Wakacje kojarzą nam się głównie z cudownym wypoczynkiem na łonie natury, z lasem, jeziorem, słońcem. Niestety, letnia pora nie jest całkowicie pozbawiona wad. Jedną ze zmor ciepłych, letnich wieczorów spędzanych poza domem są oczywiście… komary. Ukąszenia tych uciążliwych stworzeń, a także innych owadów mogą spowodować przykre dolegliwości u naszych najmłodszych. Znasz sposoby na ugryzienia komara?
Uwaga na komary, pszczoły, osy…
Dzieci są wyjątkowo narażone na ukąszenia komarów, ponieważ te starsze – zajęte zabawą – nie czują, że są atakowane przez małe owady, a młodsze, często w wózkach, nie potrafią jeszcze skutecznie odganiać natrętnych stworzeń. Poza tym samo ukąszenie nie boli, bo komar sprytnie nas „znieczula” przed wbiciem się w skórę.
Niestety, prawie natychmiast po ugryzieniu pojawia się w tym miejscu dokuczliwy świąd i rośnie mały, czerwony bąbel na skórze. Świąd jest tak silny, że dzieci często drapią się aż do krwi, rozprzestrzeniając jednocześnie substancje uczulające na większą powierzchnię i pogarszając dolegliwości.
To dlatego im bardziej się drapią, tym mocniej je swędzi. Bąble na ogół szybko znikają, jeśli maluch nie jest uczulony na jad owada, lub też nie doszło do zbyt intensywnego rozdrapania swędzącego miejsca.
Użądlenia i ich objawy
W przypadku pszczół i os mówimy o użądleniach, ponieważ owady te posiadają żądło, przez które wstrzykują jad. To powoduje intensywny ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu użądlenia. Z reguły na tych objawach się kończy i po kilku dniach wszystko wraca do normy.
Użądlenie, oprócz tego, że jest bardzo nieprzyjemne i bolesne, nie niesie ze sobą specjalnego zagrożenia dla zdrowia, chyba że dziecko jest alergikiem i reaguje na jad tych owadów znacznie silniej. Ból i opuchlizna są wówczas o wiele intensywniejsze, a nasilenie tych symptomów może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. W takiej sytuacji należy natychmiast zawieźć malca do szpitala.
Sposoby na ugryzienia komara?
Istnieje wiele naturalnych sposobów na to, aby zniwelować przykre skutki ukąszenia komarów u dzieci. Najczęstsze sposoby na ugryzienia komara, to:
- Przykładanie na miejsce ukąszenia kostek lodu, owiniętych w bawełnianą szmatkę, aby nie odmrozić delikatnej skóry malca; zimno chwilowo złagodzi pieczenie i świąd.
- Posmarowanie zmienionych miejsc sokiem z cytryny, który ma działanie odkażające i zmniejszające świąd.
- Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie antybakteryjne i zmniejszające podrażnienia. Co ważne, olejek ten może być aplikowany bezpośrednio na skórę.
- Inne naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym; to między innymi: mentol, olejek miętowy, ocet jabłkowy czy kamfora – działają także chłodząco i przynoszą ulgę piekącej skórze.
- Posmarowanie skóry żelem zawierającym wyciąg z aloesu – o działaniu łagodzącym, chłodzącym i ochronnym.
- Zaaplikowanie na miejsca objęte dolegliwością żelu Dapis – jest to naturalny, homeopatyczny produkt leczniczy, który szybko i skutecznie likwiduje świąd, przyjemnie chłodzi rozpalone miejsce ukąszenia i zapobiega rozdrapaniu skóry. Może być bezpiecznie stosowany nawet u niemowląt i małych dzieci.
W przypadku użądleń postępowanie jest nieco inne:
- Jeśli w skórze dziecka zostało żądło, należy jak najszybciej je wyciągnąć, ponieważ jeszcze przez jakiś czas wycieka z niego jad owada, potęgując dolegliwości. Nie wolno go uciskać (wyciskamy w ten sposób jad) lecz należy wyciągnąć; posługując się pęsetą lub innym narzędziem.
- Chore miejsce trzeba dokładnie przemyć ciepłą wodą z mydłem i zdezynfekować środkiem odkażającym, ponieważ owady żądlące mogą niekiedy przenosić drobnoustroje chorobotwórcze.
- Na bolesne i opuchnięte miejsce dobrze jest przyłożyć zimne okłady lub okłady z roztworu sody oczyszczonej.
- Podrażnioną skórę można posmarować olejkiem z bazylii, z mięty pieprzowej lub olejem kokosowym.
- Szybką ulgę przyniesie też zastosowanie żelu Dapis; który szybko upora się z objawami użądlenia, ochłodzi i ukoi chorą skórę.
Czy można zastosować u dziecka jakieś leki doustne w przypadku ukąszeń i użądleń?
Do skutecznych środków łagodzących objawy ukąszeń i użądleń należą leki homeopatyczne. Mają one postać małych granulek i podaje się je doustnie, w związku z czym wykazują działanie ogólne. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być stosowane u wszystkich, są bezpieczne także u niemowląt i małych dzieci.
W przypadku pogryzienia przez owady podstawowym lekiem będzie zawsze Apis mellifica – jest on stosowany wtedy; gdy skóra jest zaróżowiona; obrzęknięta i piekąca; pojawia się świąd oraz palący ból; a dolegliwości łagodnieją pod wpływem przyłożenia zimnych okładów.
Jeśli jednak pogryziona skóra wygląda jak po poparzeniu pokrzywą; a świąd wręcz nasila się pod wpływem zimna; pomocnym lekiem będzie wtedy Urtica urens. Gdy natomiast zmiany wyglądają jak małe pęcherzyki; a swędzenie jest bardzo intensywne i zmniejsza się w ciepłej kąpieli; warto sięgnąć po Rhus toxicodendron.
Sposoby na ugryzienia komara. Specyfik antykomarowy
Specyfikiem „antykomarowym”, zasługującym na uwagę jest Ledum palustre. Oprócz tego, że może on być stosowany po ukąszeniu, jeśli zmiany skórne są koloru fioletowego, a świąd i ból zmniejsza się pod wpływem zimna, lek ten wykazuje także działanie profilaktyczne przeciwko ukąszeniom komarów. Można go zatem zażywać zanim zostaniemy narażeni na kontakt z owadami. Jest to użyteczne i bardzo wygodne w przypadku maluchów, które chcemy chronić przed insektami.
W przypadku użądlenia przez pszczołę lub osę; bardzo często miejsce użądlenia jest intensywnie czerwone, gorące i bolesne; a ból jest wyjątkowo silny i trudny do wytrzymania dla malucha. Wówczas pomocnym lekiem może okazać się Belladonna.
Ponadto po każdym użądleniu warto zastosować lek Arnica montana, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, likwiduje obrzęk i przyspiesza gojenie uszkodzonego miejsca.
Najlepszą strategią jest zastosowanie jednocześnie leku doustnie oraz zewnętrznie, na skórę. Bardzo dobre efekty przynosi podanie dziecku leku Apis mellifica w połączeniu z posmarowaniem żelem Dapis. Oba specyfiki uzupełnią wzajemnie swoje działanie; szybko łagodząc dolegliwości i przynosząc maluchowi sporą ulgę. Im szybciej zostaną podane, tym lepszy będzie efekt leczniczy. Warto więc mieć je zawsze pod ręką na wakacyjnym wyjeździe i w domowej apteczce.
Eliksir dr Słonia i Kolagen Naturalny
To dwie prawdziwe petardy na ukąszenia i użądlenia. W bardzo szybki sposób złagodzą stan zapalny i podrażnienia. Jeśli szukasz czegoś na niegojące się rany, bądź na różnego rodzaju choroby skórne to te preparaty są w 100% skuteczne i cieszą się bardzo dobrą i nienaganną opinią wśród klientów. Eliksir dr Słonia zamówisz tu – klik a Kolagen Pure tu – klik.
Jak zabezpieczyć dziecko przed owadami?
Trudno uniknąć miejsc, w których żyją komary. Ileż to razy zdarza się, że nasza pociecha wraca pogryziona do domu, z już rozdrapanymi rankami na skórze. Dlatego dobrze jest zadbać o właściwe zabezpieczenie dzieci przed komarami.
Silne repelenty są przeciwwskazane u najmłodszych. Należy tu stosować łagodniejsze substancje, które są bezpieczne u niemowląt i dzieci. Do najbardziej skutecznych należy sporo olejków eterycznych o bardzo intensywnym; przyjemnym zapachu; który odstrasza komary.
Sposoby na ugryzienia komara. Co stosować u maluchów?
U maluchów można zastosować olejek cytrynowy, geraniowy albo olejek lawendowy. Cytrynowym zapachem cechuje się także olejek z melisy. Stosując olejki eteryczne, należy się upewnić, czy można je aplikować bezpośrednio na skórę; czy należy je wcześniej zmieszać z jakimś neutralnym olejem roślinnym; np. z pestek winogron lub ze słodkich migdałów.
Niestety, tego typu środki odstraszające, skuteczne w przypadku komarów, nie zdają egzaminu jeśli chodzi o owady żądlące. Aby uchronić się przed pszczołą czy osą, należy po prostu starać się unikać kontaktu z tymi stworzeniami. Nie drażnić owadów, nie strącać gniazd, nie panikować, machając na oślep rękami. Tego musimy pilnować, jeśli chcemy uchronić dziecko przez przykrym kontaktem z owadem.
Zachowaj szczególną ostrożność…
Trzeba także zachować szczególną ostrożność podczas spożywania posiłków na dworze. Owady, przyciągnięte przez kolory i zapach pożywienia, mogą usiąść na kawałku ciasta lub wpaść do kubka z napojem. Maluch może wtedy niechcący ugryźć lub połknąć osę, co zazwyczaj źle się kończy.
Trzeba także uważać, aby biegające boso dziecko nie nadepnęło na owada lub nie położyło się nieostrożnie na łące; pełnej kwitnących kwiatów i odwiedzających je pszczół.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂