Chyba każdy z nas zna to powiedzenie, że mądrej głowy włosy się nie trzymają. Ot taka próba dowartościowania łysych. Ile w tym prawdy nie wiadomo.
Ale o co chodzi z tym łysieniem? Dlaczego niektórym już w wieku kilkunastu lat zaczynają tworzyć się zakola? A inni aż do późnej starości cieszą się bujną czupryną?
Dieta? Geny? Styl życia? A może wszystko po trochu?
Jedno jest pewne. W przypadku łysienia to panowie stoją na straconej pozycji. Dla pan los okazał się w tej materii łaskawy.
95% wszystkich przypadków łysienia to tzw. łysienie androgenowe. Jego przyczyną jest nadmierna aktywność enzymu 5 alfa reduktazy. W wyniku działania enzymu na testosteron powstaje dihydrotestosteronem (DHT). DHT działa na mieszki włosowe – sprawia, że zamiast mocnych i długich włosów zaczynają one produkować krótkie i cieńsze.
W rezultacie linia włosów na skroniach i czole zaczyn się cofać. Powstają tzw. zakola w okolicy kątów czołowych, pojawia się przerzedzenie na szczycie głowy, które stopniowo prowadzi do powstania okrągłej łysinki zwiększającej swoje rozmiary. Obie te zmiany mogą występować równocześnie. Ten typ łysienia dotyczy tylko panów.
Jak wzmocnić włosy?
Można oczywiście spróbować zachować ten proces. Należy pamiętać o tym, że na łysienie mają wpływ nie tylko czynniki środowiskowe, ale też genetyczne. Pewnien wpływ możemy wywierać tylko na te pierwsze. W walce o zdrowe i gęste włosy wspomoże nas:
Zdrowa dieta – Powinna być bogata w składniki mineralne, witaminy, węglowodany, białka i tłuszcze.
Masaż – Regularne masowanie skóry głowy przyczynia się do lepszego ukrwienia cebulek włosowych. Należy je robić ostrożnie aby nie powodować mechanicznego wypadania włosów.
Odżywki – Odpowiednio dobrane do typu włosów uzupełniają naturalne składniki odżywcze, wzmacniają włosy, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Witaminy – Najlepiej spożywać je w produktach żywnościowych. W diecie powinny znajdywać się warzywa i owoce bogate w witaminy z grup: A, B, C i E.
Mikroelementy – Ważną rolę dla wzmocnienia włosa i poprawienia jego kondycji odgrywają: cynk (niezbędny do produkcji keratyny – głównego budulca włosów); miedz (wpływa na barwę i strukturę włosów); żelazo (składnik do produkcji keratyny, którego niedobór może prowadzić do przedwczesnego łysienia).
Kiedy jednak masaże i dieta nie pomogą pozostaje jedynie zaprzyjaźnić się z powiększającą się łysinką. Natomiast dla tych, który do swoich włosów są zbyt mocno przywiązani współczesna medycyna oferuje różnego rodzaju metody leczenia.
Gdy profilaktyka nie wystarcza…
Leczenie łysienia powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Stosowane są środki zawierające amineksil i minoksidil, które wpływają na porost włosów dzięki zwiększonemu ukrwieniu skóry głowy. Wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa, a skraca faza wypadania. Współczesna medycyna pozwala też na przeprowadzanie zabiegów przeszczepiania włosów. Jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne.
Jeszcze inne rozwiązanie proponuje dr Krzysztof Słoń. Opatentowany przez niego Szampon Zagęszczający Włosy swoje działanie opiera na aktywnej biologicznie formule diosminy. Dzięki temu możliwe stało się wywieranie realnego wpływu na proces wyrastania włosów w miejscu, gdzie one faktycznie powstają. Diosmina powoduje skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych w cebulce włosowej. Efektem tego jest wzmożony przepływ krwi, a to z kolei oznacza więcej substancji odżywczych dostarczonych do komórek macierzystych włosów. Włosy wyrastają silniejsze i zwiększa się ich ilość.
Szampon Zagęszczający Włosy możesz kupić tutaj: http://www.kolagen.pl/p127,szampon-zageszczajacy-wlosy.html