Większości z nas tłuszcze kojarzą się z czymś niezdrowym. Z czymś co w pierwszej kolejności należy wyrzucić ze swojej diety, aby zachować szczupłą sylwetkę. Bo przecież wszystkie dietetyczne posiłki powinny zawierać jak najmniej tłuszczu. A najlepiej wcale go nie mieć. Ale czy naprawdę każdy tłuszcz jest zły?
NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe to grupa kwasów tłuszczowych, które nie są syntezowane w organizmie człowieka.
Muszą być one dostarczane z pożywieniem. Ich niedobór może prowadzić do wielu zaburzeń chorobowych.
Niektórzy nazywają NNKT witaminą F. Do NNKT zaliczją się kwasy tłuszczowe: linolowy (chemicznie oznaczany C18:2 n – 6) i alfa – linolenowy (C18:3 n – 3), oraz kilka innych (np. C20:4 n – 6, C20:5 n – 3), które jednak nie muszą być dostarczane, jeżeli jest wystarczająca ilość dwóch pierwszych.
Niezbędne kwasy tłuszczowe możemy podzielić na dwie grupy o niewiele różniących się właściwościach biologicznych. Ten podział jest uzależniony od budowy chemicznej, a konkretnie od miejsca wystąpienia pierwszego wiązania nienasyconego. Jeżeli takie wiązanie jest na miejscu 3. to mówimy o kwasach z grupy OMEGA 3, natomiast jeśli jest na 6. jest to kwas OMEGA 6. Związki zaliczane do grupy OMEGA 6 odznaczają się wyższą aktywnością biologiczną.
Do grupy kwasów OMEGA 3 zaliczamy:
- kwas alfa-linolenowy (ALA);
- kwas eikozapentaenowy (EPA);
- kwas dekozaheksaenowy (DHA).
Do rodziny OMEGA 6 należą:
- kwas linolowy (LA);
- kwas arachidonowy (AA).
Rola NNKT w organizmie człowieka:
- budowę błon komórkowych;
- transport lipidów;
- prawidłowy rozwój i wzrost organizmu;
- powstawanie hormonów tkankowych.
Ponadto NNKT wpływają na stan skóry. Dzięki NNKT możliwe jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto NNKT zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, oraz powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Wpływają one też na większe ukrwienie serca.
Zapotrzebowanie:
W komponowaniu właściwej diety bardzo ważny jest stosunek kwasów OMEGA 6 do OMEGA 3. W idealnej sytuacji powinien on wynosić 1:4. Dobowe spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zostało ustalone na poziomie około 3 – 4% dobowego zapotrzebowania energetycznego, stanowi to ok. 7 – 10 gramów na dobę.
Ponadto w prawidłowo zbilansowanej diecie ważne jest, aby na 1g spożytych NNKT dostarczyć organizmowi co najmniej 0,6mg witaminy E. Działa ona ochraniająco – nie dopuszcza do utlenienia się kwasów tłuszczowych.
Dobre źródła poszczególnych NNKT:
- kwasu linolowego – olej kukurydziany, słonecznikowy, sojowy, arachidowy, rzepakowy,
- kwasu linolenowego – olej lniany, rzepakowy, sojowy
- kwas arachidonowego – produkty pochodzenia zwierzęcego, mięso
- kwasu eikozapentaenowego – łosoś, olej rybi (dorsz)
- kwasu dokozaheksaenowego – olej z makreli.
Niedobór NNKT powoduje:
- zahamowanie wzrostu;
- zmiany skórne;
- odbarwienie skóry;
- zwiększona wrażliwość na zakażenia;
- bezpłodność;
- uszkodzenie nerek;
- stłuszczenie wątroby;
- pogorszenie ostrości wzroku;
- osłabienie serca;
- zmniejszenie produkcji krwinek (czerwonych i płytek).
Objawy niedoboru NNKT w diecie obserwuje się głównie u niemowląt i małych dzieci, u których rozwijają się szybciej i są bardziej nasilone, natomiast u ludzi dorosłych taki stan występuje bardzo rzadko.
Główną przyczyną niedoborów NNKT w organizmie jest niewłaściwa dieta. Z uwagi na ważną rolę jaką związki te pełnią w organizmie ludzkim często niezbędna jest suplementacja NNKT. Dzięki temu mamy też pewność, że spożywany właściwe ilości kwasów OMEGA 3 i OMEGA 6.
Spośród wielu dostępnych na rynku preparatów zawierających NNKT wyróżnić należy suplement diety Omega Complex.
Oprócz NNKT zawiera on w swoim składzie dysmutazę ponadtlenkową (SOD). Charakteryzuje się ona silnym działaniem antyoksydacyjnym.
Omega Complex jest do kupienia w sklepie internetowym: http://www.kolagen.pl/p107,omega-complex.html.