O liposomach słów parę…

liposomyJedną z najbardziej interesujących kosmetologię kwestii jest przenikanie substancji aktywnych przez skórę.

Oczywistym jest przecież fakt, że kosmetyk jest tym skuteczniejszy, im więcej aktywnego składnika pokona barierę warstwy rogowej i dotrze do skóry właściwej.

Konsumenci w swej większości nie wiedzą tymczasem, iż 96-98% produktów kosmetycznych działa tylko na powierzchniowe warstwy skóry, nigdy nie docierając do jej żywych warstw.

Tylko bowiem nieliczne substancje pokonują barierę ochronną epidermy. Należą do nich, jak wiemy np. peptydy (także kolagenowe!).

Inne substancje dobrotliwe dla naszej skóry potrzebują efektywnych nośników. Najbardziej znane z nich to liposomy.

Liposomy – najpowszechniej stosowane w kosmetyce systemy submikronowe

Liposomy są nanocząsteczkami (łac. nanos – karzeł) – strukturami, których wielkość wynosi zazwyczaj od 100 do 1000 nm (1nm to miliardowa część metra).

Gwarancją skuteczności tych najpopularniejszych nośników jest ich budowa.

Liposomy to sferyczne pęcherzyki zbudowane z dwóch warstw lipidowych stanowiących ścianę pęcherzyka oraz hydrofilowego rdzenia.

Substancja aktywna transportowana przez liposomy może być rozpuszczona w fazie wodnej lub lipidowej.

Ogromną zaletą liposomów jest też ich skład, który bardzo przypomina strukturę lipidową skóry.

Umożliwia to dostarczanie wyższych stężeń składników aktywnych do skóry, a składniki membrany liposomów, takie jak lecytyna, cholesterol i ceramidy wpływają na kondycję naskórka.

W kosmetyce wykorzystywane są liposomy wielkości minimum 100 – 250 nm, ponieważ uważa się, iż pęcherzyki o mniejszej średnicy mogą przedostawać się do krwiobiegu.

Końcowe fragmenty kanałów transdermalnych w naskórku są wprawdzie jeszcze „ciaśniejsze”, lecz tam już następuje uwalnianie substancji aktywnych z liposomu.

 

Najmniejszymi stosowanymi liposomami są nanosomy, które najłatwiej wnikają w głąb skóry. Są to pęcherzyki otoczone jedną lub wieloma warstwami fosfolipidów.

 

Korzyści

Oto korzyści wynikające z zastosowania nanostruktur w kosmetykach:

• Systemy nośnikowe, jako katalizatory transportu przeznaskórkowego, ułatwiają dyfuzję cząsteczek składników aktywnych kosmetyków przez błony komórkowe

• Chronią substancje czynne przed działaniem czynników zewnętrznych, przez co umożliwiają wprowadzenie ich w głąb skóry w postaci niezmienionej

• Są biozgodne, biodegradowalne i kompatybilne ze składnikami błon biologicznych

• Zapewniają kontrolowane uwalnianie substancji aktywnej

• Zwiększają rozpuszczalność substancji trudno rozpuszczalnych

• Zapobiegają interakcjom pomiędzy różnymi związkami w danej formulacji

• Umożliwiają przenoszenie substancji aktywnych w wyższych stężeniach zmniejszając jednocześnie skutki uboczne z tym związane, jak np. podrażnienie

Zapobieganie autooksydacji liposomów i użycie ich z hydratem kolagenu

Liposomy są strukturami nietrwałymi, podatnymi na autooksydację. Czynnikiem je chroniącym jest cholesterol.

Innym sposobem zapobiegania autooksydacji jest stabilizowanie liposomów poprzez otaczanie ich błoną biopolimerową. Jest ona kowalencyjnie usieciowana na powierzchni liposomu podobnie jak helisy kolagenowe i pozwala zachować jego specyficzną strukturę.

Liposomy mogą być również stabilizowane poprzez dodanie do emulsji substancji żelujących lub włączenie ich do hydrożelu.

Pierwsze badania Kolagenów Nowej Generacji, jakimi od niedawna dysponuje Colway wskazują na absolutną celowość łączenia ich z liposomami. Będzie to możliwe dopiero teraz, gdyż liposomy są stabilne w pH = 5,5 – 6,8.

Wystarczy, że laboratoria współpracujące z Colway podniosą nieznacznie pH Native Collagen’u i otworzą się kolejne możliwości.

Aktywne biologicznie, transdermalne peptydy + efektywne nośniki wielu dobroczynnych dla skóry substancji, pozwalających emulgować się w ten sposób z kolagenem, to może być niezwykle obiecujące …

 

Posts created 124

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top