Właściwości soku z pokrzywy

Pokrzywa to jedna z tych roślin, którą każdy z nas rozpozna na spacerze. Mniej z nas już wie, że sok z pokrzywy ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie rawpixel_www-755x400.gif

Tradycyjne zastosowanie pokrzywy w medycynie

Pokrzywa zwyczajna stosowana jest jako roślina lecznicza już od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie używali pokrzywy do leczenia zapalenia stawów i dolnego odcinka kręgosłupa.

Wojska rzymskie pocierały pokrzywą swoje ciało, żeby utrzymać ciepło. Tak może rozgrzewać się tylko prawdziwy wojownik. Właśnie naukowa Urtica dioica pochodzi od łacińskiego słowa uro, które oznacza „palić”. Dotknięcie liścia pokrzywy powoduje swędzenie, pieczenie, często powstaje na skórze obrzęk.

Pokrzywa po zmianie w naturalny suplement – sok lub susz przestaje mieć parzące właściwości. Bylina ta kwitnie od czerwca do września. Najlepiej rośnie w glebie bogatej w azot, ma liście w kształcie serca i produkuje żółte lub różowe kwiaty.

Jakie wartości odżywcze zawiera sok z pokrzywy?

Sok z pokrzywy zawiera wiele składników odżywczych:

Witaminy: witaminy A, C i K, a także kilka witamin z grupy B. Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód. Tłuszcze: kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas oleinowy Aminokwasy: wszystkie niezbędne aminokwasy Polifenole: kaempferol, kwercetyna, kwas kawowy, kumaryny i inne flawonoidy.

Polifenole w diecie uważane są za substancje korzystne dla zdrowia człowieka i przypisuje im się działanie przeciwnowotworowe oraz ochronne przeciwko chorobom układu krążenia. Pigmenty: beta-karoten, luteina, luteoksantyna i inne karotenoidy.

Co więcej, wiele z tych składników odżywczych działa jako przeciwutleniacze w organizmie. Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają bronić komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Szkody spowodowane przez wolne rodniki są związane ze starzeniem się, a także z rakiem i innymi szkodliwymi chorobami. Badania, pokazują że ekstrakt z pokrzywy może podnieść poziom antyoksydantów we krwi.

pokrzywa

Stany zapalne a działanie pokrzywy

Pokrzywa łagodzi stany zapalne. Zapalenie to sposób w jaki ciało leczy się i pokazuje, że coś jest nie tak. Jednak przewlekłe stany zapalne są bardzo obciążające dla organizmu. Pokrzywa ma wiele związków, które potrafią łagodzić stany zapalne.

Właściwości soku z pokrzywy

Liść pokrzywy ma cenne właściwości oczyszczające, odtruwające i odwadniające. Prawdopodobnie dlatego, że zawiera dużo flawonoidów i potasu. Bardzo dobrym czasem do wprowadzenia soku z pokrzywy do diety jest wiosna, ze względu na jej właściwości oczyszczające.

Pokrzywa oczyszcza układ moczowy

Pokrzywa jest środkiem moczopędnym, czyli pomaga organizmowi  pozbyć się  zbędnych płynów. Roślina ta może pomóc organizmowi wydalić nadmiar soli i wody, co z kolei może tymczasowo obniżyć ciśnienie krwi. U osób cierpiących na infekcję dróg moczowych wzmaga oddawanie moczu, dzięki czemu bakterie wywołujące infekcje są wypłukiwane z organizmu. Pewną ulgę po zażyciu preparatów z pokrzywy  odczuwają też kobiety cierpiące na wzdęcia  tuż przed miesiączką.

Sok z pokrzywy a alergia

Jedną z dowiedzionych i wypróbowanych właściwości leczniczych liścia pokrzywy jest łagodzenie objawów kataru siennego. Kiedy organizm zostanie podrażniony alergenami, zaczyna wytwarzać histaminę, która wywołuje stan zapalany. Zaczyna się wówczas silny katar i łzawienie oczu.

Pokrzywa jest doskonałym źródłem kwercetyny,  flawonoidu, który  hamuje wydzielanie histaminy.  Podczas badań, przeprowadzonych u  osób cierpiących na katar sienny, ponad połowa pacjentów uznała, że pokrzywa, średnio lub bardzo skutecznie łagodzi objawy alergiczne w porównaniu z placebo.

Pokrzywa na ciśnienie krwi

Badania pokazują, że pokrzywa może wpłynąć na ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ naraża na ryzyko chorób serca i udarów mózgu, które należą do głównych przyczyn zgonów na świecie.

Pokrzywa była tradycyjnie stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Badania na zwierzętach pokazują, że może pomóc obniżyć ciśnienie krwi na kilka sposobów.

Po pierwsze, może stymulować produkcję tlenku azotu, który działa jak środek rozszerzający naczynia. Leki rozszerzające naczynia rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych, pomagając im się poszerzyć.

Ponadto pokrzywa ma związki, które mogą działać jako blokery kanału wapniowego, które rozluźniają serce poprzez zmniejszenie siły skurczów. W badaniach na zwierzętach wykazano, że pokrzywa obniża poziom ciśnienia krwi, jednocześnie podnosząc obronę antyoksydacyjną serca. Jednak wpływ pokrzywy na ciśnienie krwi u ludzi jest nadal niejasny.

Potrzebne są dodatkowe badania na ludziach, zanim można będzie sformułować zalecenia. Jeśli masz zbyt niskie ciśnienie we krwi skonsultuj wprowadzenie pokrzywy do diety z lekarzem.

Pokrzywa na cukrzycę

Pokrzywa może pomóc w obniżeniu cukru we krwi. Zarówno badania na ludziach, jak i zwierzętach łączą pokrzywę z obniżeniem poziomu cukru we krwi. W rzeczywistości roślina ta zawiera związki, które mogą naśladować działanie insuliny.

W trzymiesięcznym badaniu na 46 osobach trzykrotne codzienne przyjmowanie 500 mg ekstraktu z pokrzywy znacznie obniżyło poziom cukru we krwi w porównaniu z placebo. Pomimo obiecujących wyników, konieczne są dalsze badania.
Jeśli masz zbyt niski poziom cukru we krwi skonsultuj wprowadzenie pokrzywy do diety z lekarzem.

Sok z pokrzywy wzmocni wątrobę

Sok z pokrzywy ma dobry wpływ na wątrobę. Właściwości przeciwutleniające pokrzywy mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniem przez toksyny, metale ciężkie i stany zapalne.

Pokrzywa a stany zapalne skóry

Pokrzywa łagodzi objawy związane z przesuszoną skórą na tle alergicznym. Jak pokazują badania w Penn State University Collage of Medicine przeciwhistaminowe i przeciwzapalne właściwości pokrzywy, ponieważ mogą pomóc w naturalnym leczeniu egzemy.

Pokrzywa jeszcze wiele do odkrycia

Trwają intensywne badania potwierdzające kolejne właściwości pokrzywy m.in jej wpływa na: wzmacnianie laktacji, stymulację wzrostu włosów, zmniejszanie krwawienie związane z zapaleniem dziąseł, leczenie zaburzenia nerek i dróg moczowych, zapobieganie i leczenie biegunki, leczenie niedokrwistości.

Sok z pokrzywy to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią naturalne sposoby na pielęgnację i wzmacnianie ciała. Pokrzywa zapewnia wiele ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Regularne picie soku z pokrzywy oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga układ moczowy.

Zalecany dla mężczyzn w profilaktyce prostaty. Ze względu na zawartość żelaza zaleca się go także przy niskim poziomie hemoglobiny.

Co więcej, pozytywnie wpływa na kondycję włosów i paznokci.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top