Skrzyp polny – składnik na wiele schorzeń

Skrzyp polny, roślina, ziele bardzo popularne i występujące niemalże na całym globie. Spośród szerokiej gamy zastosowań najczęściej wymienia się jego wykorzystanie w kosmetyce, przy  poprawie kondycji zdrowotnej włosów i paznokci. Jednakże często stanowi on również główny składnik leków stosowanych na schorzenia układu moczowego.


Rodzina skrzypowatych była już obecna w Karbonie i jest reliktem ewolucyjnym roślin lądowych. Skrzyp wytwarza pęd zarodnikonośny wczesną wiosną z brązowymi stożkowatymi kłoskami na końcach. W lecie pojawiają się pędy płonne z licznymi węzłami. Liście są zredukowane i ułożone okółkowo wokół węzłów. POCHODZENIE:
Półkula północna (Ameryka Północna, Europa i Azja). Pędy letnie zbierane są ze stanu naturalnego w Europie Wschodniej. W Polsce występuje jako chwast.


WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Nowoczesna fitoterapia, w następstwie badań i analiz potwierdza lecznicze właściwości skrzypu i jego wysoką skuteczność. Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy stawia skrzyp na pierwszym miejscu pośród dwudziestu roślin obdarzonych nadzwyczajnymi właściwościami.

 Schorzenia dróg moczowych 

Ziele skrzypu zwiększa objętość wydalanego moczu, a wraz z nim ilość chlorków, jednak dość nieregularnie, zależnie od osobniczej wrażliwości na związki czynne oraz od stopnia upośledzenia czynności nerek. Za efekt diuretyczny surowca odpowiadają flawonoidy, natomiast związki krzemowe powodują zmniejszenie ilości moczu. Chociaż działanie moczopędne surowca może być niepewne, jednak ilość wydalanych jonów chlorkowych jest większe niż normalnie. Picie skrzypu świetnie działa na drogi moczowe. Herbata ze skrzypu polnego wykorzystywana jest do łagodzenia objawów schorzeń dolnych dróg moczowych. Napar ze skrzypu łagodzi ból, działając rozkurczowo na drogi moczowe. Poleca się go również jako środek pomocniczy przy kamicy i skazie moczanowej.  

Skrzyp na piękne włosy

Właściwości te związane są z obecnością krzemu. Pierwiastek ten występuje w roślinach (np. w ziele rdestu ptasiego, ziele poziewnika, kłączu perzu) w postaci połączeń krzemoorganicznych polimerów. Tylko część związków krzemu rozpuszcza się w wodzie i znajduje się w odwarach. Dla ludzi krzem ma znaczenie ogólnoustrojowe, dlatego wyciągi wodne zawierające ten pierwiastek wpływają na przemianę materii.   

Znalezione obrazy dla zapytania skrzyp

Wiele osób ma problemy z włosami, a niewiele z nich wie, że stosowane ziele skrzypu na włosy potrafi zdziałać cuda. Witaminy, minerały, a przede wszystkim krzemionka zawarte w tej roślinie sprawiają, że włosy wolniej obumierają i staja się mocniejsze. Skrzyp polny ma właściwości spowalniające i ograniczające wypadanie włosów. Co ciekawe, nie tylko picie skrzypu wywołuje te dobre efekty. Warto też przygotować specjalną płukankę na włosy właśnie na bazie skrzypu. W tym celu można pokusić się o samodzielne zebranie łodyg skrzypu na polu lub w ogrodzie. Łodygi następnie suszymy i przygotowujemy esencjonalny napar, który znakomicie sprawdzi się też w roli płukanki.  

Na mocne paznokcie 

Problemy z łamliwymi paznokciami występują równie często jak z włosami. I w tym przypadku skrzyp polny jest bardzo pomocny. Wzmacnia on paznokcie i przywraca im naturalny, zdrowy wygląd. Kilkutygodniowa kuracja powinna przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Cały proces rozpoczynamy od przygotowania dobrze stężonego naparu ze skrzypu polnego. Do szklanki gorącej wody dodajemy dwie, trzy łyżeczki suszu, a następnie czekamy około 10 minut, aż ziele skrzypu dobrze się zaparzy.
Po wystygnięciu moczymy paznokcie około 20-25 minut. Po osuszeniu rąk, w paznokcie wcieramy letnią oliwę z dodatkiem soku z cytryny i zakładamy bawełniane rękawiczki.
Najlepiej zrobić to przed pójściem spać, aby taki kompres pozostawić na paznokciach przez całą noc. Po kilku tygodniach paznokcie będą pełne blasku.  

Na oparzenia i popękane naczynka 

Skrzy polny można stosować w uszkodzeniach skóry. Przy oparzeniach, a także w stanach zapalnych skóry w postaci okładów. Poza tym, stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.  

Przy obfitych miesiączkach 

Odwary ze skrzypu polnego można stosować pomocniczo w przypadku obfitych miesiączek. Współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie również w krwawieniach z żylaków odbytu, z owrzodzeń okrężnicy oraz ze wrzodów żołądka i dwunastnicy, a tak że w krwawieniach z nosa i płuc.  

Na pocące się stopy 

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, wypróbuj skrzyp polny. Dzięki niemu nadmiar potu, zamiast wydostać się na powierzchnię skóry, zostanie wydalony wraz z moczem, dlatego efektem ubocznym terapii mogą być częstsze wizyty w toalecie.

Na inne schorzenia

Znalezione obrazy dla zapytania skrzyp


W niektórych schorzeniach występują zaburzenia w gospodarce związków krzemu, np. w miażdżycy (spadek ilości krzemu w tkance łącznej), chorobie nowotworowej (nagromadzenie w tkance nowotworowej i równoczesne obniżenie poziomu w tkance zdrowej), u osób w wieku podeszłym (zmniejszenie ilości krzemu w skórze, naczyniach krwionośnych i w kościach, zwiększenie zaś we krwi i płynach pozakomórkowych), u kobiet ciężarnych i karmiących (podwyższony poziom krzemu w osoczu krwi). Związki krzemu są czynnikiem utrzymującym odpowiednią elastyczność i odporność naskórka, tkanki łącznej i błon śluzowych, regulują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i utrudniają odkładaniu się w nich tłuszczów, a nawet mają korzystny wpływ na aktywność hormonalną u ludzi starszych. Rozpuszczona w wodzie krzemionka łatwo wchłania się w przewodzie pokarmowym, wydala głównie z kałem, a w mniejszej ilości z moczem, gdzie spełnia rolę jednego z ochronnych koloidów, przeciwdziałając krystalizacji mineralnych składników w drogach moczowych.

 Właściwości przeciwkrwotoczne 

Ziele skrzypu ma również właściwości przeciwkrwotoczne, polegające na zwiększeniu krzepliwości krwi oraz w małym stopniu właściwości krwiotwórcze (przyrost liczby czerwonych krwinek i podwyższenie poziomu hemoglobiny).

Podsumowanie

Skrzyp polny jako łagodny środek moczopędny w lekkich schorzeniach dróg moczowych, zmniejszonym przesączaniu w kłębkach nerkowych, pomocniczo w gośćcu, skazie moczanowej, zatrzymaniu wody i elektrolitów (np. obrzęki), początkach kamicy nerkowej. Również w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem szkodliwych metabolitów we krwi (najczęściej w zestawieniu z innymi surowcami). Również w niektórych zaburzeniach metabolicznych, w okresie pooperacyjnym w celu przyśpieszenia gojenia i odnowy tkanki łącznej, pomocniczo w miażdżycy, większych uszkodzeniach skóry (np. oparzenia), zwiększonej przepuszczalności i zmniejszonej elastyczności ścian naczyń włosowatych, a nawet jako odtrutka chemioterapii gruźlicy płuc. Zaleca się zgłasza osobom w wieku podeszłym z niedoborem krzemu, utrudnioną resorpcją soli wapnia z pokarmów oraz zespołem złego wchłaniania wskutek zmian zanikowych w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Korzystne jest także dla kobiet ciężarnych i karmiących dla utrzymania wysokiego poziomu krzemu w osoczu krwi. Niekiedy w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, krwotokach macicznych, krwawieniach z żylaków odbytu, owrzodzeniach okrężnicy i wrzodów żołądka lub dwunastnicy, również w krwawieniach z nosa i płuc.

CIEKAWOSTKI

Wyciąg ze skrzypu polnego ma potencjalne działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na szczurach. Wykorzystano w nich wyciąg otrzymany z ziela skrzypu polnego za pomocą 50 proc. wodnego roztworu etanolu, który był podawany gryzoniom doustnie w dawkach 50, 100, 200 i 400 mg/kg m.c. Okazało się, że w miarę zwiększania dawek wodno-etanolowego wyciągu ze skrzypu polnego stwierdzono złagodzenie ostrości pojawiających się drgawek oraz zmniejszenie częstotliwości ich występowania, a także przedłużenie snu i zwiększenie liczby upadków z obracającego się bębna. Działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe naukowcy przypisują zawartej w tym wyciągu w stosunkowo dużej ilości związku o nazwie flawonoid izokwercytryny.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top