Sen to niezbędnik i bardzo ważny element Twojego życia. Nie bez powodu poświęcasz na niego jedną trzecią swojego życia. Jego niedobór może powodować niebezpieczne skutki dla Twojego organizmu.
Dobry sen jest podstawą zdrowia i samopoczucia. Jest to czas, kiedy cały nasz organizm odpoczywa i nabiera sił, aby sprostać wyzwaniom kolejnego dnia. Tak, jak powietrze, woda czy pokarm – sen jest warunkiem życia człowieka.
Co się dzieje z Twoim organizmem podczas snu?
- ciśnienie zostaje unormowane, rytm serca uspokaja się,
- oddech staje się równomierny i głęboki,
- tkanki i skóra zostają głębiej dotlenione,
- spada temperatura ciała,
- wydzielany jest hormon wzrostu,
- nerki produkują mniej moczu,
- odpoczywają oczy,
- następuje odbudowa naskórka.
Korzyści z dobrze przespanej nocy
Sen to przede wszystkim całościowa regeneracja ciała. Podczas snu dochodzi do naprawy uszkodzonych w ciągu dnia komórek. Przeciwdziała też otyłości – nieprzespane noce powodują zmiany hormonalne, które skutkują pobudzeniem apetytu.
W trakcie snu zostaje wzmocniony układ odpornościowy, co wspomaga organizm w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Wreszcie zdrowy sen daje widoczne efekty w postaci ładnej cery – poprawia się ukrwienie skóry i zdolność usuwania toksyn.
„Źle spałam..”
Każdy z nas zna skutki nieprzespanej nocy. Są one widoczne nie tylko na twarzy, ale przede wszystkim odczuwalne w całym ciele. Nie potrafisz się skoncentrować, jesteś zdenerwowana i przewrażliwiona, a wydajność Twojej pracy spada nawet o połowę.
„Statystyki mówią, że większość wypadków samochodowych oraz w pracy jest spowodowana brakiem snu.”
Przewlekłe problemy ze snem mogą powodować stany lękowe, a nawet depresję. Zaburzenia snu negatywnie wpływają również na sprawność umysłową, przez co trudniej jest Ci podejmować decyzje.
Co przeszkadza w dobrym śnie?
- Zła dieta – ciężkie, tłuste potrawy oraz napoje zawierające kofeinę,
- Niekorzystne otoczenie – hałas, światło, upał, niewygodna poduszka lub materac,
- Miesiączka i ciąża – szalejące hormony, stres przed narodzinami dziecka, czy zmęczenie – utrudniają zaśnięcie,
- Niepokój, stres, strach – wydzielany jest hormon stresowy (kortyzol), który nie pozwala Ci zasnąć,
- Depresja i stany lękowe objawiają się właśnie bezsennością,
- Za długa drzemka popołudniowa sprawi, że trudniej będzie Ci zasnąć w nocy,
- Nadmierny wysiłek fizyczny lub intelektualny powodują przesadne zmęczenie utrudniające zasypianie.
Bezsenność to choroba?
Jeśli przez dłużej niż 3 tygodnie nie możesz spokojnie zasnąć, prawdopodobnie masz do-czynienia z przewlekłą chorobą, czyli bezsennością. Jest to objaw, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i należy się udać do lekarza. Trudno jest rozpoznać tę chorobę i jeszcze ciężej ją zbadać, dlatego nawet najmniejszy sygnał powinien być dla Ciebie niepokojący.
Najczęściej przyczyny bezsenności tkwią w zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja, stany lękowe czy psychozy. Jej skutki to nie tylko zły sen, ale również zwiększone wydzielanie hormonu stresu oraz większa podatność na różnego rodzaju choroby.
Dieta na zdrowy sen
Czy wiesz, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż jakość snu zależy w głównej mierze od tego, co jesz? Aby dobrze spać, warto zastosować dietę lekkostrawną i nie jeść przed samym snem. Wybieraj produkty bogate w węglowodany, białko i magnez. Węglowodany wpływają na wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który wspomaga spokojny sen. Znajdziesz je w pieczywie, mące, ryżu, makaronie, ziemniakach. płatkach owsianych i w kukurydzy. Źródłem wapnia będą orzechy, banany, kasza gryczana, kakao i soja.
Ostatnim posiłkiem przed snem powinny być produkty bogate w białko, takie jak: mleko, sery, drób i ryby. Unikaj picia mocnej kawy i herbaty, zrezygnuj także z coli/pepsi, która zawiera pobudzającą kofeinę. Nie sięgaj po alkohol, czy papierosy, gdyż te używki z pewnością nie będą Twoim sprzymierzeńcem w lekkim zaśnięciu.
Skuteczne rady na Twój zdrowy sen
- Najbardziej optymalny czas snu to 7-8 godzin. Osoby, które tyle śpią, według naukowców żyją najdłużej.
- Warto kłaść się i wstawać o tych samych godzinach – dzięki temu zapewnisz organizmowi stały rytm życia.
- Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 3 godziny przed snem. Przepełniony żołądek i pracujący układ trawienny utrudniają zaśnięcie. Także pusty brzuch i uczucie głodu nie pozwolą spać, dlatego jeśli musisz coś zjeść, wybierz lekkie danie.
- Wysiłek fizyczny (ale nie ekstremalny) ułatwia zasypianie, dlatego warto spędzić aktywnie każdy dzień.
- To gdzie i jak śpisz, jest bardo ważne – materac powinien być twardy, zaś poduszka i kołdra wygodne oraz lekkie.
- Co wieczór przed pójściem spać wywietrz sypialnię. Temperatura powinna być niższa o 2-3 stopnie niż w innych pomieszczeniach. Jeśli jest taka możliwość, śpij przy otwartym oknie.
- Optymalnie godziny snu to między 22 a 7 rano – właśnie w tym czasie Twój organizm w pełni się regeneruje.
- Nie walcz ze swoim naturalnym zegarem biologicznym – jeśli jesteś typem skowronka, nie zmuszaj się do późnego siedzenia w nocy.
Znane i wypróbowane metody na zaśnięcie..
- przed spaniem relaksująco zadziała gorąca kąpiel z kroplami olejku z rumianku lub lawendy;
- ogranicz drzemki w ciągu dnia – dzięki temu Twój organizm wieczorem będzie wymagał snu;
- nie zmuszaj się do szybkiego zaśnięcia – frustracja będzie pogłębiała Twoje złe samopoczucie. Warto wtedy wybrać się na spacer albo poczytać książkę.
- przed snem możesz wypić szklankę ziołowej herbaty uspokajającej melisy lub rumianku;
- posłuchaj relaksującej muzyki, która pomoże wyciszyć umysł i odprężyć się;
- ogranicz swój kontakt z komputerem/telewizorem/telefonem, ponieważ trudniej się będzie skupić zrelaksować;
- nie zabieraj problemów do łóżka, dlatego wszelkie kłopoty przedyskutuj wcześniej z przyjaciółką, koleżanką czy kolegą;
- pamiętaj, że o jakości wypoczynku świadczy ostatnie 5 minut przed zaśnięciem – dlatego staraj się, myśleć o samych przyjemnych rzeczach.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂