Zdążyć przed porodem!

Hasło „badania prenatalne” rodzi wiele emocji. Niepotrzebnie. Jak w przypadku każdej diagnostyki mają swoje zalety, ale i ograniczenia. Na czym polegają, kiedy się je stosuje, kto może Cię na nie skierować? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące badań prenatalnych.

BADANIA PRENATALNE

To nie jest jedno, a cały szereg różnego rodzaju badań – od testów z krwi matki, przez USG, aż po bardziej inwazyjną diagnostykę (np. pobieranie materiału genetycznego dziecka przez powłoki skórne brzucha matki lub szyjkę macicy). Ich zadaniem jest ocena stanu anatomicznego dziecka i wykrycie ewentualnych wad genetycznych. Dzięki temu niektóre nieprawidłowości rozwoju płodu czy choroby można leczyć jeszcze zanim dziecko się urodzi (w brzuchu matki) albo od razu po narodzinach.


NIE TYLKO DLA STARSZYCH MATEK…

Przekonanie, że badania prenatalne zarezerwowane są tylko dla ciężarnych po 35. roku życia, jest błędne. Faktycznie, prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka wzrasta wraz z wiekiem matki. Ale nie oznacza to, że dzieci z uszkodzonym DNA nie rodzą się młodszym paniom. Aż 70 proc. dzieci z tą chorobą rodzą kobiety, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Wynika to z prostych statystyk – w tej grupie wiekowej kobiety częściej decydują się na ciążę. U bardzo młodych matek, przed 20. rokiem życia większe jest natomiast ryzyko wad anatomicznych płodu.


IM SZYBCIEJ TYM LEPIEJ

Czułość diagnostyki pierwszego trymestru oscyluje wokół 90-95 procent. Tylko za pomocą analizy krwi matki i badań ultrasonograficznych lekarz może stwierdzić obecność anomalii genetycznych u płodu. Żeby postawić ostateczną diagnozę, konieczne jest jednak zweryfikowanie wstępnych wyników za pomocą badań inwazyjnych.


NIE KAŻDE BADANIE JEST BEZPIECZNE…

Faktycznie. Inwazyjne badania prenatalne niosą ze sobą ryzyko poronienia, związane głównie z przedwczesnym odpłynięciem wód płodowych. W przypadku amniopunkcji w ten sposób kończy się 1 na 100 zabiegów. Jeszcze bardziej ryzykowna jest kordocenteza. Dlatego tego typu diagnostykę przeprowadza się tylko w ostateczności, jeśli na podstawie wcześniejszych badań lekarz stwierdził ryzyko nieprawidłowości płodu większe niż 1 na 300.

ZA DARMO

Badania prenatalne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wykonywane są u kobiet, które ukończyły 35 lat, wcześniej urodziły dziecko z wadą genetyczną (np. zespół Downa czy Edwards’a) lub uszkodzeniem ośrodka nerwowego (wodogłowie, rozszczep kręgosłupa), rodzice są nosicielami chorób genetycznych, wyniki badań przeprowadzonych w ciąży sugerują zaburzenia genetyczne u dziecka lub inne wady wrodzone. Żeby wykonać taką diagnostykę, potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

NA WŁASNY KOSZT

Możesz skontrolować się prywatnie np. w ramach jednej z wielu lecznic specjalizujących się w prowadzeniu ciąży lub poradni genetycznych. Ceny takiej diagnostyki, wykonywanej np. w poradniach genetycznych, wahają się od 120 do 700 zł w przypadku USG czy testów z krwi. Za inwazyjne badania prenatalne zapłacisz więcej: od 1500 do 2000 zł.

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top