Jak zrobić detox organizmu? Wiosna to najlepszy czas na porządki – nie tylko w otoczeniu, domu, ale również we własnym organizmie. Jeśli teraz oczyścimy go z toksyn, będzie lepiej funkcjonował przez resztę roku.
Wiele osób w tym czasie decyduje się na głodówki, ale lekarze przestrzegają, że nieumiejętnie przeprowadzone, mogą być groźne dla zdrowia.
Jeśli już się im poddajemy, musimy to zawsze robić pod okiem specjalisty. Istnieje wiele innych alternatywnych metod. Przybliżę Ci dwie różne od siebie, ale obie dające dobre efekty i bezpieczne dla zdrowia.
Jak zrobić detox organizmu?
Dziesięciodniowy detoks zbożowy Williama Davisa
To sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn zaproponowany przez autora bestsellerowej diety bez pszenicy. Przede wszystkim nie jest to głodówka i w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia tego detoksu.
Polega on na tym, że na dziesięć dni eliminujemy z diety wszystkie zboża, zarówno te glutenowe: pszenica, żyto, orkisz, jęczmień, jak i pozostałe: owies, gryka, proso, ryż, amarantus, kukurydza. Nie jemy ich pod żadną postacią: chleba, płatków, ciastek, kasz, makaronów.
Eliminacja zbóż ma na celu ujarzmienie węglowodanów. W efekcie możemy osiągnąć: spadek wagi, obniżenie poziomu cukru, redukcję ciśnienia krwi, redukcję wysypek skórnych, redukcję objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak: wzdęcia, biegunki, zaparcia, zespół jelita drażliwego.
Co można jeść?
Warzywa (w tym strączkowe: fasola, ciecierzyca, bób, groch), owoce, nasiona (sezam, słonecznik, pestki dyni, len, chia), orzechy (wszystkie rodzaje), jajka, ryby, mięso, oleje różnego rodzaju.
W tym czasie suplementujemy: witaminę D, probiotyki, kwasy omega-3, można rozważyć również: jod, żelazo, magnez i cynk.
Moja propozycja jadłospisu:
Śniadanie: omlet z 2 jajek z warzywami (awokado, pomidor, szpinak, świeże zioła, hummus z cieciorki i pasty sezamowej)
Drugie śniadanie: mus z banana, jabłka i orzechów
Obiad: zupa jarzynowa (dowolna: brokułowa, porowa, pomidorowa)
pieczony łosoś, ziemniaki w mundurkach (polecane ze względu na wysoką zawartość błonnika), sałata
Podwieczorek: sałatka warzywna z ugotowanych na parze warzyw (np. brokuł, zielona fasolka, kalafior z sosem winegret, suszonymi pomidorami, prażonymi pestkami dyni i słonecznika)
Kolacja: gęsta zupa jarzynowa
Pijemy wodę, herbatki ziołowe, rozcieńczone soki warzywne i owocowe.
UWAGA:
Nie przekraczamy 10-dniowego okresu trwania detoksu zbożowego. Po tym czasie stopniowo wracamy do spożywania zbóż, najpierw bezglutenowych, potem glutenowych, obserwując, jak reaguje na nie nasz organizm. Jeśli np. po wprowadzeniu pszenicy pojawiła się wysypka skórna albo zaburzenia jelitowe, warto pomyśleć, żeby na dłużej wyeliminować ją z diety.
Dziesięciodniowy detox organizmu Kasi Bem Happy detoks
Kasia Bem, nauczycielka jogi i medytacji, przedstawia wypróbowaną na sobie metodę pozbywania się toksyn z organizmu, łączącą nowoczesne koncepcje żywieniowe z tradycją Wschodu. Z Davisem łączy ją to, że zaleca eliminację pszenicy. W przeciwieństwie do niego pozostawia na czas detoksu w diecie zboża bezglutenowe, a zaleca redukcję produktów odzwierzęcych.
Zaproponowany przez autorkę program oczyszczania składa się z trzech etapów:
– Eliminacja (3 dni)
– Alkalizacja (4 dni faza zasadnicza)
– Faza wyjścia (3 dni)
Na czym to polega? Jak zrobić detox organizmu? Od czego zacząć?
Mamy doprowadzić do przywrócenia właściwego PH naszemu organizmowi. Jemy głównie produkty zasadotwórcze (z bogatej listy przedstawionej przez autorkę). Będzie to np. kasza jaglana, komosa ryżowa, kasza gryczana, brązowy ryż, warzywa (głównie liściaste), niektóre owoce (np. jabłka), nasiona. Autorka zaleca, aby piąty dzień był dniem ścisłej diety, kiedy przez cały dzień pije się tylko wywar z warzyw 300ml co dwie godziny. To najtrudniejszy moment, bo w pozostałe dni posiłki są urozmaicone.
W fazie wyjścia stopniowo włączamy również produkty kwasowe, wspomagając się ćwiczeniami, prawidłowym oddychaniem, medytacją
Suplementujemy witaminę D, probiotyki, witaminę A, C i E.
Przykładowy jadłospis:
Wariant 1
Na czczo: szklanka wody z cytryną
Śniadanie: surowa owsianka Piękna Helena
(dla osób, które nie jedzą płatków owsianych możliwy wariant płatków jaglanych lub gryczanych)
II Śniadanie: 400 ml zielonego smoothie Happy Zielono Mi
Obiad: zupa krem z kalafiora
Miska Gryczana na zielono
Podwieczorek: jabłko i 10 namoczonych migdałów
Kolacja: zielona soczewica z pomidorem i ogórkiem kiszonym
Wariant 2
Na czczo: szklanka wody z cytryną
Śniadanie: surowa owsianka Piękna Helena
II Śniadanie: 400 ml zielonego smoothie (przepis poniżej)
Obiad: zupa krem z cukinii, Miska Jaglana Koperkowa- Miętowa
Podwieczorek: jabłko sezamowe
Kolacja: jarmuż Orient Ekspres z makaronem ryżowym
Przepis na Zielone smoothie
Zielone smoothie to połączenie banana i mango z jarmużem, jedną z najzdrowszych i najbardziej odżywczych roślin na świecie. Daje wyrazisty; słodki smak, odżywia i jednocześnie przyjemnie chłodzi. Polecam dla całej rodziny!
- Mango, banan, jarmuż i wodę blendujemy za pomocą blendera do uzyskania gładkiego, ale gęstego płynu.
- Delektujemy się od razu!
Składniki na 3-4 porcje:
- 1 dojrzały banan, obrany, pokrojony i zamrożony
- 1 dojrzałe mango, obrane, pokrojone w kostkę, ok 300 g
- 150 g mrożonego jarmużu
- 150 ml wody
Już wiesz, jak zrobić detox organizmu? Próbowałaś tych rozwiązań?
Podziel się opinią w komentarzu.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂