Sposoby na chandrę? Do końca zimy musimy zmagać się z krótkimi dniami i brakiem słońca. Z tego powodu nasz organizm wytwarza więcej melatoniny, która sprawia, że jesteśmy senni.
Natomiast mniej „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, co powoduje pogorszenie nastroju. Często zamiast przyjemnego śniegu, który sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, np. pada śnieg z deszczem i wieje porywisty wiatr, które zmuszają nas do pozostania w domu.
Jakie są objawy zimowej chandry?
Tzw. zimowa chandra to sezonowe zaburzenie nastroju, które spowodowane jest krótkimi dniami i złą pogodą. Stan ten powodować może:
- przygnębienie, znużenie, melancholijny nastrój
- nadmierną senność, ciężej nam rano wstać
- brak energii życiowej, uczucie zmęczenia, apatię
- częste zamyślenie, problemy z koncentracją
- frustrację i napięcie nerwowe.
W skrajnych przypadkach może okazać się, że zimowa chandra przerodzi się w wymagającą leczenia depresję. Alarmujący może być fakt, gdy zły nastrój trwa długo i nie pozwala normalnie funkcjonować.
Sposoby na chandrę
Aktywność fizyczna
Jednym ze sposobów na poprawienie samopoczucia podczas zimy jest aktywność fizyczna, gdyż podnosi poziom endorfin w organizmie. Brak ruchu stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Gdy uprawiamy nordic walking czy jeździmy na łyżwach, zapominamy, że jest zimno czy ciemno. Wystarczy nawet 15-30 minut codziennego spaceru, z dzieckiem czy partnerem. Pozytywnie na nastrój wpłynie sama rozmowa, także z bliską osobą, na świeżym powietrzu.
Czas na relaks
Warto poświęcić trochę czasu na czynności, które pozwolą nam się zrelaksować. Niektórzy oglądają wówczas film, czytają książkę, słuchają relaksującej muzyki czy biorą gorącą kąpiel. Dobrym sposobem jest również spotkanie, przy kawie, z przyjaciółką i omówienie bieżących problemów.
Odpowiednia dieta
Unikać należy jedzenia, które tylko pozornie ma poprawić nam samopoczucie. Mowa oczywiście o pokarmach bogatych w cukier, czy niezdrowych tłuszczach, które niestety pogłębią negatywny nastrój. Postawić należy za to na te produkty, które poza witaminą D czy B6, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, np. tłuste ryby morskie. Powinniśmy także spożywać produkty bogate w magnez, czyli pestki dyni, kakao czy kaszę jęczmienną.
Inne składniki mające wpływ na dobry nastrój…
Ekstrakt z kwiatu szafranu
Zgodnie z dostępnym piśmiennictwem działanie kwiatu szafranu polega na podwyższeniu stężenia serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju. Kwiat ten, w łagodzeniu objawów melancholii, stosowano już w starożytności.
Inozytol
Zwany też witaminą B8, zgodnie z piśmiennictwem odpowiada w organizmie człowieka m.in. za prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników (tj. acetylocholiny i serotoniny). Zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę, dzięki czemu poprawia samopoczucie i sprawność umysłową, a także stabilizuje nastrój.
Tryptofan
Do wytworzenia serotoniny w mózgu, niezbędny jest ten aminokwas, którego organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jednak, zarówno w diecie normalnej, jak i wegetariańskiej, jest najmniej licznym aminokwasem.
Sposoby na chandrę
Byle dalej…
Nic tak nie poprawia samopoczucia jak zmiana otoczenia. Masz ochotę na knedliczki i piwo, wybierz czeską Pragę. Chcesz się powygrzewać na słońcu, gdy inni będą marznąć w Polsce? Wyleć do kraju Faraonów, Egipt czeka. Spontaniczne wyjazdy często bywają najlepsze, ale pojawić się może problem. Wolna gotówka. Szybka pożyczka, rezerwujesz lot i już właściwie możesz pakować walizki.
Kupić, nie kupić?
Coś mniej kosztownego? Wybierz się na zakupy. W końcu butów nigdy dość, nowa sukienka też zawsze się przyda, a kolejna torebka to wręcz inwestycja. Nie kupuj na siłę, tylko coś co autentycznie poprawi Ci samopoczucie, w czym będziesz czuć się komfortowo, sexy.
Tam, gdzie cieplej
Wizyta w saunie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Cieplutko, można się wygrzać, wypocić toksyny. Jeśli masz możliwość wybierz się na masaż, niech spłynie z Ciebie stres, napięcie. Delektuj się chwilą, pozwól sobie nawet na sen. Twoje ciało podziękuje Ci za ten podarek, a Ty poczujesz się odprężona, a jeżeli masaż został wykonany doskonale, to nawet jak nowo narodzona.
Sposoby na chandrę? W domowym zaciszu
Pomyśl, chwila relaksu, czas tylko dla siebie. Ulubiona muzyka, odprężająca kąpiel z wonnymi olejkami, a do tego wszystkiego lampka dobrego wina. Potem nawilż ciało aromatycznym balsamem, a na twarz nałóż maseczkę dodającą skórze energii. Połóż się na 10 minut i pozwól myślom swobodnie płynąć, skup się na oddechu. Jeśli odprężenie weźmie górę, zaśnij.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Nic tak nie dodaje energii, jak aktywność fizyczna. Do swojego codziennego rytuału dołącz jogging. Nie lubisz biegać, idź na siłownię, „wypocić” złe samopoczucie. Lubisz zajęcia grupowe? Zapisz się na fitness, zumbę lub na gorącą salsę. Kto wiem, może zaowocuje to jakąś „gorącą” znajomością.
Dobra lektura
Za oknem pada śnieg, a Ty w przytulnym, ciepłym pokoju, otulona kocem, zatopiona w lekturze świetnej książki, popijasz sobie rozgrzewający napój. Przyjemna wizja? Najprostsza jeśli chodzi o realizację. Bez wychodzenia z domu, ponosząc właściwie minimalne koszty.
Sposoby na chandrę? We dwoje zawsze lepiej 🙂
Wiadomo, że we dwoje wszystko łatwiej jest znieść. Zaangażuj swojego partnera, zróbcie coś razem. Wybierzcie się do kina, do teatru, a może na lodowisko. Albo po prostu cieszcie się sobą w zaciszu Waszej sypialni. Bo od zarania dziejów wiadomo, że najlepiej samopoczucie poprawia seks.
Szukasz sposobu na chandrę?
Wystarczy dobrze się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie. Co sprawia mi przyjemności i czego mi brakuje? A potem po prostu zacząć to robić.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂