bóle. Podczas USG wykonywanego u lekarza medycyny konwencjonalnej zostanie postawiona diagnoza otłuszczenia wątroby.
Po serii oczyszczań, można pozbyć się każdego najmniejszego ziarenka i poczuć, że życie zaczyna się na nowo. Tak, po czyszczeniu wątroby człowiek ma więcej sił, organizm wraca do równowagi, przyspieszają wszelkie procesy i witalność szybuje do nieba!
Co sprzyja gromadzeniu się kamieni w wątrobie?
W sferze odżywiania to:
- przejadanie się,
- jedzenie między posiłkami, popijanie przed, w trakcie i tuż po jedzeniu,
- zbyt późne i ciężkostrawne jedzenie wieczorami,
- spożywanie nadmiaru białka,
- odwodnienie,
- nagły spadek masy ciała,
- diety niskotłuszczowe,
- zażywanie dużej ilości leków chemicznych.
Jeśli chodzi o styl życia, to duży wpływ na tworzenie się kamieni ma niesłuchanie biologicznego zegara, zaburzenie cyklów snu i czuwania – czyli chodzenie zbyt późno spać lub zbyt krótki sen. Żeby organizm mógł się zregenerować, a jego poszczególne organy mogły spełnić swoje zadania podczas snu (sama wątroba bierze w nocy udział w około 500 procesach), to należałoby się kłaść o godzinie 22 i wstawać o 6 rano.
Zaburzenie naturalnych pór posiłków także dokłada się do tworzenia kamieni. Dodatkowo jeszcze oglądanie telewizji przez kilka godzin dziennie – mózg potrzebuje wtedy bardzo dużo energii, jest w stresie (pod napływem zbyt wielu bodźców) i szybko ulega wyczerpaniu. Ponadto, organizm się wtedy odwadnia. Także stres i obciążające emocjonalnie zdarzenia przekładają się na zatykanie wątroby i woreczka kamieniami.
Jak możemy sobie pomóc? Jak oczyścić wątrobę?
Oczyszczania wątroby według metody Andreasa Moritza. Z jednej strony to proces dość łatwy i całkowicie naturalny. Nie wymaga wielkich przygotowań. Jednak nie należy zapominać, że równocześnie jest to proces o bardzo silnym działaniu. Należy realizować go krok po kroku, zgodnie z procedurą i zachowując rozwagę. Jeśli przez wiele lat żyjemy na “zwolnionych obrotach”, działanie naszego organizmu jest przytłumione. Zapewne to oczyszczenie wątroby pociągnie zmiany w całym ciele.
Należy też pamiętać o tym, że zanim przystąpisz do oczyszczania wątroby, musisz oczyścić jelito grube. Zarówno przed jak i po procesie, żeby kamienie nie utknęły w jelitach i nie emitowały toksyn do całego organizmu.
Człowiek może uznać, że jego wątroba jest wolna od kamieni, jeśli przez dwa kolejne płukania nie wydali ani jednego kamienia. Proces dochodzenia do zdrowia jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj potrzeba paru do parunastu płukań, wykonywanych raz na miesiąc lub co sześć tygodni.
Niedługo jesień to idealny czas na oczyszczanie
Idealnym czasem na rozpoczęcie oczyszczania wątroby jest początek jesieni, wiosny oraz pełnia księżyca.
Dla mnie osobiście wykonanie tego oczyszczania po raz pierwszy było przełomowe i polecam je każdemu, kto świadomie chce dbać o swoje zdrowie.
Po samym procesie oczyszczania wątroba jest wymęczona, warto więc ją wesprzeć – możesz zrobić to na kilka sposobów: ziołami i dietą. Przez pierwsze dni czy tygodnie po oczyszczaniu należy jeść lekko, nie smażyć, omijać mięso i ryby. Możesz też się wspomóc ziołami, na przykład jeść lub pić ostropest lub Hepaten, mieszankę stworzoną przez mnichów tybetańskich.
Jak na dłuższą metę chronić się przed tworzeniem nowych kamieni żółciowych?
Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
- przeprowadzaj takie oczyszczanie raz lub dwa razy do roku,
- utrzymuj jelito grube w czystości (poprzez hydrokolonoterapie, lewatywy, spożywanie soli gorzkiej lub picie oleju rycynowego),
- oczyszczaj nerki,
- pij regularnie wodę jonizowaną,
- zadbaj o nawodnienie organizmu: dostateczną ilość wody pitą o odpowiedniej porze. Zaleca się pić najpóźniej na pół godziny przed posiłkiem oraz dopiero 2,5 godziny po nim. Tak, aby pożywienie mogło zostać dobrze strawione;
- jedz o ustalonych porach,
- stosuj kolagen w czystej postaci, doustnie w kapsułkach – kolagen Colvita,
- stosuj dietę wegetariańską lub wegańską,
- unikaj produktów light,
- używaj nierafinowanej soli morskiej,
- zadbaj o swój sen – wysypiaj się,
- unikaj nadmiaru pracy,
- ruszaj się – ćwicz regularnie,
- łap słońce – zadbaj o regularną ekspozycję na światło słoneczne,
- stosuj doustnie witaminę C, witaminę D.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂