Chce mieć mocniejsze kości! Gdy kości stają się kruche, porowate, zmniejsza się ich gęstość i wytrzymałość, wtedy łatwiej jest o złamania nawet podczas niewielkiego upadku. Jak zapobiegać osteoporozie?
Lato to najlepszy czas, by wzmocnić kości.
W diecie nie może zabraknąć nabiału dającego wapń (ser żółty, mleko, jogurty, sardynki, szprotki i makrele z puszki z ośćmi, sezamem i kalarepa). Kości potrzebują też aktywności fizycznej (spacery, trucht) i słońca (Wit. D).
Wzmocnisz kości także ziołami – skrzyp i pokrzywa dadzą krzem. Wit. K dostarczą ciemnozielone warzywa liściaste (brukselka, kapusta, sałata, brokuły) – ta witamina też jest ważna dla kości.
Jak zapobiegać osteoporozie?
Osteoporoza – leczenie naturalne
Soki, napary, napoje
Wierzba biała
Napar z kory wierzby białej da nam salicylany, które przeciwdziałają zapaleniu stawów i reumatyzmowi. To zwiększa ruchomość stawów, a dzięki temu maleje ryzyko upadku i złamania. Odwar przygotujesz z łyżki suszonej kory i 300ml wrzątku. Gotuj 5 minut, odstaw do ostygnięcia.
Pij 1-2 razy dziennie po pół szklanki.
Napój wzmacniający kości
Startą marchewkę zmiksuj z sałatą rzymską, natką pietruszki lub liściem jarmużu, niełuskanymi nasionami sezamu. Dodaj 1/2 szklanki przegotowanej wody i łyżeczkę oleju lnianego, wypij.
Sok z czarnej rzepy
Da nam Wit. z grupy B, także C i A oraz cynk i wapń.
Rzepa ma także cenne związki siarki, potas, żelazo i magnez.
Sok z cytryny
5-dniowa kuracja oczyszczająca polega na piciu soku świeżo wyciśniętego z cytryny, każdego dnia zwiększając dawkę. Zacznij od 1 łyżki soku rozpuszczonej w szklance przegotowanej wody, zakończ na 5 łyżkach soku dodawanych do wody.
Kuracja cytrynowa ma na celu oczyszczenie kości. Stosuj ją 1-2 raz w roku przez 5 dni.
Uważaj na szczawiany
Są one w szczawiu, rabarbarze i szpinaku, które podobnie jak fityniany (są w roślinach strączkowych), napoje gazowane, nasycone kwasy tłuszczowe, białko zwierzęce oraz kofeina – utrudniają wchłanianie wapnia z pokarmów.
Liście laurowe
Cytryna i liść laurowy oczyszczają stawy i kości. Odwar laurowy przygotujesz z 7-8 liści laurowych. Pokruszone zalej w rondelku 300ml wrzątku, gotuj na małym ogniu 5 minut.
Przelej do termosu, odstaw na kilka godz., a najlepiej na całą noc. Przecedź i pij po pół łyżeczki co godzinę (w ciągu dnia przez 3 dni). Możesz co godzinę wypić mniej odwaru, ale nie więcej.
A jakie Ty znasz naturalne sposoby na osteoporozę?
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂