Kiedy gorączka staje się zagrożeniem

Podobny obraz

Wystarczy lekko rozpalone czoło i już sięgamy po środki zbijające gorączkę. Ale czy słusznie? Temperaturę ciała reguluje wewnętrzny

„termostat” zlokalizowany w podwzgórzu. Wbrew pozorom nawet u osób zdrowych nie zawsze jest ustawiony na 36,6 st. Celsjusza. Prawidłowy wynik mieści się widełkach 36-37 st. Celsjusza. Temperatura najniższa jest nad ranem, a najwyższa po południu, koło godziny 16.

NIEBEZPIECZNE SYGNAŁY

Lekko podwyższona ciepłota ciała to jeszcze nie powód do obaw. Może być wynikiem przegrzania czy aktywności fizycznej. Dlatego przed włożeniem termometru pod pachę ochłoń nieco.

U kobiet temperatura rośnie po owulacji, by spaść wraz z pojawieniem się miesiączki.

Wyższe wartości na termometrze zwykle oznaczają, że organizm się broni. Podniesienie temperatury ma pomóc pokonać niechcianych gości: bakterie, wirusy czy toksyny. Przy 38 st.

Celsjusza przyspiesza metabolizm, zwiększa się aktywność komórek odpornościowych, dzięki czemu łatwiej Ci zwalczyć infekcję. Jeżeli tzw. stan podgorączkowy, czyli temperatura powyżej 37 st. Celsjusza utrzymuje się przez kilka dni, zgłoś się do lekarza. Zwłaszcza jeśli towarzyszą jej dodatkowe objawy: ból, kaszel, katar.

PORA ZACZĄĆ DZIAŁAĆ

UWAGA NA DRGAWKI

Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć tzw. drgawki gorączkowe. Zaczynają się nagle i mogą trwać nawet kilkanaście minut. Przypominają napad padaczkowy z utratą świadomości. Kiedy się pojawią, nie panikuj:

Znalezione obrazy dla zapytania goraczka

sprawdź, czy nie doszło do zatrzymania akcji serca. Jeśli tak – zacznij akcję resuscytacyjną, czyli uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie. W każdym przypadku wezwij pomoc medyczną i postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora.

NIE TYLKO INFEKCJE

Wzrost temperatury bywa też efektem szczepienia, alergii pojawia się jako konsekwencja brania niektórych leków. Jednak jeśli ciepłota ciała odbiega od normy przez dłuższy czas, poinformuj lekarza. To może być objaw poważnych chorób.

KIEDY DO LEKARZA?

Bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem, jeśli mimo podania środków przeciwgorączkowych gorączka nie ustępuje lub pojawiają się inne niepokojące objawy, np. wysypka na skórze, wymioty, silne bóle głowy, zmiany zachowania, które trudno wytłumaczyć wysoką temperaturą

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top