Rozwój osobisty dla każdego jest czymś zupełnie innym. Dla jednych to dążenie do tego, by być najlepszym w jakimś sporcie, przykładowo w siatkówce. Dla innych natomiast rozwój osobisty będzie wiązał się z rozwojem duchowym, ponieważ to on pozwala im rozkwitać, jako osobom.
Jeszcze inni powiedzą, że rozwój osobisty tyczy się kariery zawodowej, ponieważ to ona pozwala na rozwinięcie nam się pod tym właśnie względem. Ile ludzi tyle opinii.
Dlatego rozwój osobisty dla każdego będzie zatem czymś zupełnie innym.
Rozwój osobisty
Oczywiście rozwój osobisty jest bardzo ważny i ważne jest posiadanie jakiegoś celu, do którego zamierzamy dążyć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że człowiek bez celu, niestety nieco wegetuje.
Nie ma dążeń, nie wie co tak naprawdę chciałby w swoim życiu osiągnąć, do czego się piąć. Tutaj nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o kwestie osiągania czegoś w sensie namacalnym.
Przykładowo moim celem w rozwoju osobistym było skończenie studiów i dostanie awansu. Możemy dążyć również do innych celów, przykładowo chce rozwijać swoją umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, ponieważ nie do końca mi to wychodzi.
Celów możemy mieć wiele, można je mnożyć bez końca. Nie zawsze musi być to jednak cel, który jest ścisły i konkretny. Możemy mieć cele osobiste, które będą miały wpływ na nasz charakter, na nasze codzienne zachowania.
Rozwój osobisty dla każdego jest konieczny
Niektórzy jednak wychodzą z założenia, że nie muszą wcale się rozwijać pod względem osobistym. Wówczas mamy do czynienia (jak tutaj wcześniej zostało wspominane), właśnie ze swego rodzaju wegetacją. Staniem w miejscu, które może być katastrofalne w skutkach. Jeśli kompletnie nic nie robimy z naszym życiem, wówczas niejako się cofamy.
Wszystko wokół nas się zmienia, ulega przeobrażeniom. Rozwijają się osoby, którymi się otaczamy, być może nasze dzieci, rozwijają się również poszczególne technologie. My natomiast postanawiamy nic nie robić. Możemy wówczas zaprzepaścić nasz potencjał, przykładowo zacząć mieć problemy rodzinne, stracić pracę. Jeśli nie czynimy nic w kierunku rozwoju, zostajemy za wszystkimi innymi bardzo głęboko w tyle.
Satysfakcja
Rozwój osobisty jest zatem ważny dlatego, że daje nam on satysfakcje.
Daje nam konkretny cel, do którego możemy dążyć. Rozwijanie się sprawia, że każdego dnia mamy umysł wypełniony jakimiś konkretnymi planami. Mamy wrażenie, że nie stoimy w miejscu i wiele się wokół nas dzieje, nawet jeśli mamy jakieś małe dążenia. To wpływa na nasze samopoczucie.
Jeśli możemy zrobić coś dla siebie, poprawić nasze życie, uznać, że jesteśmy w czymś coraz lepsi, wówczas towarzyszy temu niemała satysfakcja. Gdy nic nie robimy, dopada nas natomiast zniechęcenie, stajemy się obojętni na to, co wokół nas się dzieje.
Dbając o swój rozwój nie mamy poczucia, że być może coś nam umyka. Rozwijać możemy się na tyle sposobów, iż nie jest nam do tego potrzebny zasobny portfel. Rozwój może od nas wymagać zmiany sposobu myślenia, być może inwestycji w jakiś kurs zawodowy. Zawsze wymaga jednak również motywacji i chęci zmian.
Jak zacząć swój rozwój osobisty i nie zwariować?
Spotykam się coraz częściej z tym, że osoby, które zaczynają poznawać świat rozwoju osobistego, utykają w martwym punkcie. Zamiast ruszyć z miejsca i nową wiedzę przekuwać w praktykę, większość z nich zatrzymuje się na samym początku.
Głównym problemem jest to, że w internecie znajdziemy zbyt dużo informacji na temat rozwoju osobistego. Jeżeli wpiszesz to hasło w wyszukiwarkę, to prawdopodobnie zaleje Cię ogromna ilość stron, filmików, zdjęć motywacyjnych itd. Zbyt łatwy dostęp do informacji to pułapka, która jest znacznie gorsza niż sytuacja, w której o materiały trzeba było się mocno postarać.
Kiedyś nie było tak wiele materiałów w sieci, trzeba było korzystać z tego, co udało się nam zdobyć. Książki o rozwoju osobistym pożyczało się na chwilę i przekazywało dalej. Trzeba było wykonywać ćwiczenia, bo nie było nic innego. Teraz zamiast wykonywać ćwiczenia praktyczne, większość osób szuka po prostu nowego bloga, czy kanału na YouTube.
Skakanie z kwiatka na kwiatek, jeszcze nikomu nie wszyło na dobre. Dlatego uważam, że największym błędem początkujących, jest właśnie poszukiwanie „idealnego źródła”. Zdecydowanie wolę podejście, w którym skupiamy się na jakiejś konkretnej metodzie. Dajemy jej szanse i wykonujemy ćwiczenia. A dopiero po jakimś czasie stwierdzamy, czy ten sposób na rozwój się nam podoba, czy też nie.
Zamiast czytać setki blogów, przeczytaj jedną dobrą książkę.
Trudno o tym pisać na blogu, ale tak właśnie jest. Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z rozwojem osobistym, sięgnij po jakąś książkę, zamiast przeszukiwać internet w poszukiwaniu wielu źródeł informacji.
Nie jest nawet ważne, po jaką książkę sięgniesz. Każda książka ma pewną strukturę i pomaga Ci głębiej zrozumieć sens wybranej metody. Blogi są podobne do klatek filmowych. Są tylko wyrywkowym źródłem informacji, który musisz przekładać na swoje własne doświadczenie. Jednak, gdy dopiero zaczynasz, nie wiesz jak to zrobić dobrze.
Sięgnij po książkę, która z krótkiego opisu na dowolnym portalu wydaje Ci się ciekawa. Chodzi o sam proces czytania, nie skupiaj się więc godzinami nad wyborem tej książki. Kiedy czytasz blogi, Twoja uwaga jest rozpraszana z każdej strony. Filmy na YouTube też nie są dobrym rozwiązaniem na początek, bo również możesz się na nich rozpraszać.
Kiedy czytasz książkę, musisz się na niej skupić. W innym przypadku nie ma to sensu. Jednak dzięki temu, możesz poznać temat rozwoju osobistego w głębszy sposób. To bardzo ważne, aby od samego początku wyrobić w sobie dobre nawyki. Jeżeli wszystko będziesz traktowała pobieżnie i po łebkach, Twój rozwój też taki będzie. Albo też nie będziesz miała żadnych rezultatów.
Polecam Ci również książki, które nie obiecują złotych gór. Niech to będą książki uznanych autorytetów ze świata rozwoju osobistego. A najlepiej, niech to będą książki napisane przez psychologów lub terapeutów. Nie znajdziesz w nich wielu obietnic dotyczących zmiany w życiu, która może zadziać się w przeciągu jednej minuty. Znajdziesz w nich natomiast wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki.
Czy kursy online to dobre rozwiązanie?
Powstaje teraz coraz więcej kursów związanych z rozwojem osobistym. Jednak z kursami może być podobny problem jak z czytaniem blogów, czy oglądaniem filmów na YouTube. Wymaga to od Ciebie bardzo dużej motywacji i skupienia.
Jednak dobre kursy mogą pomóc Ci w dokonaniu zmiany. Moim zdaniem, taki kurs powinien być połączeniem praktyki i teorii. Sama teoria nic Ci nie da. Musisz wprowadzać drobne zmiany do własnego postępowania, abyś mógł zaobserwować ich efekt.
Przed wybraniem kursu, sprawdź kto go przygotował. Zacznij od kursu, który jest darmowy, aby sprawdzić, czy ta forma nauki jest dla Ciebie efektywna. Nie każdy potrafi skupić się na kursie, nawet jak jest on dobrze przygotowany.
Jeżeli jednak należysz do osób, które mają dużą motywację do zmiany, spróbuj zapisać się do jakiegoś kursu online. Staraj się nie popełniać błędu początkującego, czyli nie próbuj łapać wielu srok za ogon. Nie zapisuj się na wszystkie kursy, na które trafisz. Skup się na jednym, abyś mógł wyciągnąć z niego jak najwięcej.
Osobiście wierzę w ten sposób nauki. Uważam, że dobrze przygotowany kurs może poprawić efekty. Sama zaczęłam takie kursy przygotowywać. Jestem dopiero na początku swojej drogi, ale myślę, że już niedługo będę miała się czym pochwalić.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂