Menopauza a tycie

menopauza a tycieMenopauza a tycie. Dlaczego w czasie menopauzy tak łatwo przybieramy na wadze? No właśnie, dlaczego? Po 50. roku życia często masz wrażenie, że dodatkowe kilogramy pojawiają się „znikąd”. Nie jesz więcej niż kiedyś, a mimo to tyjesz.. Co gorsza, szybko przyzwyczajasz się do nadwagi, zamiast trochę schudnąć – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

Niestety, w menopauzie pojawia się otyłość brzuszna, która prowadzi do insulinoodporności i nadciśnienia tętniczego. I to nie koniec chorób..

Menopauza a tycie

Nie tylko hormony

Kiedy zaczyna nam brakować estrogenu, zaburzeniu ulega metabolizm cukrów, które odkładają się w postaci tłuszczu. Do głosu dochodzi estron, z powodu którego wytwarzana jest mniejsza ilość serotoniny. To wiąże się z pogorszeniem ba nastroju, który próbujemy sobie poprawić słodyczami.

Niektóre badania wskazują też na rozregulowanie podwzgórzowych mechanizmów kontroli ilości przyjmowano pokarmu.

Do tego ruszamy się coraz mniej. A to nie sprzyja prawidłowej przemianie materii – bo im mniej mięśni w organizmie, tym jest ona wolniejsza.

Unikaj na zdrowie – menopauza a tycie

Na początek spróbuj rozstać się z cukrem, albo przynajmniej mocno ogranicz jego spożycie. Skończ ze słodzeniem kawy i herbaty, pieczeniem ciasta co niedzielę, a potem dojadania go na siłę, żeby się z ciastkami i czekoladkami „kawy”. Zamiast cukru używaj np. stewii.

Ogranicz spożycie soli. Nie tylko tej prosto z solniczki, szczególnie uważaj na sól ukrytą w gotowych produktach typu fast food, konserwantach czy przyprawach do zup – tych w proszku i płynie. Nadmiar soli w diecie sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie, opuchnięciom oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Gotując, nie używaj ostrych przypraw. Rozszerzają naczynia krwionośne i wzmagają uderzenia gorąca.

Wykreśl z diety tłusty nabiał: masło, śmietanę. Jedzone codziennie albo kilka razy w tygodniu są niepotrzebnym nadmiarem kalorii, który w skali roku zamienia się w kolejne kilogramy.

Nowa dieta

Jedz trzy główne posiłki i dwa mniejsze. Spożywaj je o stałych porach, nie pomijaj żadnego – przerwy powodują spadek glukozy we krwi, co skutkuje napadami głodu.

menopauza a tyciePosiłki komponuj z produktów zalecanych kobietom w menopauzie. Są to:

  • pieczywo, makarony, kasze i płatki z pełnego przemiału – zawierają błonnik, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego,
  • mleko, jogurt, kefir, maślanka – źródło wapnia i bakterii probiotycznych (wybieraj produkty niskotłuszczowe),
  • banany, morele, awokado i pomidory – zawierają potas regulujący ciśnienie,
  • jagody i inne owoce z ciemna skórką – dobre źródło antyoksydantów,
  • szpinak, jarmuż, rukola – warzywa bogate w wapń,
  • tłuste ryby morskie (tuńczyk, makrela) – źródło kwasów tłuszczowych omega-3 potrzebnych w profilaktyce chorób układu krążenia.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top