Tajemnica kosmetyków: SLS

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate (lub SLES – Sodium Laureth Sulfate) to związek chemiczny, syntetyczny detergent pojawiający się bardzo często w składzie kosmetyków myjących. Stosowany jest również od dawna w przemyśle – w środkach odtłuszczających, do mycia wszelkich urządzeń i pomieszczeń.

W kosmetyce jednak nie cieszy się najlepszą sławą. Wszystko to za sprawą jego właściwości – silnie wysuszających i podrażniających naszą skórę.

Związki te możemy znaleźć w praktycznie każdym szamponie, żelu myjącym, czy płynie do kąpieli. Są to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczne ze składników stosowanych w pielęgnacji skóry i produktach do pielęgnacji włosów.

CO POWODUJĄ TE ZWIĄZKI?


Są to związki chemiczne powodujące lepsze pienienie się produktu, do którego są dodawane. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt, kobiet ciężarnych i karmiących oraz na skórę w okolicach narządów płciowych.

Według badań, związki SLS po wniknięciu do organizmu, kumulują się w tkankach. Kiedy dostaną się zaś do oczu małych dzieci – mogą powodować ich uszkodzenie, a u osób dorosłych rozwój zaćmy.

SLS jest szkodliwy dla skóry i włosów. Czyści przez niszczenie warstwy lipidowej skóry i przez to działa wysuszająco, co przy cerze trądzikowej może powodować nadmierne „tłuszczenie się skóry, która broni się” wydzielając łój. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego.

JAK SIĘ PRZED NIMI BRONIĆ?


Oczywiście w kosmetykach jest niewielki procent tych substancji, ale mogą się one kumulować w organizmie osiągając niebezpieczną ilość. Dlatego warto czytać składy kosmetyków i unikać kupowania tych zawierających SLS lub SLES.

Przed zakupem KAŻDEGO preparatu do pielęgnacji skóry:

przeczytaj jego skład chemiczny
i NIE
ZATRUWAJ swojego ORGANIZMU!!!



>> Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>> Kliknij poniżej i napisz.
>> Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

7 thoughts on “Tajemnica kosmetyków: SLS

  1. WITAM, POSZUKUJE KOSMETYKU DLA CÓRKI KTÓRA MA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY CZY ŻEL O KTÓRYM CZYTALAM POWYŻEJ MOGŁOBY STOSOWAĆ 6 M-C DZIECKO, A MOŻE JEST JAKIŚ INNY KOSMETYK, MAM NA MYŚLI PŁYN DO KĄPIELI, KREM KTÓRY PRZYNIÓSŁBY ULGĘ CÓRCE? POZDRAWIAM

    1. Witam serdecznie,

      Tak, zdecydowanie polecam ten żel, http://www.kolagen.pl/p54,kolagenowy-zel-do-mycia.html, zamiast mydeł czy żeli do mycia. Poza tym polecam również zastosować kolagen w formie żelu naskórnie – Kolagen Silver, http://www.kolagen.pl/k2,kolagen-silver.html
      Kolagen naturalny pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry i zmniejsza objawy chorobowe. Żel dogłębnie nawilża skórę poprzez dostarczenie wody w głębsze partie skóry – w strukturze potrójnej superhelisy. Zadrapania i inne rany goją się szybciej. Starsze uszkodzenia, jak blizny po poważniejszych ranach – stają się mniej widoczne i mniejsze. Kolagen posiada właściwości kojące, które znacznie uśmierzają uczucie pieczenia, swędzenia a nawet bólu.

      Jak stosujemy kolagen?
      Na świeżo umytą (nie osuszoną z wody) skórę nanieść niewielką warstwę żelu. Otwarte rany należy omijać, ale wokół nich jak najbardziej można zastosować żel. Kuracja aktywnym kolagenem powinna być systematyczna.
      pozdrawiam, Agnieszka

  2. Jest genialny ! od kąd go używam moja skóra jest nawilżona, w końcu nie swędzi i nie jest zaczerwieniona ! żałuje że tego kosmetyku nie poznałam wcześniej. !

    1. Witaj,
      Dziękuję za opinię.
      Bardzo się cieszę, że jesteś zadowolona z kolagenu 😉 🙂
      Pozdrawiam, Agnieszka

  3. jest super polecam

  4. Monika Siwiecka pisze:

    Wypróbowałam w życiu wiele żeli do mojej cery i mogę powiedzieć, że raczej nie zdarzyło mi się kupić dwukrotnie tego samego aż do momentu jak wypróbowałam ten żel do mycia twarzy. Jest bardzo wydajny i mogą go używac też moje dzieciaki. Jestem zachwycona tym kosmetykiem. Szczerze polecam

    1. Witaj,

      Dziękuję za opinię. Bardzo się cieszę, że jesteś zadowolona z naszych produktów.
      Masz rację, kosmetyk jest bardzo wydajny, nie szczypie w oczy, zalety produktu potwierdził test in vitro „Red-Blood-Cell” – w standardzie kontroli preparatów dla niemowląt – także nie jest szkodliwy dla skóry.

      Pozdrawiam, Agnieszka

Comments are closed.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top