Łuszczyca? Jak sobie radzić z łuszczycą latem? Koniecznie odsłoń skórę! Dla osób z łuszczycą, okres wiosenno-letni to idealny moment, by móc sobie pomóc. Słońce oczywiście łuszczycy nie wyleczy, ale może złagodzić objawy i poprawić stan skóry.
Promienie słoneczne przynoszą ulgę większości chorych na łuszczycę. Wykorzystaj lato i wystawiaj skórę na ich działanie. Zachowaj jednak umiar (tak, jak podczas zwykłego opalania), aby sobie nie zaszkodzić.
Odsłoń zmiany łuszczycowe, a resztę skóry posmaruj kremem z filtrem. Ekspozycja na słońce nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Potem spłucz piasek oraz sól morską (jeśli zażywałaś kąpieli) i natłuść chore miejsce kremem, maścią lub olejkiem, których używasz, aby złagodzić zmiany.
Podczas opalania obserwuj pokryte łuską miejsca, ponieważ są osoby, u których słońce wywołuje podrażnienia. Jeśli u Ciebie jest podobnie, jednak unikaj jego promieni.
Jak sobie radzić z łuszczycą latem?
Odpręż się w czasie wakacji.. Życie w ciągłym napięciu sprawia, że nawroty łuszczycy zdarzają się częściej, a objawy stają się bardziej dokuczliwe..
a
- Jeśli spędzasz czas nad morzem, korzystaj z chłodnych kąpieli. Zimna woda odpręża i łagodzi swędzenie skóry, a zawarte w niej sole mineralne obniżają ilość tzw. cytokin pro-zapalnych.
- Najlepsze efekty dają kąpiele w Morzu Martwym. Dwutygodniowy pobyt, połączony z opalaniem, może przynieść znaczącą poprawę. Ale porównywalny czas spędzony nad Bałtykiem również pomoże, zarówno na skołatane nerwy, jak i na choroby skóry.
- Terapię możesz kontynuować w domu. Wieczorem przygotuj odprężającą kąpiel w wannie z solą z Morza Martwego. Doskonała jest też sól Epsom – działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka.
Jak sobie poradzić?
Dietą!
Łuszczyca ma związek ze stanem zapalnym w organizmie, a w wygaszaniu go ważną rolę odrywa także dieta. Za najzdrowszą uważa się śródziemnomorską.
Każdy posiłek powinien zawierać warzywa (surowe, pieczone lub gotowane). Silne właściwości przeciwzapalne mające kapustę: kalafior, brukselka, jarmuż i oczywiście kapusta. Gojenie się zmian skórnych przyspieszają też cebulowe (cebula, por, czosnek).
Jedz 3-4 porcje owoców dziennie. Im ciemniejsze, tym więcej w nich składników przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
Włącz do diety produkty pełnoziarniste (brązowy ryż, grube kasze), które zapobiegają gwałtownym skokom poziomu glukozy i insuliny we krwi. Taka huśtawka sprzyja procesom zapalnym w organizmie.
Zdrowe tłuszcze (zwłaszcza olej konopny i lniany oraz rybny) łagodzą zmiany skórne i przyśpieszają gojenie.
Często jedz grzyby, zwłaszcza suszone w słońcu, ponieważ zawierają dużo witaminy D, która hamuje nadmierny rozrost naskórka i działa przeciwzapalnie.
Więcej pij. Dobre nawodnienie organizmu ma korzystny wpływ na zdrowie skóry.
Jak sobie poradzić z łuszczycą latem?
Ziołami!
Wyciągi roślinne skutecznie łagodzą uciążliwe objawy łuszczycy.
– Wiesiołek – zawiera witaminę F, która zmniejsza odczyn zapalny i przyspiesza gojenie się ran. Regeneruje także uszkodzony naskórek. Zażywaj 2 kapsułki oleju z wiesiołka dziennie.
– Czarnuszka – działa przeciwzapalnie. Olejem z tej rośliny smaruj zmiany łuszczycowe na skórze. Możesz go także dodawać do sałatek i zup.
– Kurkuma – zwalcza przewlekłe stany zapalne i wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Promienie UV skutecznie wygaszają ostre stany zapalne i łagodzą zmiany łuszczycowe na skórze. Latem, jak najczęściej wystawiaj je na słońce. W chłodnych porach roku korzystaj z naświetlania specjalną lampą PUVA.
Jak sobie poradzić z łuszczycą?
Terapią i pielęgnacją skóry!
Choroba wymaga systematycznej kontroli u dermatologa i stosowania zaleconych przez niego leków. W cięższych przypadkach pomaga leczenie uzdrowiskowe. Najlepsze efekty daje pobyt nad morzem lub w klimacie wysokogórskim. Terapię wspomogą kąpiele solankowe inne zabiegi na skórę.
Skuteczny jest zabieg polegający na owijaniu ciała bandażami nasączonymi roztworami soli, glinki oraz minerałami z Morza Martwego. Jego korzystne działanie polega prawdopodobnie na wypłukiwaniu z chorobowo zmienionego naskórka cytokin, które biorą udział w powstawaniu zmian łuszczycowych.
Bardzo ważną częścią terapii jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków wspomaga leczenie i wydłuża okresy remisji choroby. Uczucie swędzenia łagodzą preparaty zawierające jasny ichtiol. Składnik ten normalizuje proces dzielenia się i złuszczania komórek naskórka. Zalecany jest też Kolagen Silver a po tym Colaceum z woskiem pszczelim. Pomocna jest też alantoina oraz witamina E.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂