Domowe zabiegi z użyciem roślin to skuteczny, tani i bardzo przyjemny sposób na odnowę. Wypróbuj choć przepis, a zdecydowanie na pewno nie skończysz na jednym!
Gwarantuję, że rezultaty Cię zaskoczą.
Naturalna ziołowa pielęgnacja daje świetne efekty. Trzeba jedynie wybrać preparaty odpowiednie dla Twojej cery (czy włosów) i… Przede wszystkim użyć surowców dobrej jakości, a także skorzystać ze sprawdzonych przepisów.
Zapraszam. 🙂
JAK ZBIERAĆ TAKIE DZIKIE ZIOŁA?
- Na zbiór wybierz się tuż przed południem. Ponieważ rośliny są wtedy suche, a także jest w nich najwięcej substancji aktywnych.
- Zabierz ze sobą duże nożyce lub sekator. Gdyż przydadzą Ci się do cięcia naprawdę twardych łodyg.
- Zbieraj rośliny zdrowe, rosnące z dala od zabudowań i dróg. Zdecydowanie to prawda. Ponieważ rośliny rosnące w mieście; w przeciwieństwie do leśnych, czy łąkowych – nie nadają się do użytku; po prostu są skażone.
- Zebrane zioła wkładaj luźno do papierowych toreb. Ponieważ takie ubite, wciśnięte do plastikowej torebki ulegną zaparzeniu i nie będą się nadawały do użytku.
- Nie zrywaj wszystkich roślin z jednego miejsca. Ojjj tak! Istotnie – zostaw kilka ładniejszych, by mogły się dalej rozrastać. Abyś mogła wrócić tam za jakiś czas, po nowe zioła.
POZNAJ ROŚLIN-Y NAJCENNIEJSZE DLA URODY
- Róża (zwana pomarszczoną)
Regeneruje i ujędrnia dojrzałą skórę. Ma piękny zapach; ponieważ działa odprężająco – poprawia nastrój; - Szałwia
Działa ściągająco i odkażająco; więc zmniejsza skłonność do podrażnień i wyprysków. Reguluje zdecydowanie pracę gruczołów potowych. - Pokrzywa
Świetna dla osób, które mają kłopoty z przetłuszczającą się skórą; ponieważ zmniejsza łojotok. Poza tym niewątpliwie odżywia każdy rodzaj włosów. - Rumianek
Bardzo dobrze służy skórze skłonnej do podrażnień. Doskonały do włosów blond, nadaje im złoty połysk.
Poniżej podam Ci przepisy na naturalne maseczki i kompresy na twarz.
W osobnym wpisie zajmę się:
naparami odprężającymi na ciało; też płukankami i tonikami na włosy (z naturalnych roślin)
Maseczka nakładana na twarz – to papka ziołowa (czasem z dodatkiem innych składników) nakładana na skórę. Koniecznie zmywalna w określonym czasie, ponieważ niektóre zioła – mogą odbarwić skórę. Kompres powstaje z nasączonych płatków waty.
MASECZKI
a) Do cery tłustej:
– z mięty, maseczka złuszczająca.
Garść liści mięty zalej 1/4 szklanki wody i doprowadź do wrzenia. Koniecznie odcedź. Gorącym naparem zalej całą ilość drobnych płatków owsianych. Przede wszystkim po to, aby dzięki temu powstała papka. Poczekaj, aż przestygnie. Nałóż cienką warstwą na twarz, szyję oraz dekolt.
Po 15 minutach zetrzyj ją delikatnie opuszkami palców, zrób to w taki sposób – jak peeling, dzięki czemu zejdzie martwy naskórek. Pozostałości spłucz letnią wodą.
– z krwawnika, maseczka rozjaśniająca.
Trzy garście opłukanych liści krwawnika zmiksuj. Dodaj łyżkę jogurtu. Wymieszaj z taką ilością drobnych płatków owsianych (aby powstała papka). Nałóż ją tylko koniecznie na twarz, ponieważ skórę szyi i dekoltu zbyt wysuszy.
Po 15 minutach zetrzyj maseczkę wilgotną watką/płatkami. Skórę koniecznie opłucz wodą.
b) Do cery normalnej:
– z nagietka i krwawnika, maseczka odżywcza.
Wyskub płatki z sześciu kwiatków nagietka. Umyj garść liści krwawnika. Zmiksuj wszystko z dwiema łyżkami siemienia lnianego. Dodaj taką ilością ciepłego mleka; ponieważ chcę – byś zrobiła gęstą papkę. Później nałóż ją na twarz – na 15 minut. Zmyj wodą.
– z babki szerokolistnej, maseczka zmiękczająca.
Umyj garść liści babki. Zmiksuj z połową średniego ogórka i łyżką twarożku. Posmaruj twarz, szyję i dekolt. Po 10 minutach zetrzyj płatkiem kosmetycznym oraz opłucz skórę wodą.
c) Do cery suchej:
– z rumianku, maseczka kojąca.
Sporą garść kwiatów rumianku zalej 1/2 szklanki wrzącego mleka. Odstaw obowiązkowo na 15 minut. Odcedź. Wymieszaj płyn na papkę ze zmielonym w młynku siemieniem lnianym. Nałóż ciepłą maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Przykryj płatkami kosmetycznymi. Po 20 minutach koniecznie zmyj letnią i przegotowaną wodą.
– z przewrotnika, maseczka regenerująca.
Pięć garści opłukanych i osuszonych liści przewrotnika zmiksuj albo utrzyj w kamiennym moździerzu. Odsącz płyn, zmocz w nim płatek waty i delikatnie przetrzyj nim twarz, szyję oraz dekolt. Pozostałą miazgę wymieszaj z łyżeczką oleju i z pestek winogron. Nałóż cienką warstwą na twarz, szyję i dekolt. Po kwadransie zetrzyj delikatnie chusteczką higieniczną. Opłucz twarz ciepłą wodą. Nie trzymaj dłużej jej na twarzy, ponieważ może działać drażniąco w przypadku suchej skóry.
KOMPRESY
a) Do cery tłustej:
– z podbiału, kompres oczyszczający.
Dwie garście kwiatów podbiału – zalej 1/2 szklanki zimnej wody. Doprowadź do wrzenia na małym ogniu. Odstaw na 10 minut. Obowiązkowo odcedź. Do letniego wywaru dolej dwie łyżki kefiru. Płatki kosmetyczne nasącz takim płynem i nałóż na twarz, szyję a także dekolt – tylko na 15 minut.
b) Do cery normalnej:
– z melisy, kompres wygładzający.
Cztery łyżki listków melisy zalej 1/2 szklanki wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Odcedź. Jeśli chcesz rozjaśnić skórę, zakwaś napar łyżeczką soku z cytryny. Nasącz naparem płatki waty i połóż na twarz oraz dekolt; na 15 minut. Uważaj na skórę szyi, ponieważ jest delikatniejsza. Spłucz obficie wodą.
c) Do cery suchej:
– z rumianku, nawilżający.
Dwie łyżki kwiatów rumianku zalej 1/2 szklanki wrzątku. Zaparz 15 minut. Odcedź koniecznie w rzadkim sitku, aby było mniej zanieczyszczeń. Dodaj łyżkę soku z pomarańczy i dwie łyżki jogurtu. Wymieszaj. Nasącz płynem grubsze płatki kosmetyczne i połóż na twarz, szyję i dekolt. Tylko na 10 minut, aby nie podrażnić skóry. Zdejmij, opłucz skórę chłodną wodą, ponieważ ciepła (w przypadku skóry suchej) może powodować szczypanie.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂