Niewiele kobiet mówi o swojej cerze, że jest idealna. Lista zarzutów jest długa: zbyt sucha, zbyt tłusta, z trądzikiem, skłonna do alergii, podatna
na atopowe zapalenia. Nie wszystkich problemów można pozbyć się od ręki. Ale od ręki można zapewnić wsparcie swojej skórze, zmieniając dietę lub suplementując się.
Dieta dla skóry suchej
Wiele kobiet, które trafiają do gabinetów dietetyków po poradę, ma ten sam problem: odwodnienie. A jednym z objawów odwodnienia jest właśnie sucha skóra. I dlatego walkę z przesuszoną skórą trzeba zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Powinno się wypijać minimum sześć szklanek płynów dziennie. Jeśli ćwiczysz albo pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, nawet więcej.
Woda niezbędna dla skóry
Najlepiej postawić na biurku butelkę z wodą o pojemności 1,5 l i podczas ośmiu godzin pracy starać się wypić większą część, a pozostałą zabrać ze sobą i dokończyć w domu. Rano, jeszcze przed rytualną dla wielu osób filiżanką kawy, wypij szklankę wody ! Pamiętaj, że wodę zawierają w swoim składzie także owoce i warzywa. Jedz jak najwięcej zwłaszcza tych świeżych – zyskasz nie tylko dodatkową porcję wody, ale też cenne przeciwutleniacze zabezpieczające skórę przed starzeniem się. Odżywianie się zupami, to coraz bardziej nobilitowany sposób żywienia się. Natomiast nie picie każdego dania zalecanej ilości wody, oznacza także problemy ze stawami w późnym wieku. Przede wszystkim ze stawami kolanowymi.
Potwierdzenie w badaniach
Najnowsze badania zdają się wskazywać, że codzienne wypijanie dostatecznych ilości wody jest czynnikiem jeszcze istotniejszym dla zdrowia, niż zdrowe odżywianie się. Najkrótszą średnią życia notuje się w krajach, gdzie występuje problem wody pitnej. Dane WHO na ten temat są przerażające, głównie dlatego, że równocześnie miliard ludzi na świecie ma wody pod dostatkiem, a pije ją nie wtedy kiedy powinien, lecz wtedy dopiero gdy odczuwa silne pragnienie. Rozpoczęto badania nad tym, czy różnice pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn w krajach rozwiniętych nie zależą aby właśnie od wody, której kobiety w kręgu euro-amerykańskim wypijają w stosunku do masy ciała więcej od mężczyzn. Wg badań australijskich to właśnie jest najważniejsza przyczyna krótszego życia mężczyzn w naszym kręgu kulturowym.
Co powinno uwzględniać nasze menu?
Dodaj do swojego menu orzechy, olej rzepakowy oraz lniany i tłuste ryby. Zawierają witaminę E oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które zapobiegają wysuszaniu naskórka. Nie mniej ważna jest też witamina A, której niedobór sprzyja nadmiernemu rogowaceniu naskórka, co w konsekwencji powoduje jego przesuszenie. Znajdziesz ją w warzywach i owocach o czerwonej i pomarańczowej barwie (np. marchewce, morelach, pomidorach). Dlaczego tak wiele osób systematycznie zażywających Colvitę mówi, że zmniejszyły się ich problemy skórne? To bardzo proste. W najlepiej rotującym produkcie Colway są wszystkie aminokwasy budulcowe dla kolagenu, włącznie nawet z endogenną hydroksylizyną (jedyny taki suplement na świecie !), są tam mikronizowane algi, które zawierają wszystkie (!) składniki, jakie znajdziesz we wszystkich dietach zalecanych przez lekarzy, na każdy zgłaszany problem z cerą oraz witamina E w najbardziej przyswajalnej postaci.
Odpowiedni poziom nawilżenia
To jednak nie wszystko. Kiedy skóra już odzyska optymalny poziom nawilżenia, to należy go jeszcze utrzymać. Właśnie na to zaleca kosmetologia płaty, maski kolagenowe i całe, ogromne spektrum kosmetyków nawilżających. Czy ktoś wątpi, że dysponujemy w Colway produktami w tym zakresie wyśmienitymi ?
Dieta dla skóry z trądzikiem
Naukowcy już dawno zaobserwowali, że dieta zachodnia wiąże się z częstszym występowaniem trądziku. Badania przeprowadzone na wielu populacjach, których dieta opiera się na owocach, rybach i orzechach – wykazały rzeczy przedziwne. Istnieją całe wyspy na Pacyfiku, całe społeczności na Karaibach
, czy w Afryce , gdzie wśród populacji nie znaleziono ani jednego przypadku trądziku! Jednocześnie u ich kuzynów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych lub Europy już w drugim pokoleniu trądzik staje problemem takim samym jak u nas, a pojawia się nawet już w kilka lat po zmianie diety na euro-amerykańską.
Badania nie pozostawiają wątpliwości – winny jest sposób żywienia, w którym zaburzony zostaje stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 (zbyt mało omega-3, a za dużo omega-6). Dieta uboga w przeciwutleniacze i witaminy E, A, C oraz D3, a bogata w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym.
Niedobory..
Np. niedobór w diecie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 skutkuje nadmiernym rogowaceniem i zakłóca pracę gruczołów łojowych, co prowadzi do nasilenia trądziku. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym to te obecne w białym, przetworzonym pieczywie, słodyczach, słodkich napojach, przetworzonej żywności czy fast foodach. Jeśli masz predyspozycje do zmian trądzikowych albo tłustej skóry, unikaj tych produktów. Jeżeli nie masz dość silnej woli, by to zrobić – suplementuj się !
Ciemny ryż, kasze, razowe pieczywo, nasiona strączkowe, np. fasola i w ogóle wszelkie pokarmy bogate w cynk regulujący wydzielanie sebum i przyspieszający gojenie się ran potrądzikowych – to zalecają dziś dietetycy.
Czekolada winowajcą?
Najnowsze badania zaprzeczają, by czekolada sprzyjała zmianom trądzikowym. Pewne jest jedno: uniewinnione zostało kakao, a za pogorszenie się cery mogą odpowiadać tłuszcze i cukier używane do produkcji czekolady. Jeśli więc twoja dieta jest dobrze zbilansowana, bogata w warzywa i owoce oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym, kawałek gorzkiej czekolady nie szkodzi. Pewne jest też co innego: poza przypadkami medycznie trudnymi, suplementacja pozwala całkowicie zlikwidować ten problem.
Dieta dla skóry atopowej
Osoby z atopowym zapaleniem skóry (AZS) często cierpią także na alergię pokarmową. Zależność taka dotyczy szczególnie najmłodszych. Z wiekiem najczęściej dochodzi do swego rodzaju tolerancji w zakresie dotychczasowych alergenów pokarmowych (mówi się, że „z alergii się wyrasta”), ale może rozwinąć się alergia powietrznopochodna. Wśród chorych na atopowe zapalenie skóry stwierdza się najczęściej alergię na mleko i jego produkty, jaja kurze, ryby, soję, pszenicę i orzeszki ziemne. Jednak każdy jest inny i może okazać się, że ty akurat masz alergię na inny produkt (np. cytrusy). Dlatego zbadaj się, a nie wykluczaj na ślepo z diety najczęściej uczulających produktów w celu profilaktyki AZS, bo raczej nie przyniesie to pozytywnych efektów. Dopiero gdy znany jest konkretny czynnik alergenny, ma sens jego eliminacja. Nie modyfikujmy diety bez konsultacji z dietetykiem, bo wykluc zany produkt powinien być zawsze zastąpiony innym, o podobnej wartości odżywczej, po to, by zapobiec niedoborom pokarmowym. Suplementacja Colvitą rozwiązała problemy skórne tysięcy osób, bez radykalnych ograniczeń w spożywaniu różnych pokarmów.
Tytułem podsumowania
W każdym razie, aby zmniejszyć stan zapalny, na pewno warto sięgać po produkty spożywcze bogate w kwasy omega-3, gdyż okazuje się, że mogą one znacznie redukować wydzielanie substancji prozapalnych. Są to: tłuste ryby, algi, orzechy włoskie, olej rzepakowy i lniany – oczywiście pod warunkiem, że nie masz alergii na wymienione produkty.
Dowiedziono ponad wszelką wątpliwość ścisłego związku podatności na atopowe zapalenie skóry z deficytem w organizmie szeregu minerałów oraz witaminy D 3.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.