Gdy budzisz się z bolącym gardłem, natychmiast analizujesz, co się mogło stać. Czy to przez ten łyk soku prosto z lodówki? Może winne jest otwarte okno – tuż przed snem?
Odpowiedzi może być wiele..
Przeziębienie, czy angina?
Gdy drapanie w gardle nie jest silne, nie towarzyszy mu gorączka, poradzisz sobie z nim sama; przyjmując dostępne leki bez recepty. Jeśli zaś ból gardła towarzyszy gorączka, osłabienie, kaszel, ból głowy, bądź dreszcze – możesz mieć grypę albo bakteryjne zapalenie migdałków, czyli anginę (tę ostatnią rozpoznasz po nalocie na migdałkach). Wtedy koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo bakterie trzeba zwalczyć antybiotykiem.
Winne zatoki lub tarczyca
Ale przyczyn bólu gardła może być znacznie więcej..
- Alergie.
Kiedy coś Cię uczula, rozwija się wówczas stan zapalny błony śluzowej nosa i występuje nadmierna produkcja wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła, drażniąc ją i powodując dolegliwości bólowe. - Chore zatoki.
W przebiegu stanów zapalnych zatok dochodzi do poszerzenia się naczyń krwionośnych i nadmiernej produkcji wydzieliny. Część z niej wydostaje się jako katar, ale pozostała spływa po tylnej ścianie gardła i je drażni. - Kłopoty z zębami.
Próchnica wywołuje stan zapalny w jamie ustnej. Rozwijające się w zębach chorobotwórcze patogeny mogą dostać się do innych okolic ciała (w tym gardła) i wywołać infekcję. - Problem z uchem.
Ból gardła często towarzyszy infekcjom ucha środkowego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ujścia trąbek słuchowych, znajduje się właśnie w ściankach gardła. - Krzywa przegroda nosowa.
Sprzyja infekcjom z tego względu, że powietrze nie jest oczyszczane przez nos, tylko trafia prosto do gardła. Poza tym, gdy ciężko nam się oddycha przez nos, oddychamy ustami, a to wywołuje suchość i ból. - Chora tarczyca.
Jednym z objawów niedoczynności jest przesuszenie błon śluzowych gardła. Stąd uczucie dyskomfortu.
Jak sobie pomóc?
Zanim trafisz do lekarza – ulgę w bólu przyniosą Ci domowe płukanki (np. z siemienia lnianego, szałwii, czy rumianku) oraz pastylki do ssania. Zwalczą bakterie i zniwelują stan zapalny, nawilżą podrażnioną śluzówkę.
Takie tabletki możesz przyjmować kilka razy dziennie, najlepiej 15-30minut po posiłku, nie jedząc ani nie pijąc 2-3 godziny po ich zastosowaniu. Na suche gardło pomoże też spray lub syrop o podobnym działaniu.
Gdy ból gardła wynika z lekkiego przeziębienia, owiń szyję ciepłym szalem, połóż się do łóżka i pij dużo ciepłych posiłków.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂